Uhonorowanie prof. dr. Ludwika Rydygiera i wystawa „Ludwik Rydygier (1850 – 1920) – życie i twórczość” w Senacie RP 1 lipca 2020 roku

Uhonorowanie prof. dr. Ludwika Rydygiera i wystawa „Ludwik Rydygier (1850 – 1920) – życie i twórczość” w Senacie RP 1 lipca 2020 roku

 

 

1 lipca 2020 r. Senat RP podjął uchwałę upamiętniającą prof. dr. Ludwika Rydygiera – w 100. rocznicę śmierci  tego wielkiego polskiego chirurga, patrioty i chełmnianina (>>>).

Obradom Senatu towarzyszyła wystawa pt. „Ludwik Rydygier (1850-1920) – życie i twórczość” przygotowana z inicjatywy Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego  przez Książnicę Kopernikańską w Toruniu, którą otworzył Marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki. 

 

 

 

W 2020 roku przypadają bardzo ważne rocznice związane z prof. Ludwikiem Rydygierem tj. 170. – urodzin, 100. – śmierci, 140. – przeprowadzenia w Chełmnie pierwszej na świecie operacji częściowego wycięcia żołądka z nowotworem.

 

 

Okres chełmiński działalności dra L. Rydygiera wywarł ogromny wpływ na rozwój chirurgii w dziejach ludzkości.

 

 

Ludwik Rydygier, absolwent Chełmińskiego Gimnazjum, po ukończonych studiach medycznych m.in. w Greifswaldzie, Berlinie, Jenie, otworzył 8 października 1878 roku w Chełmnie przy ulicy Dworcowej 9 Klinikę Chirurgiczną pod nazwą „Prywatna Klinika dla Chorób chirurgicznych, Chorób ocznych i kobiecych dra Rydygiera w Chełmnie (Culm a./W)”.

 

 

To właśnie w swojej chełmińskiej klinice przy ul. Dworcowej 9 w dniu 16 listopada 1880 roku przeprowadził pierwszą w na świecie operację częściowego wycięcia żołądka z nowotworem.

 

 

 

 

Rok później 21 listopada 1881 roku dokonał drugiej ważnej operacji – resekcji żołądka w chorobie wrzodowej.

 

Inne osiągnięcia Rydygiera z tego okresu to m.in.: przeprowadzenie zabiegu zespolenia jelita i leczenie gruźlicy stawów. Podczas pobytu w Chełmnie powstała też znaczna część jego prac naukowych (około 200), w tym najważniejsza pt. „Podręcznik chirurgii szczegółowej”, którą wydał w języku polskim w 1886 roku.

 

 

Dzięki sukcesom osiągniętym w Chełmnie i sławie w świecie chirurgii L. Rydygier został w 1887 roku powołany  na katedrę chirurgiczną w Krakowie, a dziesięć lat później objął kierownictwo nad reaktywowanym Wydziałem Lekarskim na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie.

 

 

Więcej na temat życia i działalności prof. dr. Ludwika Rydygiera: https://chelmno.pl/pl/historia-i-kultura/dr-ludwik-rydygier/

 

Zobacz więcej:

https://www.senat.gov.pl/wydarzenia/art,6029,old.html

https://www.senat.gov.pl/aktualnosci/art,12829,wystawa-poswiecona-ludwikowi-rydygierowi.html

 

Uchwała Senatu RP – Stanowisko >>>

 

 

 

Uhonorowanie prof. dr. Ludwika Rydygiera i otwarcie wystawy „Ludwik Rydygier (1850 – 1920) – życie i twórczość” w Senacie RP  1 lipca 2020 roku, fot. Michał Czepek

 

 

 

 

 

 

Dodano:9.07.2020 r. EP