Uroczyste obchody 25-lecia podpisania układu partnerskiego pomiędzy Chełmnem a Hann. Münden

Przepraszamy, ten wpis jest dostępny tylko w języku English. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

25-lecie układu partnerskiego
pomiędzy Chełmnem a Hann. Münden

W 2017 roku Chełmno obchodzi 25-lecie podpisania układu partnerskiego z niemieckim miastem Hann. Münden.

Fundamentem do podpisania układu o partnerstwie Chełmna i Hann. Münden było wspólne oświadczenie kanclerza Niemiec Helmuta Kohla i premiera Polski Tadeusza Mazowieckiego
z 14 listopada 1989 roku. W art. 52 oświadczenia zawarto deklarację o wmurowaniu tablicy w Chełmnie przy domu urodzenia Kurt Schumachera.

            Do odsłonięcia tablicy pamiątkowej przy domu rodzinnym Kurta Schumachera, przy ul. Św. Ducha, doszło w dniu 13 października 1990 roku, z okazji 95. rocznicy urodzin tego wielkiego działacza, a po II wojnie światowej przewodniczącego socjaldemokracji niemieckiej (SPD).

Podpisanie układu partnerskiego poprzedzone było wizytą Burmistrza Miasta Piotra Mittelstaedta i Przewodniczącego Rady Miasta Joachima de Tchorzewskiego u kanclerza Niemiec Helmuta Kohla. Przez 25 lat położone w Dolnej Saksonii miasto corocznie odwiedza w ramach wymian młodzież szkolna.

            Tu najdłuższym stażem pochwalić się może Zespół Szkół Ogólnokształcących i Grotefend Gymnasium.

            Zespół Szkół nr 2 (wcześniej Zespół Szkół Zawodowych) współpracował z Berufsbildende Schulen. Szkoła ta obecnie prowadzi wymianę z Zespołem Szkół CKP w Grubnie.  Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Chełmnie współpracował z Schule im Auefeld. Młodzież z Gimnazjum nr 1 wymienia się co roku z młodzieżą z Werra – Realschule. 

            W najnowszym projekcie „Młodzi dla demokracji”, który odbył się w maju 2017 r., uczestniczyło Gimnazjum nr 2, Drei-Flüsse-Realschule z Hann. Münden i Zakladni Skola z Letovic.

            Wśród klubów sportowych i stowarzyszeń do szczególnych wymian należy zaliczyć projekty realizowane przez KS Nadwiślanin – Sokół i Mündener Kanu – Club.

            Wspólne projekty realizowało też PZW Koło Wędkarskie w Chełmnie i Towarzystwo Wędkarskie Fischerfreunde z Hann. Münden. „Zastęp Rycerski z Chełmna” oraz Chełmińskie Towarzystwo Strzeleckie – Bractwo Kurkowe i Towarzystwo Strzeleckie z Hann. Münden. Ze Stowarzyszeniem Muzycznym „Chorus Culmensis” współpracował chór „Mündener Chorvereinigung” z Hann. Münden.            

            W obustronnych wizytach, wymieniając doświadczenia, brali udział również radni miasta, pracownicy urzędów, zakładów pracy, przedstawiciele straży pożarnej, policji i wojska.

W dniach – 17. – 19.06. 2017 r. gościła będzie w Chełmnie delegacja mieszkańców partnerskiego miasta wraz z Burmistrzem Haraldem Wegener ze swoimi zastępczyniami Angeliką Deutsch i Nortrud Reimann, a także przedstawicielami Towarzystwa Partnerstwa Miast.

 W sobotę w Parku Pamięci i Tolerancji im. Ludwika Rydygiera odsłonięta zostanie tablica z okazji 25-lecia partnerstwa prezentująca Hann.Münden. Następnie delegacje miast złożą kwiaty przy tablicy przy domu urodzenia Kurta Schumachera. Główne uroczystości jubileuszowe odbędą się w auli Zespołu Szkół nr 1.

O godz. 13.00 w kościele pw. św. Piotra i św. Pawła otwarta zostanie wystawa prac dzieci i młodzieży z Chełmna i Hann. Münden pn. „Spotkania” oraz odbędzie się z koncert zespołu Artes Ensemble pt. „Muzyczne lato w rozśpiewanej Europie”.

Więcej informacji:
https://chelmno.pl/pl/chelmno-hannoversch-munden/