Tereny nad Wisłą w Fordonie / Fot. B.Witkowski / UMB
Stary Fordon – młodszy brat Chełmna
Świętowanie jubileuszu 600-lecia Starego Fordonu – 6 lipca 2024 roku
„Wiślane Wici” docierają do kolejnych miejsc na mapie Doliny Dolnej Wisły. Partnerzy projektu realizowanego z udziałem Chełmno – miasto zakochanych® serdecznie zapraszają na wspólne świętowanie jubileuszu 600-lecia Starego Fordonu.
Bydgoszcz to miasto organicznie związane z wodą. Od stuleci Wisła i Brda, a potem Kanał Bydgoski, łączyły ją z Europą. Dziś na nowo zwraca się ku rzekom. Ożyły bulwary w centrum miasta i w Starym Fordonie – dzielnicy, która do lat 80-tych pisała własną opowieść nadwiślańskiego miasteczka. Założono je 600 lat temu, na Prawie Chełmińskim. Przed wojną splatały się tu wątki trzech kultur – polskiej, niemieckiej i żydowskiej. Dzięki staraniom tutejszej społeczności, zarówno mieszkańcy Metropolii Bydgoszcz, jak i turyści, odkrywają to ciekawe miejsce w Dolinie Dolnej Wisły.
Warto zwiedzić Stary Fordon z przewodnikiem, wybrać się w rejs wiślaną łodzią, odwiedzić pobliski Zespół Parkowo-Pałacowy w Ostromecku.
Dzieli nas zaledwie 35 km, łączy nas Wisła.
Zapraszamy!
PROGRAM:
12.00 – 18.00 Pierwszy Targ Produktu Rodzimego Szlaku Kulinarnego „Niech Cię Zakole”, łączącego miejsca, w których powstają nadwiślańskie produkty: wina, miody, powidła, sery, gęsina i jagnięcina.
12.30 – 15:00 Trzy Kuchnie Trzech Kultur Starego Fordonu – pokazy i opowieści kulinarne: polska, żydowska, niemiecka
15.00 – Konkurs „Chwyć Zakolca – Zjedz Zakolca” na czas!
Zakolce to najwyższej jakości lokalna alternatywa dla fast foodów. Zadebiutowały na Jarmarku św. Walentego, podczas tegorocznych Walentynek Chełmińskich.
15.00 – 18.00 – „Kocioł kapusty w nim baran nietłusty” – degustacje „za dyszkę”. Baranina z Gzina w kapuście transportowanej łodzią z Bruk Unisławskich – kapuścianego zagłębia Doliny Dolnej Wisły.
Pełny program na: FB Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu
Partnerzy projektu „Wiślane Wici”:
Bydgoska Lokalna Organizacja Turystyczna „ByLOT” – lider projektu, Miasto Chełmno, Miasto Grudziądz, Zespół Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą, Nadwiślańska Lokalna Organizacja Turystyczna, Szlak Turystyczno-Kulinarny „Niech Cię Zakole”.
Projekt jest współfinansowany ze środków Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej, operatora turystycznej marki województwa „Kujawsko-Pomorskie Konstelacje dobrych miejsc” https://kujawsko-pomorskie.travel.
Więcej informacji o projekcie:
Wici Wiślane rozesłane! Chełmno – Świecie, 22 czerwca 2024 roku
Informacje na temat Prawa Chełmińskiego:
790-lecie lokacji Chełmna i Prawa Chełmińskiego (1233-2023)
Miasta lokowane na Prawie Chełmińskim