„Tydzień Bibliotek 2017”, czas trwania: 08.05.2017-19.06.2017

Przepraszamy, ten wpis jest dostępny tylko w języku Français. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

XIV edycja “Tygodnia Bibliotek 2017”

To już XIV edycja „Tygodnia Bibliotek”, w którą Miejska Biblioteka Publiczna im. Walentego Fiałka w Chełmnie wpisuje się różnymi imprezami dla swoich czytelników – i nie tylko. Inicjatorem  przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich a jego głównym celem podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększenie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. Tegoroczne hasło brzmi:

„BIBLIOTEKA. OCZYWIŚCIE!”

(aut. hasła jest Ewa Korulczyk z Biblioteki Publicznej im. Z. J. Rumla w Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy).

„Założenie jest takie, by  Biblioteka postrzegana była przez ludzi jako instytucja na trwale wpisana w pejzaż kulturowy, zatem hasło “Biblioteka. Oczywiście!” ma wzmocnić ten przekaz. Hasło odpowiada także na pytanie „Jaka instytucja pozwala zaspokoić różnorodne potrzeby w zakresie uczestnictwa w kulturze?”. Zmieniające się bowiem funkcje bibliotek w ostatnich latach pozwalają na zwiększenie zakresu działań biblioteki publicznej; można w niej nie tylko czytać i obcować z książką, ale też obejrzeć wystawę czy film, nauczyć się języka, spotkać  z przyjaciółmi, śpiewać, poznać nowoczesne technologie oraz zdobyć wszelkie potrzebne informacje i partycypować w jej (biblioteki) działaniach. Biblioteka to taka przestrzeń dla czytelnika w każdym wieku, każdego wyznania i koloru skóry, gdzie może się w pełni realizować w zakresie edukacji kulturalnej i uczestnictwa w kulturze”(cyt. www.sbp.pl).

TEGOROCZNY PROGRAM:

  1. Cykl lekcji bibliotecznych dla najmłodszych.
  2. Akcja ph.: „Miesiąc maj miesiącem przebaczenia” – darowanie kar czytelnikom-dłużnikom .
  3. Wystawa: „Rok 2016 w Miejskiej Bibliotece Publicznej” – czas trwania: 08.05.2017-19.06.2017
  4. Spotkanie autorskie z Romanem Pankiewiczem, autorem cyklu „Trzy żywioły” pt.: „Matuszka Rosija pierwszy żywioł”
  5. Spektakl dla klas I chełmińskich szkół podstawowych pt.: „Witajcie w naszej bajce” w wykonaniu Teatru „EDU-ARTIS” z Krakowa.
  6. Konkurs pod patronatem „Czasu Chełmna”.

Jedną z form jest konkurs dla uczniów szkół podstawowych powiatu chełmińskiego pod medialnym patronatem „Czasu Chełmna”. W kolejnych, kwietniowych numerach (07, 14, 21, 28) ukażą się pytania, na które należy udzielić odpowiedzi do 8 maja. Spośród tych poprawnych 9 maja wylosujemy 12 osób, które 12 maja 2017 r. o godz. 11.00 zostaną nagrodzone w Bibliotece. Karteczki z odpowiedzią zawierające metryczkę z danymi (imię i nazwisko, adres, szkoła i klasa, telefon kontaktowy) należy kierować do Oddziału dla Dzieci (I piętro).

Więcej informacji: Miejska Biblioteka Publiczna im. Walentego Fiałka, 3 Maja 2, tel. 56 676-14-54.