Narodowe Czytanie, Rynek 5.09.2020

Dyrektor i Pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Walentego Fiałka w Chełmnie zapraszają 5 września 2020 roku (sobota) o godz. 12.00 do udziału w 9. edycji Narodowego Czytania. Czytanie rozpocznie się tradycyjnie na Rynku (w razie deszczu w Ratuszu). Tegoroczną lekturą jest „Balladyna” Juliusza Słowackiego. W Chełmnie będzie to Inscenizacja Muzyczna w wykonaniu Stowarzyszenia Inicjatyw  Twórczych Manowce.

 

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. W kolejnych latach czytano:

2012 – Pan Tadeusz Adama Mickiewicza

2013 – dzieła Aleksandra Fredry

2014 – Trylogię Henryka Sienkiewicza

2015 – Lalkę Bolesława Prusa

2016 – Quo vadis Henryka Sienkiewicza

2017 – Wesele Stanisława Wyspiańskiego

2018 – Przedwiośnie Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, Antologia Niepodległości

2019 – 8 nowel na 8 edycję: Dobra pani – Eliza Orzeszkowa; Dym – Maria Konopnicka, Katarynka – Bolesław Prus, Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz

Orka – Władysław Stanisław Reymont, Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski, Sachem – Henryk Sienkiewicz, Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski.

 

Zachęcamy do zapoznania się z Listem Prezydenta RP Andrzeja Dudy:

https://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/narodowe-czytanie-2020/list-prezydenta-rp-andrzeja-dudy/

 

Pisze w nim m. in. „Jestem przekonany, że ten wyjątkowy utwór, którego inscenizacje trwale zapisały się w historii polskiego teatru, my także przeczytamy na wiele różnych i oryginalnych sposobów, które są stałym walorem Narodowego Czytania i poprzez które tę akcję współtworzą Polacy w różnym wieku w tak licznych miejscach w Polsce i na całym świecie”. 

 

Lektorami w poprzednich latach byli uczniowie i nauczyciele chełmińskich szkół, burmistrzowie, księża, przewodnicy, rycerze, policjant, słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku, zawodowi aktorzy, przyjaciele naszej Biblioteki. Dołożymy wszelkich starań, aby Narodowe Czytanie było realizowane w jak najbezpieczniejszej formie i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności ze względu na COVD-19.

 

Patronat Honorowy Pary Prezydenckiej

lokalnie Burmistrza Miasta Chełmna.

 

Do zobaczenia 5 września 2020 roku na Rynku,

Marzanna Pieniążek – Dyrektor Biblioteki