Wystawa czasowa “Tytus Brzozowski. 12 miast”, Chełmno 31 sierpnia – 31 października 2023 roku

Wystawa czasowa “Tytus Brzozowski. 12 miast”
Chełmno, 31 sierpnia – 31 października 2023 roku

 
 

Muzeum Ziemi Chełmińskiej wraz z Instytutem POLONIKA zapraszają do wspólnej podróży śladami polskiego dziedzictwa poza granicami kraju.

 

Przewodnikiem podczas tej wyprawy jest znany polski artysta Tytus Brzozowski, który we współpracy z Instytutem POLONIKA stworzył cykl malarski obejmujący trzynaście obrazów. Dwanaście prac przedstawia miasta w różnych częściach świata i znajdujące się w nich miejsca i obiekty stanowiące materialne świadectwo obecności Polaków. Ostatnia praca jest kolażem wybranych poloników z każdego z namalowanych miast.

 

Tytus Brzozowski jest architektem i akwarelistą. Barwne akwarele ukazują miasta w charakterystyczny dla artysty sposób.

 
Brzozowski eksploruje temat przestrzeni miejskiej. Przetwarza zastaną rzeczywistość i podejmuje grę z perspektywą, często łącząc ze sobą obiekty, które w rzeczywistości są od siebie oddalone. Widoczne na obrazach zestawienia ukazują nie tylko zaskakujące liczby obiektów, lecz także wskazują na konteksty historyczne i powiązania między nimi. Niewiele osób wie, jak wiele ważnych miejsc dla polskiej społeczności znajduje się poza granicami kraju, dlatego też celem przedsięwzięcia lnstytutu POLONIKA i Tytusa Brzozowskiego jest popularyzacja wiedzy na ten temat.
 
 
Tytus Brzozowski ujął najciekawsze z nich w swoich akwarelach, na których zostały przedstawione miasta z różnych zakątków globu i znajdujące się w nich miejsca i obiekty stanowiące materialne świadectwo obecności Polaków.
Na 13 pracach znalazło się około stu pięćdziesięciu obiektów związanych z polską kulturą. Dzieła architekta i akwarelisty powstały dzięki jego współpracy z #InstytutPOLONIKA, w ramach
Programu #MKiDN #KulturaInspirująca, której celem jest promocja na arenie międzynarodowej najbardziej wartościowych zjawisk polskiej kultury.
 
 
Wystawa jeździ po całym świecie i rozsławia Polonika, które znajdują się w wielu krajach. Wystawa do tej pory była pokazywana m. in. w: Chicago, Rapperswilu, Londynie oraz w Wilnie, a teraz podróżuje po Polsce. Chełmno jest jej kolejnym przystankiem.
 
W wernisażu wystawy wezmą udział m.in.: Dorota Janiszewska-Jakubiak, dyrektor Instytutu POLONIKA oraz Adam Jendryczka, dyrektor Muzeum Ziemi Chełmińskiej.
 
W czasie spotkania zostanie zaprezentowany reportaż ukazujący kulisy pracy artysty nad akwarelami.
 
 
Wernisaż 31 sierpnia 2023 r., godz. 16:00
Miejsce wystawy: Kinoteatr RONDO, ul. Dworcowa 23, Chełmno
 
 
Wystawę będzie można oglądać do 31 października 2023 r. 
 
 
 
Organizatorzy:
 
Instytut POLONIKA
Muzeum Ziemi Chełmińskiej
Chełmiński Dom Kultury
 
 
 

 

 

 

 
 
Dodano: 25.08.2023 r., EP.