Kopernik ziomek nasz [1]
Już 550 razy ziemia okrążyła słońce od narodzin Mikołaja Kopernika, a 480 od jego śmierci – dokładniej urodził się on 19 lutego 1473 roku w Toruniu, a zmarł 24 maja 1543 r. we Fromborku. Najprawdopodobniej kształcił się w Akademii Chełmińskiej od ok. 1488 roku do 1491 roku, która również w tym roku obchodzi swój 550 jubileusz od utworzenia przez Braci Wspólnego życia ze Zwolle[2]. Z literatury wiemy również, że jego rodzina mieszkała w Chełmnie, przebywała w chełmińskim klasztorze oraz że niejednokrotnie odwiedzał nasze miasto.
Ignacy Polkowski rozprawiał w 1873 r. w swej książce o narodowości i pochodzeniu Mikołaja Kopernika, że „poczytujemy sobie za obowiązek nadmienić krótko, że silić się dla ziomków naszych na dowody, że Kopernik był Polakiem, byłoby to jedno co podać w wątpliwość prawdę nie tajną żadnemu Polakowi”.[3] Niewątpliwie „Ziemia Chełmińska ojczyzna Kopernika, od najdawniejszych czasów należała do ziemi Polskiej, a w epoce przyjścia na świat Kopernika pod Królów Polskich została panowaniem”[4]
Przy tak okrągłych jubileuszach nasuwa się wyśmienicie wygłoszony przez Ignacego Polkowskiego referat, w którym wygłaszał: „Co my teraz żyjący w tym czterowiekowym Jubileuszu zrobiliśmy ku uczczeniu ziomka naszego – to przyszłość osądzi. Trudne okoliczności w jakich pod wielu względami postawieni jesteśmy- paraliżowane często najlepsze chęci i zamiary- grzeszną obojętność tych, którzy mogliby wiele czynić a nic nie uczynili, nie pozwoliły nam, tak stanąć w tym czterowiekowym Jubileuszu przed Narodem, przed braćmi Słowianami i przed światem całym, jakbyśmy tego pragnęli, jak to by nam uczynić należało dla chwały Mikołaja Kopernika.[5]
Dlatego pamiętajmy i zachęcam do przeczytania szerszej rozprawy na temat związku Mikołaja Kopernika z Chełmnem opisanego
w artykule „Na tropie Mikołaja Kopernika w Chełmnie” https://chelmno.pl/pl/turystyka/na-tropie-mikolaja-kopernika-w-chelmnie/.
Katarzyna Kotlewska-Herman
Chełmno, dn. 18.01.2023 r.

Bibliografia:
[1] «człowiek pochodzący z tego samego kraju, z tej samej okolicy, miejscowości», Słownik języka polskiego PWN
[2] Krzysztof Mikulski, Mikołaj Kopernik Środowisko społeczne, pochodzenie i młodość, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Toruń 2015, str.332.
[3] Ignacy Polkowski, op. cit., Żywot Mikołaja Kopernika, drukiem J.B. Langiego, Gniezno 1873…, s. 6.
[4] Ignacy Polkowski, op. cit., Żywot Mikołaja Kopernika, drukiem J.B. Langiego, Gniezno 1873…, przedmowa karta IV.
[5] Ignacy Polkowski, Czterowiekowy jubileusz urodzin Mikołaja Kopernika w Toruniu dnia 19. lutego 1873 roku, nakładem Komitetu Kopernikowego, drukiem J.B. Langiego w Gnieźnie 1873 r., s. 50-51.
___________
Więcej informacji:
„Na tropie Mikołaja Kopernika w Chełmnie” https://chelmno.pl/pl/turystyka/na-tropie-mikolaja-kopernika-w-chelmnie/
Historia miłosna siostrzenicy Mikołaja Kopernika
Mikołaj Kopernik i jego związki z Chełmnem, Żakinada … – w programie: Po obu stronach Wisły (tvp.pl, MMS Studio) z 15.02.2023 r. (emisje: w środa o godz. 20:00 i czwartek godz. 8.00)
Szlak Kopernikowskim na Kujawach i Pomorzu, znajduje się w przewodniku dostępnym w punktach Informacji Turystycznej, a także na stronie internetowej dedykowanej kujawsko-pomorskiej części Szlaku (https://kpcd.com.pl/szlak-kopernikowski/).
Pełna trasa Szlaku Kopernikowskiego, obejmującego poza naszym województwa, także miejsca i obiekty w województwach pomorskim i warmińsko-mazurskim, dostępna jest z kolei na oficjalnej stronie Szlaku (https://szlakkopernikowski.pl/pl/).
Szlak Kopernikowski – mapa – załącznik do ww. listu intencyjnego z dnia 24 marca 2022 roku w Toruniu
Żakinada – jedyna taka tradycja w Polsce – 2023 – tradycja związana z Akademią Chełmińską
Żakinada w Chełmnie 2019 – Jedyna taka tradycja w Polsce
Artykuł Gazety Pomorskiej “Kopernik kształcił się u nas?”
Link do strony SP 2 w Chełmnie mieszczącej się w budynku dawnej Akademii Chełmińskiej