Wystawa plenerowa pt. Szlak Kopernikowski na Kujawach i Pomorzu”, Chełmno 8 – 28 maja 2023 roku

Wystawa plenerowa pt. Szlak Kopernikowski na Kujawach i Pomorzu”
Chełmno, 8 – 28 maja 2023 roku

– rynek przed ratuszem
– siedzibą Muzeum Ziemi Chełmińskiej

 

Zapraszamy na wystawę plenerową pt. Szlak Kopernikowski na Kujawach i Pomorzu”, która prezentowana będzie w Chełmnie, na rynku przed ratuszem – siedzibą Muzeum Ziemi Chełmińskiej, w dniach 8 – 28 maja 2023 roku.

 

Wystawę zorganizowano z okazji przypadającego w 2023 roku Roku Kopernika tj. 550. rocznicy urodzin i 480. rocznicy śmierci Mikołaja Kopernika.

 

Wystawa plenerowa pt. Szlak Kopernikowski na Kujawach i Pomorzu”, po ekspozycjach w Toruniu, Grudziądzu i Chełmży, pojawi się na chełmińskim Rynku.
Jej inauguracja miała miejsce 8 maja i dla wszystkich zainteresowanych będzie dostępna do 28 maja 2023 roku.

 

 

Celem wystawy jest prezentacja koncepcji i przebiegu szlaku oraz promocja najważniejszych miejsc i obiektów kujawsko-pomorskiego odcinka trasy. Dwanaście plansz, które stanowią wystawę, przedstawiają najważniejsze  miejsca i obiekty na Szlaku. Niektóre z nich są wprost związane z Kopernikiem, takie jak Toruń, Chełmno czy Grudziądz, inne zaś świadczą o pamięci o nim i jego dziele. W tym kontekście warto wspomnieć choćby o pomnikach, planetariach, czy astrobazach.

 

Organizatorem wystawy jest Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziedzictwa w Toruniu, a Honorowy Patronat nad nią objął Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki. Wydarzenie dofinansowane zostało z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

Współorganizator wystawy w Chełmnie: Urząd Miasta Chełmna www.chelmno.pl

 

Więcej informacji o Szlaku Kopernikowskim na Kujawach i Pomorzu, znajduje się w przewodniku dostępnym w punktach Informacji Turystycznej, a także na stronie internetowej dedykowanej kujawsko-pomorskiej części Szlaku (https://kpcd.com.pl/szlak-kopernikowski/). Pełna trasa Szlaku Kopernikowskiego, obejmującego poza naszym województwa, także miejsca i obiekty w województwach pomorskim i warmińsko-mazurskim, dostępna jest z kolei na oficjalnej stronie Szlaku (https://szlakkopernikowski.pl/pl/).

 

 

 

 

 

 

 

Więcej informacji:

 

 

„Na tropie Mikołaja Kopernika w Chełmnie” https://chelmno.pl/pl/turystyka/na-tropie-mikolaja-kopernika-w-chelmnie/

 

Kopernik ziomek nasz https://chelmno.pl/pl/turystyka/przewodnik/na-tropie-mikolaja-kopernika-w-chelmnie/kopernik-nasz-ziomek/

 

Chełmno uhonorowane z okazji obchodów 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika Chełmno uhonorowane z okazji obchodów 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, 16.02.2023 r.

 

 

„Spacerek po Chełmnie” – “Mikołaj Kopernik w pamięci chełmnian” – 30 kwietnia 2023 roku

 

„Spacerek po Chełmnie” – “Związki rodziny Koperników z Chełmnem” – 19 lutego 2023 roku

 

Mikołaj Kopernik i jego związki z Chełmnem, Żakinada … – w programie: Po obu stronach Wisły (tvp.pl, MMS Studio) z 15.02.2023 r. (emisje: w środa o godz. 20:00 i czwartek godz. 8.00)

 

Żakinada – jedyna taka tradycja w Polsce – 2023 – tradycja związana z Akademią Chełmińską

Żakinada w Chełmnie 2019 – Jedyna taka tradycja w Polsce

 

Kujawsko-Pomorska część Szlaku Kopernikowskiego (https://kpcd.com.pl/szlak-kopernikowski/)

 

Szlak Kopernikowski  https://szlakkopernikowski.pl/pl/

 

Ruszamy Szlakiem Kopernikowskim (film i zdjęcia) z ceremonii podpisania listów intencyjnych w sprawie Szlaku Kopernikowskiego w województwie kujawsko-pomorskim

 

Szlak Kopernikowski – mapa

 

Artykuł Gazety Pomorskiej “Kopernik kształcił się u nas?”

Link do strony Gimnazjum nr 1 – Dawnej Akademii Chełmińskiej

Link do strony Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Chełmnie „Liceum i Gimnazjum Chełmińskie”, w skład którego wchodzi I Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika  

 

 

 

 

 

 

 

Dodano: 26.04.2023 r., EP