WYSTAWA ILUSTRACJI MICHAŁA PIETRUSZKI ‘FANTASTYKA’, 22.04.-22.05.2016 r.

plakat wystawy

Извините, этот техт доступен только в “Polski”. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Muzeum Ziemi Chełmińskiej

serdecznie zaprasza w dn. 22 kwietnia 2016 r.

o godz. 17,00 na otwarcie kolejnej wystawy czasowej:

Michał Pietruszka , Fantastyka

Cykl wystaw ilustracji: MICHAŁ PIETRUSZKA FANTASTYKA
FANTASTYKA to cykl wystaw ilustracji autorstwa Michała Pietruszki, młodego oraz niezwykle utalentowanego rysownika ze Świecia.
Wystawa jest częścią drugiej edycji projektu Towarzystwa Miłośników Ziemi Świeckiej – Świecka Sztuka.
Projekt ma za zadanie promować młodych artystów z powiatu świeckiego, ukazywać potencjał twórczy mieszkańców Ziemi Świeckiej oraz przybliżać sztukę współczesną mieszkańcom polskich miast.
Od kwietnia 2016 do grudnia 2016 roku prace Michała odwiedzą miasta trzech polskich województw: kujawsko-pomorskiego, warmiosko-mazurskiego oraz wielkopolskiego.
Wystawą w Chełmnie otwieramy tegoroczną edycję projektu Świecka Sztuka.
Przedsięwzięcie finansowane jest w głównej mierze dzięki Programowi Komisji Europejskiej Erasmus+.
W jego ramach TMZŚ gości zagranicznych wolontariuszy, którzy m.in pomagają przy organizacji wystaw i promocji lokalnych artystów.Współpraca na poziomie międzynarodowym uczy tolerancji, poszerza horyzonty i buduje dialog międzykulturowy wśród wszystkich uczestników projektu.
O AUTORZE:
Michał Pietruszka: rysownik, twórca ilustracji. Ma 23 lata, pochodzi ze Świecia, jest absolwentem tamtejszego Zespołu Szkół Menedżerskich.
‘’Rysowanie jest moja pasją, zajmuje się tym od zawsze. Jako dziecko duże wrażenie robiły na mnie rysunki rodziców i chodź nie zajmowali się sztuką zawodowo często poświęcali swój czas na rysowanie i malowanie. Wcześnie zacząłem interesować się fantastyką i komiksem. Prace wykonuje ołówkiem i cyfrowo za pomocą tabletu graficznego, skupiam się głównie na użyciu pędzi i ich fakturze, zwykle nie używam gotowych tekstur. Rysowanie jest dla mnie odskocznią pozwala mi swobodnie wyrażać to co bywa trudne do opisania za pomocą słów, na pracach mogę umieścić swój charakter i wyrazić swoje emocję. Fascynują mnie ludzkie rysy twarzy i zmarszczki które są odzwierciedleniem cech i emocji, które towarzyszyły ludziom przez większą cześć życia.
Inspiruje mnie wiele rzeczy, staram się być kreatywny i umieszczać na swoich pracach rzeczy, które wpłynęły na mój sposób myślenia.
W przyszłości chciałbym zawodowo zajmować się tworzeniem ilustracji do gier, okładek płyt muzycznych i książek. Cały czas się uczę i rozwijam swoje umiejętności, zwracam uwagę na innych artystów zajmujących się fantastyką, wybrałem tą tematykę ponieważ daje mi ona duża swobodę i pozwala rozwijać kreatywność.
W tej tematyce jest dużo domniemywano, co mi bardzo odpowiada, skupia się ona zarówno na przyczynach i skutkach obranej przez ludzi drogi, pozwala mi to puścić wodze fantazji i przenieść się do wymyślonego świata. Podczas tworzenia prac często słucham muzyki związanej z danym gatunkiem co pozwala mi się lepiej wczuć w dany klimat
Rysowanie jest dla mnie równie fascynujące jak w okresie dzieciństwa, daje mi inne spojrzenie na świat i pozwala lepiej przyjrzeć się sobie i innym.”

AUTOR PRAC: Michał Pietruszka
DATY WYSTAWY: 22.04 – 22.05
WERNISAŻ: 22.04, godz. 17.00
MIEJSCE WYSTAWY: Muzeum Ziemi Chełmińskiej (Ratusz w Chełmnie)
ORGANIZATOR: Towarzystwo Miłośników Ziemi Świeckiej
PARTNERZY: Starostwo Powiatowe w Świeciu, Oksir Świecie, Urząd Miasta w Świeciu, Audiowizje, Stowarzyszenie Magazyn Sztuk, Zamek w Świeciu, Muzeum Ziemi Chełmińskiej
KURATOR WYSTAWY: Tomasz Pasiek (TMZŚ) – nr kontaktowy: 513897524
KONTAKT: swieckasztuka@gmail.com, towarzystwo_mzs@wp.pl

plakat wystawy