LATO W TEATRZE- Teatr z historią robimy!

Извините, этот техт доступен только в “Polski”. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Teatr z historią robimy!

wiek i ilość uczestników – 25 osób, w wieku 13-19 lat, z możliwością uczestnictwa również dla osób młodszych i starszych.

ilość prowadzących (wraz z koordynatorem), wolontariuszami i innymi osobami pracującymi przy projekcie) – dziewięć osób

dokładne miejsce prowadzenia warsztatów – Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 Liceum i Gimnazjum Chełmińskie, Chełmno, ul. Dominikańska 35,

termin: 04-17 lipca włącznie, w godz. 9:00 – 15:00

daty, godzina i miejsca pokazów:

– pierwszy pokaz – 16 lipca, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 Liceum i Gimnazjum Chełmińskie, Chełmno, ul. Dominikańska 35, godzina 17:00;

– drugi pokaz – 17 lipca, Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Świeciu, ul. Wojska Polskiego 139, godzina 17:00.

 

dane kontaktowe: Teatr Wiczy, Krystian Wieczyński, krystian@wicza.com, tel. 512390250 ; Teatr Agrafka, Iga Jambor – Skupniewicz, iga.jamborskupniewicz@gmail.com, tel. 604279538

 

“Teatr z historią robimy!” to projekt warsztatów zmierzających do stworzenia spektaklu opartego na historii i tradycji Chełmna i Ziemi Chełmińskiej. Temat naszego projektu jest zogniskowany na przeniesieniu akcentu z “Chełmna miasta zakochanych” na “Chełmno miasto legend”. Zapoznamy uczestników z ich własną historią i razem z nimi poznamy historię, podania, legendy i architekturę Chełmna.  Bogata historyczna zabudowa miasta będzie inspiracją do stworzenia scenografii i entourage’u spektaklu. Nie będzie to jednak próba rekonstrukcji historii Chełmna, ale spojrzenie na to miasto z perspektywy nastolatków, uczestników warsztatów, którzy będą mieć istotny wpływ na ostateczny kształt widowiska. Wykorzystamy w pracy nad spektaklem całą gamę środków artystycznych teatru dramatycznego i lalkowego,. pantomimy, improwizacje aktorskie, działania w kontakcie z widzem. Zakładamy specjalizacje grup (aktorska, medialna, kostiumowo-scenograficzna, muzyczna, filmowa/fotograficzna).

 

biogramy prowadzących

Iga Jambor – Skupniewicz. Aktorka, instruktorka, logopeda. Absolwentka Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, oraz logopedii na studiach podyplomowych na UMK w Toruniu. Współpracuje z Teatrem „Afisz” z Torunia, Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu, Bydgoskim Teatrem Lalek „Buratino”. Założycielka grupy Teatr Agrafka, obecnie Sekretarz Stowarzyszenia Teatr Agrafka. Współtwórczyni koncepcji projektu.

W projekcie instruktorka grupy kostiumowoscenograficznej i aktorskiej, odpowiedzialna za formy lalkowe, scenografię, warsztat aktoralalkarza, koordynację projektu.

Matylda Podfilipska – Aktorka teatralna i filmowa; absolwentka Wydziału Aktorskiego PWSFTviT w Łodzi. W 2003 r. związana się z Teatrem Wilama Horzycy. Od 2004 r. aktorka Teatru Wiczy. Szerszej publiczności znana m.in. z filmu A. Holland “Julia wraca do domu” oraz ról w Teatrze Telewizji. Laureatka nagrody Marszałka Województwa KujawskoPomorskiego z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Instruktor teatralny podczas realizacji przez Teatr Wiczy „Lata w Teatrze” w Bełchatowie w 2013 r. W projekcie – instruktorka grupy aktorskiej i muzycznej, odpowiedzialna za umuzykalnienie, elementarne zadania aktorskie.

Klaudia Peplińska – Członkini chełmińskiego Stowarzyszenia Teatr Agrafka. Studentka kulturoznawstwa na UMK w Toruniu. Od 2011 roku dziennikarka lokalnego tygodnika Czas Chełmna.  Interesuje się animacją oraz marketingiem kultury. Jako dziennikarka zainteresowana tematyką społeczno kulturalną. Bierze udział w kreowaniu życia kulturalnego oraz promocji Chełmna. W projekcie instruktorka grupy medialnej, odpowiedzialna za warsztat dziennikarza, edukację medialną, kontakty z mediami.

Magdalena Kosek – Absolwentka rzeźby i działań przestrzennych na Wydziale Sztuk Pięknych UMK.

Uczestniczka działań artystycznych i społecznych, m.in. Przeprojektu i projektów Obserwatorium Miejskiego.  Współtwórczyni i członkini toruńskiej grupy samokształceniowej GnW, dla artystów plastyków.

Współpracuje z Domemkultury! Na Bydgoskim przedmieściu w Toruniu. Animatorka i scenografka w projektach Filmogranie i Lato w Teatrze. Prowadzi także autorskie warsztaty ceramiczne we własnej pracowni.

Zainteresowana przestrzenią miejską ze szczególnym uwzględnieniem relacji społecznych w całym ich skomplikowaniu.

Radosław Garncarek. Aktor teatralny i filmowy, reżyser, pedagog teatru, happener, absolwent PWSFTiT w Łodzi, wydział aktorski. Instruktor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu. Do 2012r. aktor Teatru Wilama Horzycy w Toruniu, od 2008 roku aktor Teatru Wiczy. Współpracował z Teatrem „Biuro Podróży” z Poznania, Teatrem Muzycznym w Łodzi, Teatrem Jaracza w Łodzi. W latach 2006 – 2009 prowadził grupę stepującą „Tap.aP”. W latach 2012 -13 reżyser międzynarodowego spektaklu „Dictat”. W projekcie instruktor grupy aktorskiej, odpowiedzialny za techniki improwizacyjne, kulturę mowy.

 

Jacek Brembor – Filologi, kulturoznawca, nauczyciel edukacji filmowej. Nauczyciel w Zespole Szkół nr 1 „Liceum i Gimnazjum Chełmińskie”. Realizuje autorski program „Filmoznawstwo w szkole średniej”. W pracy pedagogicznej nie skupia się jedynie na prezentacji i omówieniu dzieł filmowych, ale proponuje ćwiczenia praktyczne związane z nauką tworzenia scenopisów, różnych typów scenariuszy filmowych, oraz realizacji małych form filmowych. W projekcie instruktor grupy filmowej/foto.

Błażej Wdowczyk. Muzyk wielu grup rockowych, animator kultury, przygotowuje i wykonuje muzykę do widowisk Teatru Wiczy. Koordynator grupy muzycznej w ramach projektu Lato w Teatrze w 2010 r. (Bartoszyce/Bisztynek) i 2013 r. (Bełchatów). W projekcie instruktor grupy muzycznej, odpowiedzialny za warstwę muzyczną spektaklu.

Krystian Wieczyński. Aktor, performer, reżyser teatralny i filmowy, pedagog teatru i cyrku. Studiował Filologię Romańską na UMK w Toruniu oraz Wiedzę o Teatrze w Akademii Teatralnej w Warszawie. Instruktor ds teatru i cyrku w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu. Od 1992 roku aktor Teatru Wiczy. W latach 2006 – 2010 aktor Teatru Biuro Podróży z Poznania, od 2011r. aktor Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku i Teatru Jaworski w Poznaniu. Współtwórca koncepcji projektu. W projekcie odpowiedzialny za koordynację działań, reżyserię spektaklu, instruktor grupy aktorskiej.

Teatr z historią robimy!