Komunikat w sprawie utrudnień w ruchu drogowym, związanych z realizacją ćwiczeń taktycznych z wojskami pk. ANAKONDA – 16, na terenie miasta Chełmna.

Извините, этот техт доступен только в “Polski”. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Utrudnienia w ruchu podczas ćwiczeń ANAKONDA-16

Szanowni Państwo,

w imieniu dowódcy garnizonu oraz Burmistrza Chełmna informujemy o możliwych utrudnieniach w ruchu podczas ćwiczenia ANAKONDA-16.

KOMUNIKAT

Szanowni Mieszkańcy Chełmna

W związku z realizacją epizodów ćwiczenia taktycznego z wojskami pk. ANAKONDA – 16, informujemy o możliwości wystąpienia utrudnień w ruchu drogowym w następujących terminach:

08 czerwca 2016 r., w godzinach 03:00 – 11:00

13 czerwca 2016 r., w godzinach 07:00 – 14:00

15 czerwca 2016 r., w godzinach 07:00 – 15:00

W dniach 08 i 15 czerwca odcinek drogi wojewódzkiej nr 245, GRUCZNO (zjazd z drogi krajowej nr 5) – KOSOWO – NIEDŹWIEDŹ – CHEŁMNO – (ul. Powiśle – lewy i prawy brzeg Wisły, ul. Nad Groblą – do skrzyżowania z drogą krajową nr 91), zostanie wyłączony z ruchu drogowego, z wyjątkiem ruchu lokalnego (docelowego) mieszkańców. Dopuszcza się również przerwy w lokalnym ruchu drogowym wymuszone sprawnym i bezpiecznym przemieszczeniem pojazdów wojskowych.

Dnia 13 czerwca 2016 r., w godzinach 07:00 – 14:00 ul. Powiśle oraz ul. Nad Groblą w Chełmnie zostaną całkowicie zamknięte dla ruchu publicznego.

W dniach 05-17.06.2016 r. utrudnienia w ruchu mogą wystąpić również w następujących lokalizacjach: ul. Kilińskiego, Łąkowa, Panieńska, Ogrodowa od gen. Jastrzębskiego oraz alternatywnie Danielewskiego i Toruńska.

Prosimy o wyrozumiałość oraz zwiększenie uwagi w związku z przemieszczeniem się znacznych ilości sprzętu wojskowego.
Ponadto informuję, że kierowanie ruchem na podanym odcinku prowadzić będzie Policja, Straż Miejska Chełmna, Żandarmeria Wojskowa oraz międzynarodowe pododdziały regulacji ruchu. Wszystkie przedstawione działania zostały uzgodnione z zarządcami dróg. Prosimy o stosowanie sie do poleceń funkcjonariuszy i żołnierzy kierujących ruchem.

BURMISTRZ CHEŁMNA

Mariusz Kędzierski

Więcej informacji Anakonda-16 w Chełmnie:

https://chelmno.pl/?cid=2942

https://chelmno.pl/?cid=2943

 

Informacje o ćwiczeniu

 
ANAKONDA 16 jest szóstą edycją ćwiczenia, trzecią w wymiarze międzynarodowym z udziałem przedstawicieli sił zbrojnych 24 państw sojuszniczych i partnerskich. Ćwiczenie jest najważniejszym przedsięwzięciem szkoleniowym SZ RP w 2016 r i prowadzone będzie w dniach

07-17 czerwca br.

 

Celem ćwiczenia jest zgrywanie narodowych i koalicyjnych dowództw oraz pododdziałów w ramach połączonej operacji obronnej w warunkach zagrożeń hybrydowych. Dodatkowym aspektem podlegającym weryfikacji i sprawdzaniu jest funkcjonowanie systemu i procedury realizacji zadań w ramach funkcji państwa gospodarza.

 Ćwiczenie ANKODNA 16 powiązane będzie z realizacją szeregu krajowych przedsięwzięć szkoleniowych, z których ważnym elementem będzie Regionalne Ćwiczenie Obronne. Złożoność ćwiczenia ANAKODNA 16 wyraża się realizacją w jego ramach szeregu ćwiczeń Sił Powietrznych, Wojsk Specjalnych i Żandarmerii Wojskowej oraz ćwiczeń z zakresu reagowania kryzysowego. Na rozmach ćwiczenia mają wpływ także przedsięwzięcia szkoleniowe Sojuszu odbywające się w tej części Europy. Najważniejsze to: ćwiczenie SWIFT RESPONSE dotyczące międzykontynentalnego przerzutu strategiczny sił USA do Polski oraz SABRE STRIKE obejmujące przemieszczenie sił USA do krajów bałtyckich i prowadzenie operacji na ich terytorium. ANAKONDA bezpośrednio poprzedzona będzie ćwiczeniem BRILIANT JUMP, będącym najistotniejszym w tym roku sprawdzianem Połączonych Sił Zadaniowych Bardzo Wysokiej Gotowości – VJTF (tak zwanej Szpicy NATO. Siły hiszpańskie

go korpusu NATO, stanowiące trzon lądowego komponentu Szpicy NATO, zostaną przemieszczone do Polski i po zakończeniu ćwiczenia wezmą udział w ANAKONDZIE jako siły międzynarodowe. Również w terminie ANAKONDY, Flota Uderzeniowa NATO przeprowadzi odrębne ćwiczenie sił morskich BALTOPS na akwenie Morza Bałtyckiego.

Przyjęty scenariusz ANAKONDY 16 jest narzędziem umożliwiającym sprawdzenie reakcji ćwiczących na całe spektrum wyzwań zidentyfikowanych w trwających współcześnie konfliktach, w tym odpowiedzi na zagrożenie hybrydowe. Pododdziały będą realizować szereg zadań, do których należą przede wszystkim: integracja taktyczna dowództw i wojsk w układzie międzynarodowym, kierowanie ogniem broni połączonych, ewakuacja medyczna, likwidacja skutków użycia broni masowego rażenia, realizacja zadań państwa-gospodarza oraz przemieszczenie i ruch wojsk na dużą odległość. W czasie ćwiczenia nastąpi również przekazania zadań między wybranymi stanowiskami dowodzenia Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i elementami struktur dowodzenia NATO. Mobilny element dowodzenia Dowództwa Komponentu Lądowego NATO przejmie zadania od Polskiego Dowództwa Komponentu Lądowego, a większość sił lądowych przejmie w podporządkowanie Wielonarodowy Korpus Północ-Wschód.

Ćwiczenie realizowane będzie w 7 głównych lokalizacjach w międzynarodowej strukturze dowodzenia. W czterech komponentach: lądowym, powietrznym, morskim i wojsk specjalnych, ćwiczyć będzie 31 000 żołnierzy, w tym ok. 12 000 żołnierzy polskich. Zaangażowane zasoby sprzętowe to 3000 różnego rodzaju pojazdów, 105 statków powietrznych oraz 12 okrętów marynarki wojennej.

W wymiarze międzynarodowym w ćwiczeniu ANAKONDA-16 udział wezmą żołnierze z osiemnastu państw członkowskich NATO i pięciu państw Partnerstwa dla Pokoju oraz dwóch elementów sojuszniczych struktur dowodzenia.
 

W ramach transparentności działań SZ RP i budowania środków zaufania ćwiczenie ANAKONDA 16 zostało zgłoszone do Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

 
Ćwiczenie pk. ANAKONDA prowadzone jest w cyklu dwuletnim przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. We wcześniejszych edycjach w latach: 2006, 2008, 2010, 2012, 2014 wzięło udział blisko 50 tys. żołnierzy.
 
Wybrane epizody w ramach ćwiczenia Anakonda 16:

 
6 czerwca

uroczyste otwarcie ćwiczenia w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie,

 
7 czerwca

blisko 2 tysiące spadochroniarzy z Polski, USA i Wielkiej Brytanii przeprowadzi operację powietrzno-desantową w okolicach Torunia
 

8 czerwca

wielonarodowy batalion inżynieryjny wybuduje przeprawę na rzece Wisła, którą pokona ponad 300 pojazdów w drodze do krajów bałtyckich (w ramach ćwiczenia SABER STRIKE), miejscowość Chełmno

 
9 czerwca

ćwiczenia pododdziałów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej połączone ze strzelaniami na poligonie w Ustce

 
10 czerwca

pod osłoną ciemności polskie i amerykańscy wojska aeromobilne przeprowadzą szturm z wykorzystaniem 35 śmigłowców,
 
11 czerwca

pododdziały wojsk chemicznych oraz medyczne będą przeciwdziałać zagrożeniom związanym z użyciem broni masowego rażenia oraz prowadzić ewakuację

brytyjski batalion wykona marsz pokonując przeprawę zbudowaną na rzece Odra w Białej Górze / k. Krosna Odrzańskiego

 13 czerwca

wielonarodowy batalion inżynieryjny zaprezentuje swoje zdolności m. Chełmno
 
14 czerwca

Dzień Obserwatora w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie (uczestniczy korpus dyplomatyczny),

 15 czerwca

po przekazaniu odpowiedzialności dla innej jednostki batalion zmotoryzowany wykona marsz pokonując przeprawę na Wiśle w okolicach Chełmna

16 czerwca

Dzień Dostojnych Gości w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsku Pomorskim Pomorskie – Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko
 
17 czerwca

Ceremonia zakończenia ćwiczenia w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie

 źródło: http://anakonda.do.wp.mil.pl/pl/2.html

 

Dodano, dn. 31.05.2016 r.

Aktualizacja: 09.06.2016 r.