Ogólnopolskie Warsztaty Plenerowe Studentów Architektury

Ogólnopolskie Warsztaty Plenerowe
Studentów Architektury

 

        Chcąc podtrzymać tradycję “portretowania” Chełmna postanowiono organizować coroczne plenery, mające stanowić zaproszenie dla młodych artystów do twórczego zwiedzania “Polskiego Carcassonne” ze szkicownikiem.
          Warsztaty organizowane są przez  Urząd Miasta Chełmna od 2004 roku i cieszą się ogromnym zainteresowaniem ze strony studentów różnych uczelni.
Dotychczas gościli już u nas studenci z Politechnik: Białostockiej, Krakowskiej, Lubelskiej, Łódzkiej, Wrocławskiej, Śląskiej w Gliwicach, Radomskiej, Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy i Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach oraz  Uniwersytetu Narodowego Politechniki Lwowskiej. 
         Celem Warsztatów jest promocja młodych talentów, ale również pięknie położonego Chełmna oraz jego zabytków, stanowiących cenne dziedzictwo kulturowe Polski.
        Dodatkowo plener ma charakter konkursu, a najlepsze prace uhonorowane zostają nagrodami.
        Prace wykonane podczas Warsztatów wystawiane są podczas dwóch wystaw: pierwsza przedostatniego dnia plenerowego przy Bramie Grudziądzkiej oraz druga – podczas corocznie organizowanych „Walentynek Chełmińskich” na specjalnie zorganizowanej wystawie pt. „Chełmno – miasto zabytków i zakochanych”.
          Efektem spotkań są wydawane co roku albumy z wybranymi pracami studentów, w których prezentowane są rysunki, pastele, akwarele i obrazy olejne. Jest to jedynie niewielka cześć przygotowanej przez studentów, tradycyjnie na zakończenie pleneru, przy murach miejskich, wystawy. Nie brakuje w nich najciekawszych prac uhonorowanych nagrodami, są też inne, prezentujące piękno naszego miasta.

 

 

Opracowała:
Elżbieta Pawelec
Insp. ds. promocji turystycznej

 

 

Więcej na temat:

 

 

 

 

 

 

 

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1865290146870003&id=156550731077295