Relacja z wydarzenia pn. „Wymiana doświadczeń międzynarodowych miast Chełmna i Hannoversch Münden w zakresie współpracy partnerskiej w obliczu kryzysów humanitarnych” oraz partnerstwa Chełmna z miastami: 30-lecia i Hannoversch Münden, 10-lecia partnerstwa z Letovicami i 5-lecia partnerstwa z Kaniowem

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydarzenie pn. „Wymiana doświadczeń międzynarodowych miast Chełmna i Hannoversch Münden w zakresie współpracy partnerskiej w obliczu kryzysów humanitarnych” przy finansowym wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej
oraz uroczyste obchody partnerstwa Chełmna z miastami:
30-lecia partnerstwa z Hannoversch Münden, 10-lecia partnerstwa z Letovicami i 5-lecia partnerstwa z Kaniowem.

Chełmno, 21 – 23 października 2022 roku

 

 

 

 

W dniach 21 – 22 października 2022 roku Urząd Miasta Chełmna realizował projekt pn. „Wymiana doświadczeń międzynarodowych miast Chełmna i Hannoversch Münden w zakresie współpracy partnerskiej w obliczu kryzysów humanitarnych”. W ramach ww. projektu, zrealizowanego przy finansowym wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej odbyło się kilka wydarzeń z udziałem zaproszonych gości z miast partnerskich Chełmna – Hannoversch Münden (Niemcy) i Kaniowa (Ukraina). Delegacji z miasta Hann. Münden przewodniczył Burmistrz miasta pan Tobias Dannenberg, natomiast delegacji z Kaniowa Pani Oksana Piatkova Sekretarz Rady Miasta Kaniv.

 

W 2022 roku przypadają rocznice podpisania przez Chełmno układów partnerskich z miastami: 30-lecie partnerstwa miast Hannoversch Münden, 10-lecie partnerstwa z Letovicami i 5-lecia partnerstwa z Kaniowem.

Ze względu na sytuację i wojnę toczącą się w Ukrainie postanowiliśmy, aby obchody tych jubileuszy miały skromny charakter, a przede wszystkim i połączone zostały z debatą na temat obecnego kryzysu i pomocy humanitarnej.

 

W programie projektu zaplanowano m.in.: 22 października złożenie kwiatów przy tablicy upamiętniającej miejsce urodzenia Kurta Schumachera (ul. Św. Ducha 1 w Chełmnie) oraz w Inkubatorze Organizacji Pozarządowych w kamienicy przy ul. Grudziądzkiej 36 – seminarium specjalistyczne pn. „Wymiana doświadczeń międzynarodowych miast Chełmna i Hannoversch Münden w zakresie współpracy partnerskiej w obliczu kryzysów humanitarnych”.

 

Podczas seminarium odbyły się warsztaty, dyskusje, prelekcje, w tym: wykład pt. „Świadczenie pomocy psychologicznej uchodźcom z Ukrainy w Mieście Chełmno”, wykład pt. „Wyzwania krajów UE w obliczu kryzysu uchodźczego i humanitarnego” oraz prezentacje na temat pomocy humanitarnej prowadzonej przez Chełmno oraz miasta partnerskie Hannoversch Münden i Kaniów.

 

Dodatkowo podczas seminarium została otwarta wystawa prac plastycznych dzieci szkół podstawowych z Kaniowa pt. „Skradzione dzieciństwo”. Wystawa przedstawia okrucieństwo wojny w Ukrainie widziane oczami dzieci i jest jednocześnie swoistym wołaniem o pokój (można ją zobaczyć w G36 /kamienica przy ul. Grudziądzkiej 36/ od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 – 18.00).

 

Wieczorem tego samego dnia w Szkole Muzycznej odbył się również koncert „Muzyka Europy” w wykonaniu Baltic String Quartet z Gdyni, podczas którego mieliśmy okazję uroczyście obchodzić jubileusze partnerstwa Chełmna z miastami: 30-lecia partnerstwa z Hannoversch Münden, 10-lecia partnerstwa z Letovicami i 5-lecia partnerstwa z Kaniowem. Niestety nasi partnerzy z Letovic (Czechy), z przyczyn niezależnych, z przyczyn niezależnych od nas, nie mogli osobiście dotrzeć na nasze wydarzenia.

 

Na zakończenie pobytu naszych gości w niedzielę 23 października 2022 r. w holu Kinoteatru Rondo nastąpiło otwarcie wystawy „Poznaj swojego partnera na nowo” i spotkanie warsztatowe połączone z prezentacjami miast partnerskich Chełmna. Wystawę można oglądać jeszcze przez najbliższe 2 miesiące. Serdecznie zapraszamy.

 

Projekt realizowany jest przy finansowym wsparciu

Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

 

 

 

 

 

 

 

Program wydarzenia więcej

Zobacz film z wydarzenia >>>