XVIII Ogólnopolskie Warsztaty Plenerowe Studentów Architektury, Chełmno 8 – 18 lipca 2024 roku

XVIII Ogólnopolskie Warsztaty Plenerowe
Studentów Architektury

Chełmno, 8 – 18 lipca 2024 roku

 

Studenci powrócili do słynnej Akademii Chełmińskiej

 

Za sprawą XVIII Ogólnopolskich Warsztatów Plenerowych Studentów Architektury do Chełmna i dawnej Akademii Chełmińskiej powróciło „akademickie życie” jak za czasów funkcjonowania tej słynnej chełmińskiej uczelni, której jednym z najbardziej znanych studentów był Mikołaj Kopernik (1489-1491).

Młodzi architekci i artyści z Polski i Ukrainy od dziś do 18 lipca 2024 roku będą twórczo odkrywać nasze miasto.

Przy okazji, organizowane przez Urząd Miasta Chełmna od 2004 roku, Warsztaty w 2024 roku osiągnęły pełnoletność!

 

 

              Unikatowej wartości zabytki gotyckie Chełmna, wpisane w 2005 r. na Listę Pomników Historii Prezydenta RP, stanowią niewątpliwie atrakcję przyciągającą wielu sympatyków pięknej architektury, środowisk naukowych, ludzi kultury i sztuki, ale także turystów poszukujących, na trasie swojej podróży, miejsc o szczególnej atmosferze. 

Plenery architektów mają na celu przede wszystkim promocję Chełmna i jego wyjątkowych średniowiecznych zabytków oraz propagowanie idei Warsztatów plenerowych i talentu uczestniczących w nich studentów.

 

Chełmińskie warsztaty są jedynymi tego typu warsztatami dla studentów architektury w Europie i cieszą się ogromnym zainteresowaniem, i dlatego w lipcu każdego roku spotykają się w Chełmnie studenci architektury z polskich jak i zagranicznych uczelni. Prace studentów wykonane podczas chełmińskich warsztatów prezentowane były dotychczas na licznych wystawach w Polsce jak i za granicą oraz w specjalnie wydawanych katalogach i albumach poplenerowych.

 

W tegorocznej edycji uczestniczą studenci z dziewięciu uczelni wyższych tj.: Politechniki Bydgoskiej, Politechniki Krakowskiej, Politechniki Lubelskiej, Politechniki Łódzkiej, Politechniki Opolskiej, Politechniki Wrocławskiej jak również Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu, Akademii Śląskiej w Katowicach oraz Uniwersytetu Narodowego Politechniki Lwowskiej z Ukrainy.

 

 

W dniu 9 lipca 2024 roku w auli budynku Akademii Chełmińskiej odbyło się spotkanie Burmistrza Miasta Chełmna – Mariusza Kędzierskiego ze studentami uczestniczącymi w XVIII Ogólnopolskich Warsztatach Plenerowych Studentów Architektury, a po nim studenci i wykładowcy poznawali, na spacerze z przewodnikiem, najciekawsze zabytki i atrakcje Chełmna.

 

 

 

Akademia Chełmińska, XVIII OWPSA, 9 lipca 2024, fot. arch. Urząd Miasta Chełmna
 

 

 

Zobacz relację:

 

 

 

Zapraszamy na dodatkowe wydarzenia:

 

 

11 lipca 2024 roku (czwartek)
– godz. 17.00
Wykład otwarty pt. „Architektura Lwowa”
Pani Assoc. Prof., PhD, Oresta Remeshylo-Rybchynska, członek ICOMOS Ukraina
 – dla studentów, mieszkańców miasta i turystów
Miejsce: Kamienica IOP/ G36 przy ul. Grudziądzkiej 36, 1 piętro

 

 

15 lipca 2024 roku (poniedziałek)
– godz. 17.00
Wykład otwarty pt. „Architektura rezydencji magnackich XVII i XVIII w. na Ukrainie”
Pani Assoc. Prof., PhD, Oresta Remeshylo-Rybchynska, członek ICOMOS Ukraina
– dla studentów, mieszkańców miasta i turystów
Miejsce: Kamienica IOP/ G36 przy ul. Grudziądzkiej 36, 1 piętro

 

 

17 lipca 2024 roku (środa)
– godz. 12.00 – 17.00
Wystawa poplenerowa prac wykonanych podczas
XVIII Ogólnopolskich Warsztatów Plenerowych Studentów Architektury w 2024 roku.

Miejsce: Brama Grudziądzka, Chełmno

Tradycyjnie też w przedostatnim dniu Warsztatów, mieszkańcy i turyści będą mieli okazję podziwiać na wystawie poplenerowej w Bramie Grudziądzkiej, przygotowanej przez samych studentów, prace plastyczne wykonane podczas tegorocznego pleneru, prezentujące piękno naszego miasta.
Piękno, które zachwyca i „broni się samo”.

 

 

Organizator: Chełmno – miasto zakochanych®Urząd Miasta Chełmna

Dodatkowa informacja: #poliszchelmno

https://www.facebook.com/hashtag/poliszchelmno/?fref=mentions

 

Dodano: 9 lipca 2024 roku, EP.