Przez żołądek do serca

Tradycja mówi, że droga do serca prowadzi przez żołądek. I taką wspaniałą ścieżkę wytycza sobie Miasto Miłości® oferując wszystkim zakochanym co raz więcej smakołyków w kształcie serca lub zawierających afrodyzjaki, jakim jest lubczyk czy czekolada.
Zachęcamy Państwa do zapoznania się z ofertą wyrobów miłosnych
i do ich skosztowania w Chełmnie
lub przyrządzenia samemu w domowym zaciszu….

 

Od 12 lutego 2016 roku
słodka premiera roku

 

SERCE CHEŁMIŃSKIE
Słodki specjał Chełmna – miasta zakochanych
®.

Ciastko w kształcie serca oblane aksamitną czekoladą
ukrywa w sobie niezwykły smak miłości.

i

 

 Pralinka dla Niej, Pralinka dla Niego

 

oraz

 

TORCIKI CHEŁMIŃSKIE

 

Nowe chełmińskie specjały można zakupić w:
INTERMARCHE (ul. Toruńska 26),
sklepach OSADA
(ul. Grudziądzka, Rynek, ul. Biskupia, ul. Młyńska 7)
oraz
sklepie spożywczym “Piomar” (ul. Krucza 6).

Produkty powstały przy współpracy:
firmy Primo Food, Addway,
Urzędu Miasta Chełmna,
Chełmińskiego Domu Kultury
i Intermarche.

 

~

BUŁECZKA WALENTYNKOWA
Z LUBCZYKIEM
i inne wyroby cukiernicze w kształcie serc

Chełmińscy piekarze i cukiernicy od 2006 roku, z inicjatywy Referatu Oświaty, Kultury i Promocji Urzędu Miasta, przygotowują popularne „bułeczki walentynkowe z lubczykiem” oraz inne wyroby cukiernicze w kształcie serc. Wypieki te stanowią dodatkowy element jako charakterystyczny wyrób właśnie dla Chełmna.Początkowo tj. od 14 lutego 2008 roku w promocję specjałów chełmińskich jako elementów uzupełniających promocję Chełmna jako miasta zakochanych® włączyło się dwóch chełmińskich przedsiębiorców: Pracownia Cukiernicza Państwa Mikrut przy ul. Dworcowej 11 oraz Piekarnia Państwa Malinowskich (dziś nieistniejąca).

Obecnie przez cały rok „Bułeczki z lubczykiem” i inne cukiernicze wyroby walentynkowe w kształcie serc można zakupić na następujących punktach:

Sklepy OSADA na terenie miasta, tel. (+48) 56-686-07-71
Pracownia cukiernicza M.C. Mikrut, ul. Dworcowa 11,
PHU „Magda” Sklep Żabka, ul. Rynek 5,
PH „Piast”, ul. Halera 2,
PPHU „Rywal”, ul. Grudziądzka 30

opr. Elżbieta Pawelec

LUBCZYK
na wzmocnienie miłosnych igraszek

Miłosna przyprawa dodawana do napojów stających się dzięki niemu afrodyzjakiem. W tradycji i medycynie ludowej ziołu temu przypisywano magiczną moc. Było „lekarstwem” na problemy małżeńskie, ale tylko wtedy kiedy wykopano go wraz z nacią pierwszego października o szóstej rano. Szczęście przynosił również młodej parze wpleciony we włosy lub upięty w sukience ślubnej. Dodany do pierwszej kąpieli niemowlęcia miał mu zapewnić szczęście w miłości.

Lubczyk (zwany potocznie ,maggi”) jest gatunkiem byliny należącym do rodziny selerowatych. Wyróżnia go charakterystyczny zapach. W zielarstwie wykorzystywany jest jako roślina lecznicza. Wywar z korzenia lubczyku służy do leczenia nieżytów dróg moczowych, niewydolności nerek, niestrawności, a także łagodzi bóle menstruacyjne. Ma także właściwości zwiększające popęd seksualny.

Produktem lokalnym i tradycyjnym w rejonie Doliny Dolnej Wisły, a dokładniej w Brzozowie (położonym 5 km od Chełmna) przygotowywany jest na węglowej kuchni specjalnie wytapiany “Smalec z lubczykiem”, który dzięki swoim właściwościom pomoże nie jednej parze w swarach małżeńskich.

Lubczyk można dodawać do wielu potraw, poniżej przepisy, które urozmaicą Państwu wieczorne kolacje przy świecach.

Ziemniaki z lubczykiem

Składniki:

2 łyżki smalcu
2 cebule białe
3 pory
6 ziemniaków
przyprawa do ziemniaków pieczonych
świeże gałązki lubczyku

Przygotowanie:


Na patelni rozgrzej smalec, następnie pokrojone w kostkę umyte i obrane ziemniaki obsypane przyprawą do ziemniaków podsmaż ok. 15 minut. Cebulę i pory pokrojone w talarki dodaj do ziemniaków i smaż ok. 15 minut.
Na koniec dodaj obficie poszatkowany świeży lubczyk. Smacznego !!!


Gulasz izerskiej wiedźmy

Składniki:

smalec
3 cebule białe
2 świeże papryki
30 dag pieczarek
koncentrat pomidorowy
1 szklanka wywaru warzywnego
1 kg mięsa wieprzowego
 liść laurowy
ziele angielskie
sól
pieprz
mąka
świeże gałązki lubczyku

Przygotowanie:

Na rozgrzanym w  brytwance smalcu podsmaż pokrojone w kostkę mięso. Po kilku minutach dodaj cebulę z papryką i pieczarkami. Następnie podlej wywarem warzywnym z wszystkimi przyprawami (oprócz lubczyku) i  duś na wolnym ogniu. Kiedy mięso już będzie gotowe dodaj koncentrat pomidorowy i zagęść zasmażką. Przy podawaniu dania posyp gulasz świeżym lubczykiem. Smacznego !!!

Zrazy po węgiersku

Składniki:

5 łyżek smalcu
masło
3 łyżki
cebuli suszonej
50 g cebuli białej
2 łyżki koncentratu pomidorowego
1 kg antrykotu wołowego
plastry salami
2 łyżki czosnku granulowanego
3 łyżki chrzanu suszonego
papryka w proszku
plastry papryki zielonej
3 łyżki mąki
150 ml śmietany
pieprz
sól

świeże gałązki lubczyku

Przygotowanie:

Mięso na zrazy należy przygotować 2 dni wcześniej, poprzez przechowywanie w folii zamarynowanego mięsa we wszystkich przyprawach tj. w cebuli i chrzanie suszonym, czosnku granulowanym i w świeżych gałązkach lubczyku. Następnie należy mięso oczyścić z marynaty i rozbić tłuczkiem oraz przyprawić solą, pieprzem i papryką. Na każdy plaster należy położyć salami, paprykę i cebulę oraz zwinąć w roladki.
W kolejności zrazy zarumieniamy na rozgrzanym smalcu z obu stron i przekładamy do brytwanki, w której powinna już się znaleźć zarumieniona na maśle cebula biała. Tak przygotowane mięso należy dusić pod przykryciem przez ok. 4 godziny, po czym dodać należy zaprawę z mąki i śmietany (przygotowaną oddzielnie) do sosu powstałego przy duszeniu. Na sam koniec dołączamy koncentrat pomidorowy, dól i pieprz i dusimy przez ok. 20 minut. Smacznego !!!

opr.: Katarzyna Kotlewska-Herman

 


PRALINKI SERCA 
z czekolady

 
Dodatkowo od 2010 roku podczas „Walentynek chełmińskich” organizowane są „Warsztaty sztuki kulinarnej pt. Alchemia i Amory w Kuchni”. Inicjatorami warsztatów jest Towarzystwo Przyjaciół Dolnej Wisły i Slow Food – Convivium Gruczno. Od 2012 roku odbywają się one w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Grubnie, a podczas nich organizowany jest „Turniej Walentynkowy” cieszący się dużym zainteresowaniem ze strony szkół gastronomicznych.

Miłośnicy sztuki kulinarnej, mieszkańcy miasta i turyści dzięki temu mogą poznać i posmakować afrodyzjaków wytwarzanych podczas Warsztatów m.in. pralinek z czekolady.

„Pralinki serca z czekolady”
znajdują się w ofercie:
Hotelu „Centralny”, ul. Dworcowa 23, tel. (+48) 56-686-02-12
www.hotelcentralny.pl

opr. Elżbieta Pawelec

 


MIŁOSNE CIASTO
z logiem Miasta Zakochanych®


Jedną z nowości promujących 14. Obchody Dnia Św. Walentego w 2015 roku jest niepowtarzalne a przede wszystkim pyszne i naturalne ciasto dostępne na terenie całego miasta – w kawiarniach, sklepach a podczas głównej imprezy także na płycie rynku miejskiego przy samej scenie. Producentem ciasta jest firma Zaskocz. Jest to inicjatywa Chełmińskiego Domu Kultury mająca na celu uatrakcyjnienie tej dużej imprezy.

opr. Chełmiński Dom Kultury