Narodowe Czytanie 2018

Czytanie

Narodowe Czytanie 2018

Dyrektor i Pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Walentego Fiałka w Chełmnie zapraszają 

8 września 2018 roku (sobota) o godz. 12.00 do udziału w Narodowym Czytaniu „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Tradycją lat ubiegłych będzie ono miało miejsce na Rynku (w razie deszczu w Ratuszu).

 

Ten centralny punkt miasta wybrano nieprzypadkowo. Otóż dzień tygodnia – sobota – i lokalizacja – Rynek – dają możliwość odbioru nie tylko mieszkańcom miasta i powiatu ale też przypadkowym przechodniom i gościom Chełmna.

 

Tegoroczne czytanie ma miejsce w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, stąd wyjątkowa formuła wydarzenia. ”W 2018 roku, w którym obchodzimy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości będziemy czytali o odradzającej się i odrodzonej Polsce – zapowiedział Prezydent Andrzej Duda. Para Prezydencka zaproponowała do czytania przez cały 2018 rok 44 teksty Antologii Niepodległości.

 

 

– „Przedwiośnie” to, jak powiedział śp. prof. Tomasz Burek, powieść pytań, na które trzeba szukać odpowiedzi – mówił Prezydent Andrzej Duda, tłumacząc wybór lektury. Zdaniem Prezydenta Stefan Żeromski pokazuje w „Przedwiośniu” Polskę “wielu kontrastów”.  Przypomniał, że jest tam wiele pytań, na które trudno znaleźć odpowiedź: w jakim kierunku zdążać, jaka ta Polska ma być, jaki powinien być ustrój.

 

 

– Wiele tych pytań jest dzisiaj w Polsce aktualnych, dlatego właśnie ta powieść wydaje nam się tak ważna i w 2018 r. warto ją przypomnieć i przeczytać – zachęcał. – Niech będzie to lektura, która nas pochłonie i nie tylko przypomni nam historię, nie tylko powie coś o polskim duchu tamtych czasów, ale być może natchnie nas także i na teraźniejszość – dodał. 

 

 

– Literatura jest źródłem naszej duchowej siły, a także najważniejszym spoiwem naszej wspólnoty – wtórowała Prezydentowi Pierwsza Dama Agata Kornahuser-Duda, która zaprezentowała Antologię Niepodległości. Podkreśliła, że w zbiorze znalazły się teksty z różnych epok, od najdawniejszych po współczesne. – To piękny przekrojowy obraz naszej kultury i literatury narodowej – mówiła Agata Kornahauser-Duda.

 

Na potrzeby tegorocznej akcji Narodowego Czytania adaptację „Przedwiośnia” przygotował krytyk literacki, felietonista Andrzej Dobosz.

 

To już siódma edycja NARODOWEGO CZYTANIA.

 

Inicjatorem akcji jest Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Chełmińska Biblioteka od początku uczestniczy w czytaniu kanonu polskich lektur:  w 2012 roku był to „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza, w 2013 roku dzieła Aleksandra Fredry, w 2014 roku „Trylogia” Henryka Sienkiewicza, w 2015 „Lalka” Bolesława Prusa, w 2016 roku  „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza a w ubiegłym roku „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

 

Lektorami byli już m. in.: Pan Burmistrz, nauczyciele chełmińskich szkół, uczniowie, księża, przewodnicy, rycerze, policjant, słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W ubiegłym roku mieliśmy możliwość wysłuchania fragmentów „Wesela” w wykonaniu aktorów Teatru „TRÓJKA” z Bydgoszczy: Wandy Dolman-Rzyskiej i Eugeniusza Rzyskiego.   

 

W tym roku zaproponowaliśmy rolę lektorów 5 osobom z różnych chełmińskich środowisk. Zaproszenie przyjęli:  Tomasz Harłoziński – informatyk, wokalista zespołu Harłoziński/Skupniewicz, Piotr Murawski –  Dyrektor  Perspektywy – 9 Hills Festival wielopłaszczyznowej imprezy kulturalnej organizowanej w Chełmnie, Oliwia Figurska – uczennica II klasy Technikum Logistycznego przy Zespole Szkół nr 2 im. Adama Mickiewicza w Chełmnie, Jadwiga Alaba-Wesołowska – przewodnik turystyczny, pracownik Urzędu Miasta Chełmna, Ksenia Badyra – uczennica Zespołu Szkół nr 1 Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika.

 

Po koncercie zapraszamy do wysłuchania koncertu piosenki poetyckiej w wykonaniu duetu: Tomasz Harłoziński i Andrzej Skupniewicz.

 

Akcja w skali krajowej została objęta Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy, lokalnie Burmistrza Mariusza Kędzierskiego.

 

Do zobaczenia 8 września 2018 roku na Rynku, Marzanna Pieniążek – Dyrektor Biblioteki

 

Antologia Niepodległości to pobrania >>>