„Wystawa poplenerowa prac studentów”, Chełmno 17 lipca 2024 roku

„Wystawa poplenerowa prac studentów”
Chełmno, 17 lipca 2024 roku

 

 

Serdecznie zapraszamy na

„Wystawę poplenerową prac studentów”

wykonanych podczas

XVIII Ogólnopolskich Warsztatów Plenerowych Studentów Architektury – Chełmno 2024,

 

Brama Grudziądzka,
17 lipca 2024 roku w godz. 12.00 – 17.00

 

 

 

Organizator:
Chełmno – miasto zakochanych®Urząd Miasta Chełmna

 

 

 

Więcej informacji
www.chelmno.pl

https://www.facebook.com/Chelmno.miasto.zakochanych/

Facebook: Chełmno – miasto zakochanych

Instagram: Chełmno-miasto zakochanych® @chelmno_miasto

#poliszchelmno

https://www.facebook.com/hashtag/poliszchelmno/?fref=mentions

 

 

 

Powiększ / Pobierz plakat (rozmiar 5 MB)

 

 

 

 

 

 

Powiększ/pobierz baner (rozmiar 150 KB)

 

 

Studenci ponownie w murach słynnej Akademii Chełmińskiej

Ogólnopolskie Warsztaty Plenerowe Studentów Architektury:

 

 

Za sprawą XVIII Ogólnopolskich Warsztatów Plenerowych Studentów Architektury do Chełmna i dawnej Akademii Chełmińskiej powróciło „akademickie życie” jak za czasów funkcjonowania tej słynnej chełmińskiej uczelni, której jednym z najbardziej znanych studentów był Mikołaj Kopernik (1489-1491).

 

 

W 2024 roku Chełmińskie Warsztaty  osiągnęły pełnoletność!

 

 

Ogólnopolskie Warsztaty Plenerowe Studentów Architektury odbywają się w Chełmnie już po raz osiemnasty w dniach 8 – 18 lipca 2024 roku.

Urząd Miasta Chełmna chcąc podtrzymać tradycję „portretowania” Chełmna organizuje od 2004 roku Ogólnopolskie Warsztaty Plenerowe Studentów Architektury, mające stanowić zaproszenie dla młodych architektów i artystów do twórczego zwiedzania „Polskiego Carcassonne” czy też „małego Krakowa na Pomorskiej ziemi”.

 

Unikatowej wartości zabytki gotyckie, wpisane w 2005 r. na Listę Pomników Historii Prezydenta RP, stanowią niewątpliwie atrakcję przyciągającą wielu sympatyków pięknej architektury, środowiska naukowe, ludzi kultury i sztuki, ale także turystów poszukujących, na trasie swojej podróży, miejsc o szczególnej atmosferze.

Głównym celem warsztatów jest przede wszystkim promocja Chełmna i jego wyjątkowych  średniowiecznych zabytków oraz propagowanie idei Warsztatów plenerowych i talentu uczestniczących w nich studentów.

 

 

Chełmińskie warsztaty są jedynymi tego typu warsztatami dla studentów architektury w Europie i cieszą się ogromnym zainteresowaniem, i dlatego w lipcu każdego roku spotykają się w Chełmnie studenci architektury z polskich jak i zagranicznych uczelni. Prace studentów wykonane podczas chełmińskich warsztatów prezentowane były dotychczas na licznych wystawach w Polsce jak i za granicą oraz w specjalnie wydawanych katalogach i albumach poplenerowych.

 

W tegorocznej edycji uczestniczą studenci z dziewięciu uczelni wyższych tj.: Politechniki Bydgoskiej, Politechniki Krakowskiej, Politechniki Lubelskiej, Politechniki Łódzkiej, Politechniki Opolskiej, Politechniki Wrocławskiej jak również Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu, Akademii Śląskiej w Katowicach oraz Uniwersytetu Narodowego Politechniki Lwowskiej z Ukrainy.

 

 

Pierwsze plenery w Chełmnie prawdopodobnie odbyły się w XIX wieku. W okresie powojennym Chełmno wielokrotnie odwiedzane było przez artystów i architektów, zarówno indywidualnych jak i w trakcie plenerów zorganizowanych.

 

Studenci uczestniczący każdego roku w chełmińskich warsztatach mają okazję do poznania Chełmna w inny, nowy artystyczny sposób. Chełmińskie Stare Miasto staje się w tym czasie, jak dawniej dla wielu znanych artystów, źródłem natchnienia. Najsłynniejsze portrety miasta stworzył w XVIII wieku toruński rysownik Jerzy Fryderyk Steiner. Jego ryciny przedstawiające Chełmno są dziś dla Ziemi Chełmińskiej zarówno artystycznym dziedzictwem, jak i rzetelnym dokumentem historycznym. Niezwykłą architekturę Chełmna prezentują również prace wielu znanych polskich XX- i XXI- wiecznych grafików i malarzy m.in. Mariana Czyżewskiego, Edwarda Dwurnika czy Ryszarda Kaja. W szczególny sposób zabytki Chełmna oraz jego dzieje przedstawili również współcześni artyści Street Art-u na swoich chełmińskich muralach.

 

Dotychczas w chełmińskich warsztatach uczestniczyli studenci Politechnik: Białostockiej, Krakowskiej, Lubelskiej, Łódzkiej, Opolskiej, Warszawskiej, Wrocławskiej, Śląskiej w Gliwicach oraz Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu (Politechniki Radomskiej), Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie (Politechniki Szczecińskiej), Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Uniwersytetu Zielonogórskiego, Akademii Śląskiej w Katowicach (Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach), Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy, a także Uniwersytetu Narodowego Politechniki Lwowskiej z Ukrainy.

 

Prace studentów wykonane podczas chełmińskich Warsztatów prezentowane były dotychczas na licznych wystawach w Polsce jak i za granicą oraz w specjalnie wydawanych katalogach i albumie poplenerowym (dostępnym w sprzedaży w Informacji Turystycznej/ Muzeum Ziemi Chełmińskiej).

 

            Tradycyjnym punktem, w przedostatnim dniu Warsztatów plenerowych, stała się wystawa poplenerowa w Bramie Grudziądzkiej, przygotowana przez samych studentów, na której nie brakuje najciekawszych prac prezentujących piękno naszego miasta, wykonanych w różnych technikach plastycznych.

Serdecznie Państwa na nią zapraszamy.

 

 

Opracowała:
Elżbieta Pawelec
Główny specjalista ds. promocji turystycznej

Urząd Miasta Chełmna

 

Dodano: 11 lipca 2024 roku, EP.