Nowe ograniczenia zapowiedziane podczas wspólnej konferencji Premiera i Ministra Zdrowia! 31.03.2020

Nowe zasady bezpieczeństwa zapowiedzieli dziś podczas wspólnej konferencji prasowej Premier i Minister Zdrowia. Oto najważniejsze z nich: 

Ograniczenia w liczbie klientów w sklepach, na targach, poczcie (obowiązują od 1 kwietnia)

1) Do każdego sklepu, zarówno małego, jak i wielkopowierzchniowego, a także do każdego lokalu usługowego może wejść maksymalnie tyle osób, ile wynosi iloczyn liczby wszystkich kas i liczby 3. Jeśli w sklepie jest 5 kas, na terenie sklepu może przebywać 15 klientów.


2) Liczba osób przebywających na targowisku nie może być większa niż trzykrotność liczby punktów handlowych. Jeśli na targowisku jest 20 straganów, na jego terenie może przebywać w jednym momencie maksymalnie 60 klientów. Przy jednym stanowisku zakupów dokonywać mogą maksymalnie 3 osoby.

3) Na terenie poczty może przebywać w jednym momencie tyle osób, ile wynosi liczba okienek pocztowych pomnożona przez 2. Jeśli w placówce jest 5 okienek, wówczas w jednym momencie na jej terenie może przebywać 10 osób. Przy jednym okienku mogą stać maksymalnie 2 osoby.

Nowe obowiązki dla wszystkich sklepów i ich klientów oraz ograniczenie funkcjonowania sklepów budowlanych

1) Od 2 kwietnia wszyscy klienci muszą robić zakupy w jednorazowych rękawiczkach. W godzinach od 10:00 do 12:00 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65 roku życia. W pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich. W tym dla wspomnianych, osób powyżej 65. roku życia.

2 ) W weekendy wielkopowierzchniowe sklepy budowlane będą zamknięte. Wszystkie inne sklepy zobowiązane są dostosować się do nowych wytycznych, także ich klienci.

Zakaz wychodzenia z domu osób do 18. roku życia bez opieki dorosłego

1) Dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18 roku życia, nie będą mogły wyjść z domu bez opieki. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy. Nadal obowiązują dotychczasowe wytyczne ws. wyjść z domów.

Zakaz korzystania z parków, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich

1) Do odwołania wprowadzony zostaje zakaz przebywania na plażach i terenach zielonych. Zakaz dotyczy więc m.in. parków, zieleńców, promenad, bulwarów.

Minimalna odległość między pieszymi – 2 metry

1) Obowiązkowa co najmniej 2-metrowa odległość między pieszymi. Dotyczy to także rodzin i bliskich (z wyłączeniem rodziców z dziećmi wymagającymi opieki (do 13 roku życia), a także osób niepełnosprawnych lub niemogących się samodzielnie poruszać wraz z ich opiekunami.

Automatyczna kwarantanna dla bliskich osób w kwarantannie (od 1 kwietnia)

1) Rozszerzona zostaje lista osób, która będzie podlegała obowiązkowej kwarantannie domowej. Będą nią objęci wszyscy, którzy mieszkają z osobą kierowaną na kwarantannę. Zasady będą obowiązywały osoby, które przebywają w jednym mieszkaniu z osobami kierowanymi na kwarantannę od środy 1 kwietnia 2020.

2) Jeśli jeden z domowników (współlokatorów) poddany zostanie kwarantannie od 1 kwietnia 2020 z powodu powrotu z zagranicy lub kontaktu z zarażonym, pozostali domownicy również będą musieli ją odbyć.

Zawieszenie rehabilitacji i zamknięcie salonów kosmetycznych i fryzjerskich

1) Zamknięte zostają wszystkie zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, salony tatuażu i piercingu. Tych usług nie będzie można realizować również poza salonami – np. wizyty w domach.

2) Zawieszone zostaje także wykonywanie zabiegów rehabilitacyjnych i masaży – zarówno w placówkach publicznych, jak i prywatnych. Wyjątkiem są sytuacje, w których rehabilitacja jest bezwzględnie wymagana stanem zdrowia pacjenta.

Zamknięte hotele i inne miejsca noclegowe

1) Hotele i inne miejsca noclegowe (działające na zasadzie wynajmu krótkoterminowego) zostają zamknięte. Mogą one funkcjonować tylko i wyłącznie wtedy, gdy przebywają w nich osoby w kwarantannie lub izolacji, a także gdy przebywa w nich personel medyczny.

Limit pasażerów również w pojazdach 9+ (od 2 kwietnia)

1) W zbiorowym transporcie publicznym obowiązuje już zasada „tyle pasażerów, ile połowa miejsc siedzących w pojeździe”. Rozszerzamy ten wymóg także na pojazdy, które mają więcej niż 9 miejsc siedzących, w tym transport niepubliczny – np. dowożących do pracy w zorganizowany sposób, czy prywatnych przewoźników. Ograniczenie nie dotyczy samochodów osobowych.

Dodatkowa ochrona dla pracowników

1) Stanowiska pracy poszczególnych osób muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 metra.

2) Pracownicy mają obowiązek używania rękawiczek, a także mieć dostęp do płynów dezynfekujących.

3) Pracodawca musi zapewnić te środki bezpieczeństwa od czwartku, 2 kwietnia.

Za złamanie zakazów grozi kara od 5 do nawet 30 tys. zł!

Więcej informacji na temat dzisiejszych ograniczeń TUTAJ

Wszystkie aktualne zasady bezpieczeństwa TUTAJ 

Urząd Miasta Chełmna