„Obrazy niezwykłe Teofila Ociepki ze zbiorów Mirosławy i Zbigniewa Pawłowskich” podczas  „Europejskiej Nocy Muzeów”, Chełmno 18 maja 2024

„Obrazy niezwykłe Teofila Ociepki ze zbiorów Mirosławy i Zbigniewa Pawłowskich”
podczas  „Europejskiej Nocy Muzeów” w Chełmnie
18 maja 2024 roku

 

 

Jedną z ciekawszych atrakcji „Europejskiej Nocy Muzeum” w Chełmnie, która przypada w tym roku 18 maja, będzie wystawa prac niezwykle popularnego w ostatnim czasie artysty Teofila Ociepki.

 

 

Dnia 28 maja 1977 roku w Moskwie Międzynarodowa Rada Muzeów (ICOM) ustanowiła dzień 18 maja Międzynarodowym Dniem Muzeów. To święto zawodowej grupy muzealników. Od 1997 roku w majowy weekend poprzedzający to święto obchodzona jest „Europejska Noc Muzeów|”. Pierwsza odbyła się w 1997 roku w Berlinie. Natomiast już w 2003 roku dołączyły do tej inicjatywy muzea w Polsce. Pionierem w naszym kraju było Muzeum Narodowe w Poznaniu.  Z okazji „Europejskiej Nocy Muzeów”,  muzealnicy czcząc swoje święto, szeroko otwierają  drzwi palcówek, w dość nietypowych, nocnych godzinach i czasami z oryginalną ofertą, przyciągając w ten sposób spore grono gości i turystów.

 

 

Pierwsza „Europejska Noc Muzeów w Chełmnie” odbyła się w 2007 roku.  W tym roku odbywać się będzie już po raz osiemnasty. Możemy więc powiedzieć, że wchodzi w wiek dorosły i na stałe wpisała się w kalendarz imprez kulturalnych Chełmna. Z okazji tak zacnego jubileuszu chełmińscy muzealnicy od wielu miesięcy przygotowują tak ważną dla nich uroczystość.

 

 

Jedną z ciekawszych atrakcji „Europejskiej Nocy Muzeum” w Chełmnie, która przypada w tym roku 18 maja, będzie wystawa prac niezwykle popularnego w ostatnim czasie artysty Teofila Ociepki. Największe kolekcje prac tegoż malarza posiadają Muzeum Śląskie w Katowicach oraz Muzeum Etnograficzne w Warszawie. Wystawa w Chełmnie prezentować będzie unikalną kolekcję 11 obrazów Teofila Ociepki pochodzącą ze zbiorów prywatnych – Mirosławy i Zbigniewa Pawłowskich. Będzie to pierwsza tego typu wystawa w Muzeum Ziemi Chełmińskiej, a zarazem po raz pierwszy, w całości,  obrazy z tej kolekcji prywatnej będą prezentowane w salach muzealnych.

 

 

Teofil Ociepka (1891-1987) – to malarz, samouk, prymitywista, zwany również artystą intuicyjnym, teozf.  Był jednym z przywódców Janowskiej Grupy Okultystycznej. Pochodził ze Śląska, gdzie powstawały pierwsze jego prace. Ostatnie lata życia spędził w Bydgoszczy i tu został pochowany. Swoje malarstwo traktował jako boże posłannictwo, stąd starał się w nim przedstawiać walka dobra ze złem. W późniejszym okresie twórczości jego dzieła nawiązywały do baśni, legend i życia górników. Jego obrazy charakteryzują się niesamowitą wyobraźnią i jaskrawą, niezwykle bogatą kolorystyką.

W 1962 r. powstał film dokumentalny „Spotkanie z Teofilem Ociepką” w reżyserii Tadeusza Makarczyńskiego. Dzięki porozumieniu z Filmoteką Narodową, podczas zwiedzania ekspozycji publiczność będzie mogła zapoznać się z tym ciekawym dokumentem.

 

Wystawa w Chełmnie mogła powstać dzięki współpracy i pomocy Muzeum Śląskiego w Katowicach oraz Muzeum Okręgowego  im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.

 

 

 

„Europejskiej Nocy Muzeów” w Chełmnie będą towarzyszyć również inne ciekawe i atrakcyjne punkty programu.
Szczegóły wkrótce.

 

 

 

Opracowała:
Anna Grzeszna – Kozikowska
Starszy kustosz Muzeum Ziemi Chełmińskiej

 

 

 

Więcej informacji:

www.muzeumchelmno.pl

www.culture.pl/pl/tworca/teofil-ociepka

 

 

 

 

 

Fotografia: Anna Grzeszna – Kozikowska – starszy kustosz Muzeum Ziemi Chełmińskiej podczas kwerendy związanej z Teofilem Ociepką w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy. (Fot.A.G.-K.) – rozm. pliku  188 kb
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodano: 05.04.2024 roku, EP.