Spotkanie autorskie z Mają Wolny, Chełmno 22 listopada 2023 roku

Spotkanie autorskie z Mają Wolny,
Chełmno 22 listopada 2023 roku

 

 

Miejska Biblioteka Publiczna im. Walentego Fiałka w Chełmnie
zaprasza na
spotkanie autorskie z Mają Wolny

22 listopada 2023 roku (środa) godz. 16:00

 

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna im. Walentego Fiałka, Chełmno, al. 3 Maja 2

 

 

Maja Wolny – pisarka, kuratorka, doktor nauk humanistycznych. Autorka powieści oraz reportaży, esejów i sztuk teatralnych. Laureatka wielu nagród i wyróżnień. Wielokrotnie podróżowała samotnie koleją do Rosji, Mongolii i Chin. Po inwazji Rosji na Ukrainę Wolny jako jedna z nielicznych na świecie autorek, udała się do Rosji.

 

Dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Dofinansowano z budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Zdjęcie:  Maja Wolny
 

 

Logo: Instytut Książki, Dyskusyjny Klub Książki, Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0, , Biblioteka Narodowa, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Czytanie, Województwo Kujawsko-Pomorskie, Legimi, Wolne Lektury, Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Larix, Ibuk Libra, Mała Książka – Wielki Człowiek.

 

 

 

Maja Wolny

Pociąg do Imperium

 

Pociąg do Imperium to podróż przez Rosję czasu wojny. Maja Wolny jako jedna z niewielu pisarzy i pisarek na świecie jeździ po kraju Putina tuż po ogłoszeniu przez Rosję mobilizacji. W atmosferze strachu i kontroli pokonuje ponad dziesięć tysięcy kilometrów koleją, marszrutkami, samolotem. Odwiedza wioski, prowincjonalne miasteczka i metropolie, przemierzając Rosję od Kaliningradu po Kołymę. Rozmawia ze studentami, intelektualistką, parą bezdomnych, byłym agentem FSB, znajomymi z dawnych lat i przypadkowo spotkanymi Rosjanami. Szuka odpowiedzi na pytanie, jak mieszkańcy tego ogromnego kraju postrzegają wojnę w Ukrainie, jak oceniają rządzących i wreszcie, dlaczego się nie buntują i czy wojna zmieniła ich stosunek do nie-Rosjan. Podróżując śladami Ryszarda Kapuścińskiego, autorka odwiedza też dawne sowieckie republiki, które dziś są niezależnymi państwami: Gruzję, Armenię, Azerbejdżan, Mołdawię, Naddniestrze, a także Ukrainę i Białoruś. Maja Wolny nie brnie w eksperckie analizy i oceny. Pyta, patrzy, słucha i zapisuje.

Zapis tej niezwykłej podróży staje się thrillerem non fiction, zwłaszcza kiedy podróż zostaje przerwana w nagły sposób. W styczniu 2023 została zatrzymana na granicy i otrzymała 20-letni zakaz wjazdu na teren Białorusi, który został wydany przez władze Rosji.

 

„To nie tylko zapis podróży po Rosji, ale przede wszystkim opis rosyjskiej mentalności: strachu, kompleksów, dumy, poczucia moralnej wyższości nad świtem. Maja Wolny zabiera nas na wyprawę do wnętrza rosyjskiej duszy w szczególnym momencie ˗ w pierwszych dniach agresji Imperium na Ukrainę. Podziwiam odwagę autorki, jej przenikliwość i spryt, który pozwolił jej przemierzyć Rosję od Petersburga aż do Magadanu. Warto wybrać się z nią w tę fascynującą drogę”.

Cezary Łazarewicz

 

 

 

 

Dodano: 09.11.2023 r., EP.