Wkluczona – etnograficzny spektakl teatralny | Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych Manowce | Trzy poniedziałki października

Jakie „zagrożenia” czyhały w kontakcie mieszkańców z ciężarną? Jak modlitwa mogła zaszkodzić niemowlęciu? Do kogo należało ciało ciężarnej? Czy zanurzenie w tradycji jest przeznaczeniem, któremu mamy się poddać czy klatką, w której obumiera wolna wola? Wspólnie ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Twórczych Manowce zapraszamy na nowy spektakl zespołu. Wykluczona to etnograficzny spektakl teatralny, oparty na materiałach źródłowych terenu Pomorza i Ziemi Chełmińskiej z przełomu XIX i XX wieku. Adaptacja publikacji naukowych na gruncie teatru to sfabularyzowane praktyki oraz społeczno-kulturowe okoliczności, które dawniej łączyły się z ciążą, porodem oraz dalszymi losami noworodka i matki. Historia młodej ciężarnej dziewczyny z ubogiej rodziny wpisana została w ramy bajki ludowej, gdzie rzeczywiste postaci, napotykają na swojej drodze fantastyczne istoty z folkloru chełmińskiego. Zapraszamy do świata magii, pełnego obrzędów, rytuałów i głębokiej ludowej symboliki.
 
 
 
 
W dniach 12, 19 i 26 października zapraszamy do Bramy Grudziądzkiej (konieczność przybycia o g. 17.15 pod Bramę Grudziądzką). Wstęp na spektakl jest bezpłatny. Liczba widzów ze względów wspólnego bezpieczeństwa i zdrowia jest ograniczona, a rezerwacja biletów dostępna jest wyłącznie pod adresem e-mail: sit.manowce@gmail.com. Informujemy także, że przed spektaklem obowiązuje imienne podpisanie oświadczeń o stanie zdrowia. Prosimy o punktualność.
 
 
 
 
Projekt powstał dzięki realizacji stypendysty Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Sebastiana Frodymy. Wsparcie finansowe: Urząd Miasta Chełmna oraz Starostwo Powiatowe w Chełmnie.
 
 
 
Scenariusz, reżyseria: Sebastian Frodyma
Konsultacja naukowa: Natalia Zacharek
Kostiumy, rekwizyty: Natalia Zacharek
Projekt graficzny plakatu: Joanna Wilczyńska