Projekt pn.: „Budowa asfaltowej nawierzchni ulicy Podgórnej w Chełmnie wraz z chodnikami oraz jej odwodnieniem i oświetleniem”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko – Pomorskiego na lata 2007 – 2013

Извините, этот техт доступен только в “Polski”. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

logo

Przedmiotem przedsięwzięcia była budowa nawierzchni asfaltowej ulicy Podgórnej w Chełmnie wraz z chodnikami oraz jej odwodnieniem i oświetleniem na odcinku od  ul. Łunawskiej do ul. Kamionka. Długość przebudowanej drogi wynosi 1 690,98 mb.

Rozwiązania projektowe – zgodnie z dokumentacją projektową – objęły budowę jezdni  o zmiennej szerokości od 4,5 do 5,0 m wraz z jednostronnym chodnikiem o zmiennej szerokości od 1,25 do 2,00 m. Konstrukcję nawierzchni przyjęto dla kategorii ruchu KR 4, co miało na celu umożliwienie czasowego przejęcia ruchu z drogi krajowej nr 1 w przypadku awarii lub zdarzenia drogowego. Jezdnia jest zabezpieczona obustronnie krawężnikami betonowymi, posiada zjazdy na posesje.

Odwodnienie przebudowywanej drogi zaplanowano poprzez lokalną kanalizację deszczową z odprowadzeniem do istniejących rowów melioracyjnych szczegółowych. Jedynie część wód z rejonu ul. Kamionka jest odprowadzona do istniejącej sieci kanalizacyjnej.

Oświetlenie ulicy zaprojektowano zgodnie z warunkami technicznymi przyłączenia określonymi przez Zakład Energetyczny SA, Oddział w Toruniu.

Zakres prac objął także przebudowę istniejących linii – teletechnicznej i energetycznej, w celu rozwiązania kolizji z projektowaną ulicą, oraz regulację pionową studzienek telekomunikacyjnych, zaworów wodociągowych i gazowych oraz hydrantów.

Ponadto w ramach inwestycji powstały także stalowe bariery ochronne zabezpieczające ruch pieszych oraz oznakowanie pionowe i poziome.

Inwestycja przyczyniła się do poprawy nawierzchni drogi, dostosowano ją do rosnącego natężenia ruchu pojazdów oraz przyjmowania większych obciążeń.

W oparciu o złożoną dokumentację konkursową, w dniu 13 października 2009 r. Gmina Miasto Chełmno podpisała umowę o dofinansowaniu przedsięwzięcia ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko – Pomorskiego na lata 2007 – 2013.

Całkowita wartość inwestycji:  4 396 689,92 zł
Europejski  Fundusz Rozwoju Regionalnego (32,19 %):  1 399 477,10 zł
Budżet Gminy Miasta Chełmna (67,81%):  2 948 075,26 zł
Termin realizacji:  maj 2008 – listopad 2009

Lokalizacja inwestycji:

mapa

Ulica Podgórna przed realizacją inwestycji:

Ulica Podgórna po realizacji inwestycji