„Pola Negri. Była Polką, zawsze Polką i wszędzie Polką” – wystawa poświęcona aktorce

„Pola Negri. Była Polką, zawsze Polką i wszędzie Polką” – wystawa poświęcona aktorce Poli Negri
 
Wystawę można zwiedzać od 4 października 2022 roku do 14 października 2022 roku, na parterze Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chełmnie, w Wypożyczalni dla Dorosłych.
 
Serdecznie zapraszamy!
 

Rok Poli Negri

Sejmik województwa kujawsko-pomorskiego ustanowił  rok 2022 w naszym regionie Rokiem Poli Negri. Urząd Marszałkowski jest wydawcą komiksu, który przedstawia losy „polskiej królowej Hollywood”.

„Pola Negri. Była Polką, zawsze Polką i wszędzie Polką” – Książnica Kopernikańska przygotowała wystawę poświęconą Aktorce. Na planszach przedstawiono najważniejsze fakty z jej życia: początki kariery, w kręgu bliskich, aktorka i księżna, z miłości do Polski, odcienie sławy, dom za oceanem, filmografia (polska, niemiecka i amerykańska), filmy dźwiękowe.

Wystawa powstała z inicjatywy Samorządu Województwa

Kujawsko-Pomorskiego. Jej kuratorem jest Sandra Blokowska (Książnica Kopernikańska). Graficznie opracował Kamil Snochowski.

Biogram: Z Kujaw do Hollywood – Barbara Apolonia Chałupiec, rodem z Lipna, szerzej znana jako Pola Negri, zrobiła światową karierę i zajmuje należne jej miejsce w historii kina.

W tym roku przypada 125. rocznica urodzin gwiazdy.

Barbara Apolonia Chałupiec urodziła się 2 stycznia 1897 roku w Lipnie. Nim ukończyła 10 lat była już uczennicą warszawskiej Szkoły Baletowej. Karierę tancerki pokrzyżowała jej choroba, zdecydowała się więc na edukację aktorską. W wieku 15 lat zagrała swoją debiutancką rolę w „Ślubach panieńskich”. Lipnianka związała się wówczas z aktorskim atelier „Sphinx”, gdzie powstawały pierwsze filmy z jej udziałem.

Na dużym ekranie zadebiutowała w 1914 roku w „Niewolnicy zmysłów”.

W 1917 przeniosła się do Berlina.

Rola w filmie „Madame DuBarry” zwróciła uwagę dyrektorów Paramount Pictures. Jako pierwsza europejska aktorka w historii w 1922 Negri podpisała z wytwórnią kontrakt. Ten sukces sprawił, że stała się jedną z najpopularniejszych gwiazd amerykańskiego filmu niemego. Rozsławiły ją nie tylko role filmowe, ale także styl życia.

Malowała paznokcie, nosiła botki na wysokim obcasie i bardzo oryginalne suknie. Przyjaźniła się z Charliem Chaplinem, Rudolphem Valentino i Margaret West. Rewolucja dźwiękowa w kinematografii niestety zakończyła karierę Poli Negri. Po drugiej wojnie światowej zagrała w trzech tylko filmach; w ostatnim, z 1964 roku, zagrała samą siebie.

W 1970 wydała autobiografię “Pamiętnik gwiazdy”.

Zmarła, w wieku 90 lat, w San Antonio 1 sierpnia 1987 roku.

Dodano:07.10.2022,EP