Europejski Szlak Gotyku Ceglanego

Chełmno na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego“

 

 

W XIII wieku powstał styl gotycki, który rozprzestrzenił się w wielu krajach europejskich, w tym w Europie Środkowej i Skandynawii. Ze względu na to, że na tych terenach trudno było o naturalny budulec jakim był kamień, z którego budowano kościoły i katedry w południowej Europie, rozpoczęto wykorzystywać technikę wypalania gliny do wyrobu cegieł. Stąd dla północnych Niemiec, Polski, Danii oraz innych państw, położonych wzdłuż wybrzeża Morza Bałtyckiego gotyk ceglany stał się charakterystycznym stylem architektonicznym. Na rozpowszechnienie tego stylu miało wpływ również członkostwo wielu miast w Hanzie.

Dziś gotyk ceglany jest rozpoznawanym znakiem identyfikacyjnym, symbolem i marką turystyczną tego regionu.

Na ten szczególny styl w architekturze najpierw zwróciła uwagę Niemiecka Fundacja Ochrony Zabytków (Deutsche Stiftung Denkmalschutz) poprzez swoją inicjatywę „Drogi do gotyku ceglanego“, która ograniczała się jedynie do terenu Północnych Niemiec.

Następnie w latach 2002-2007 pojawił się dwuetapowy projekt sfinansowany ze środków Unii Europejskiej pod nazwą „Europejski Szlak Gotyku Ceglanego (EuRoB)“, w którym uczestniczyły miasta ze wszystkich państw położonych wzdłuż wybrzeży Morza Bałtyckiego, w tym również i Chełmno.

Na zakończenie drugiego etapu projektu UE w dniu 26 września 2007 roku w Greifswaldzie założono stowarzyszenie o tej samej nazwie.

Głównymi celami Szlaku są działania m.in. skierowanie na zachowanie dziedzictwa kulturowego jakim jest architektura gotyku ceglanego, międzynarodowa promocja zabytków architektury gotyckiej i miast zrzeszonych w stowarzyszeniu oraz promocja i rozwój turystyki kulturowej.

Stowarzyszenie liczy obecnie 56 członków z Danii, Niemiec i Polski, w tym 41 miast, (w tym z polskich miast: Chełmno, Grudziądz, Gdańsk, Olsztyn, Szczecin, Stargard, Sławno) i 15 innych członków jak osoby prywatne i stowarzyszenia. Chełmno członkiem Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego jest od 2011 roku, a w listopadzie 2016 roku do zarządu stowarzyszenia została wybrana, przez walne zebranie członków, przedstawicielka miasta — pani Elżbieta Pawelec.

Obecnie Europejski Szlak Gotyku Ceglanego jest uznanym i wspieranym przez wiele instytucji stowarzyszeniem międzynarodowym. Uznany za międzynarodowy turystyczny szlak kulturowy m.in. przez Deutsche Zentrale für Tourismus (Niemiecka Centrala Turystyki), Polską Organizację Turystyczną itp.

W 2008 roku zostało nominowane do nagrody „Trendmarke des Jahres 2009“ (Marka Roku 2009) największego w Niemczech magazynu kulturalnego “Kultur Spiegel“ i Agencji Causales, w 2010 roku został na największych europejskich targach poświęconych ochronie zabytków „denkmal2010” w Lipsku odznaczony Złotym Medalem za wyjątkowe starania wniesione w ochronę zabytków w Europie, a w 2012 roku Europejski Szlak Gotyku Ceglanego otrzymał nagrodę specjalną jury komitetu nagrody Europa Nostra.

 

 

Więcej informacji:

 

 

Europäische Route der Backsteingotik e.V.

Littenstraße 10
10179 Berlin

Tel. +49 (0)30 2061325-55

Fax +49 (0)30 2061325-1

info@eurob.org

www.eurob.org

www.facebook.com/backsteingotik

 

 

Każdego roku Europejski Szlak Gotyku Ceglanego uczestniczy w wielu inicjatywach i kampaniach promocyjnych. Dlatego też, kiedy Komisja Europejska ogłosiła 2018 rok Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego pn. „Shering Heritage 2018”, zarząd wraz z członkami Stowarzyszenia zdecydowali o przyłączeniu się do akcji poprzez organizację w swoich miastach i zabytkach gotyckich pierwszego „Europejskiego Dnia Gotyku Ceglanego” w dniach 16 i 17 czerwca 2018 roku.

Więcej informacji https://chelmno.pl/pl/aktualnosci/europejski-dzien-gotyku-ceglanego-2018/