Różne oblicza miłości. Konteksty antropologiczne. Wykład popularnonaukowy dr Anny N. Kmieć

Różne oblicza miłości. Konteksty antropologiczne

 

Wykład popularnonaukowy, wygłoszony przez dr Annę N. Kmieć – Absolwentka socjologii i etnologii-antropologii kulturowej, doktor nauk humanistycznych w zakresie historii (UMK w Toruniu)

12 lutego 2022 roku

– godzina 14:30 – Muzeum Ziemi Chełmińskiej.

Emitowany na żywo na kanale FB Chełmińskiego Domu Kultury. Wykład będzie dostępny również po wydarzeniu na kanale YouTube Chełmińskiego Domu Kultury
✅ Wstęp bezpłatny (wejściówki).
> więcej informacji >>>

 

 

Podczas prelekcji poznamy różne podejścia i sposoby definiowania miłości, stosowane w wybranych dyscyplinach naukowych: psychologii, teologii i filozofii. Najważniejszy będzie jednak zwrot ku antropologii i próba odpowiedzenia na pytanie, jakim rozumowaniem miłości posługuje się antropolog kulturowy? Na co zwraca szczególną uwagę, zarówno w definiowaniu jej, jak i w prowadzeniu nad nią badań? O co pyta? W tym kontekście posłuchamy o tym, jak zróżnicowane są obiekty naszych uczuć oraz dowiemy się więcej o – często zaskakujących – sposobach wyznawania i okazywania miłości.

Dalej skupimy się na tym, co dla nas najbliższe, czyli na wizerunku miłości, przekazywanym w kulturze popularnej. Poznamy (i być może obalimy) popkulturowe „mity”, czyli nie zawsze oczywiste dla nas obrazy, kreowane i powielane w radiu, telewizji, prasie i książkach. Prześledzimy i zinterpretujemy trendy i schematy, stosowane w literaturze dla dorosłych, poradnikach, literaturze dla dzieci, bajkach animowanych i reklamach.

Następnie przeniesiemy się na inny kontynent i do zupełnie innego kręgu kulturowego, by poznać sposoby pojmowania i wyrażania miłości w wybranych krajach w Azji. Zastanowimy się także, jaki wpływ na okazywanie uczuć mają współczesne zjawiska, takie jak popularyzacja Internetu, rozwój nowoczesnych technologii i pandemia.

Miłość niejedno ma imię, o czym przekona się każdy, kto weźmie udział w tym wydarzeniu i przyjdzie posłuchać antropologicznej opowieści o uczuciach.

 

 

__________________________________

Program  21. Walentynek Chełmińskich 2022 r. (zobacz)

 

Organizatorzy:

Chełmno – miasto zakochanych® Urząd Miasta Chełmna

Chełmiński Dom Kultury

Parafia Rzymskokatolicka pw. WNMP – Fara

 

 

__________________________________

 

 

Więcej informacji:

www.walentynkichelminskie.pl

www.chelmno.pl

Fb Chełmno – miasto  zakochanych®

www.chdk.pl

https://www.instagram.com/chelmno_miasto/

 

 

 

Chełmno – miasto zakochanych®, relikwia św. Walentego i inne informacje: zobacz >>>