Koncert „Pomorze i Przyjaciele”, Chełmno 28 października 2023 roku

Koncert „Pomorze i Przyjaciele”
Chełmno 28 października 2023 roku

 

 

„Pomorze i Przyjaciele” to wyjątkowy koncert. Na scenie Kinoteatru RONDO wystąpią Zespół Pieśni i Tańca „Pomorze” wraz z zaproszonym gościem – w tym roku będzie to Stowarzyszenie Popierania Kultury Ludowej „Młody Toruń”.

Zespoły zaprezentują polskie tańce narodowe oraz tańce wybranych regionów Polski, publiczność obejrzy folklor od gór po morze. Na pewno będzie wesoło, kolorowe i skocznie.

Do zobaczenia 28 października 2023 roku, godz. 17.00 w Kinoteatrze RONDO.

Bilety w cenie 10 zł do nabycia w Kinoteatrze RONDO.

 

 

 

O SPKL „Młody Toruń”

Grupa Dorosła Stowarzyszenia Popierania Kultury “Młody Toruń” skupia byłych  tancerzy Zespołu Pieśni i Tańca “Młody Toruń” oraz Zespołu Pieśni i Tańca “Kujawy” z Włocławka w  wieku od  30 do 60 lat. Tańczą i śpiewają razem już od ponad 10 lat, występując w Toruniu i poza nim na różnego rodzai koncertach, imprezach oraz festiwalach prezentując folklor z różnych regionów naszego kraju oraz polskie tańce narodowe.
– W roku 2018 zdobyli II miejsce  na Ogólnopolskim Festiwalu zespołów folklorystycznych “O kujawski wianek”
– w 2019 roku Stowarzyszenie Popierania Kultury Ludowej “Młody Toruń” zostało najlepszym zespołem w Tańcach Polskich Polskiej Sekcji CIOFF w kat. VII-ej. , zdobyli tytuł dla Najlepszej Pary Roku w rankingu Polskiej Sekcji CIOFF oraz najlepszego instruktora w rankingu Polskiej Sekcji CIOFF.
– w 2019 roku z dumą reprezentowali Toruń w Łucku na Ukrainie z okazji 934. rocznicy jego lokacji oraz 590.rocznicy Zjazdu Monarchów Europejskich
-w 2021 roku Stowarzyszenie Popierania Kultury Ludowej ,,Młody Toruń” została najlepszym zespołem w Tańcach Polskich Polskiej Sekcji CIOFF w kategorii VII-ej, zdobyli tytuł dla Najlepszej Pary Roku w rankingu Polskiej Sekcji CIOFF w kat. VII -ej oraz najlepszego instruktora w rankingu Polskiej Sekcji CIOFF.
– w 2022 roku brali udział w VI Festiwalu Zespołów Folklorystycznych w Jedwabnie.  
– 23 kwietnia 2023 pary taneczne  ze Stowarzyszenia zdobyły tytuł MISTRZA POLSKI w tańcach Polskich Polskiej Sekcji CIOFF w kat. VII i kat. VIII.
-30 kwietnia 2023 – I miejsce na Festiwalu Zespołów Folklorystycznych im. Tadeusza Zielińskiego w Brześciu Kujawskim
-25 czerwca 2023 – Nagroda Specjalna Starosty Aleksandrowskiego na 50 Festiwalu Folkloru Kujaw w Ciechocinku
Członkowie Stowarzyszenia Popierania Kultury Ludowej ,,Młody Toruń” angażują się w wydarzenia , których celem jest przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu. Realizacji powyższych wydarzeń towarzyszy edukacja uczestników w zakresie tradycji regionalnych i narodowych.

Instruktorem jest pani Katarzyna Bilska.

 

 

 

O ZPiT „Pomorze”

ZPiT “Pomorze” powstał w 1979 r. przy Młodzieżowym Domu Kultury w Chełmnie. Jego założycielem i długoletnim choreografem był Stanisław Nowak. W kwietniu 1993 r. zespół został przeniesiony do Chełmińskiego Domu Kultury, przy którym działa do dziś. Dzięki pełnej zaangażowania pracy ludzi związanych z tą grupą taneczną “Pomorze” jest piękną wizytówką miasta i regionu prezentującą polski folklor na deskach w kraju, jak i poza nim.

Bardzo ważnym elementem obok tańca i śpiewu jest piękna, wzorująca się na autentycznej, muzyka ludowa. Zespołowi podczas koncertów i występów przygrywa kapela. W repertuarze zespołu znajdują się polskie tańce narodowe oraz tańce z wybranych regionów kraju. Każdy występ ZPiT “Pomorze” jest dla widowni niezapomnianym przeżyciem.

Choreografem Zespołu jest Jakub Jurek , asystentem choreografa – Agnieszka Szpankiewicz, kapelmistrzem – Sławek Wyrosławski.

 

Więcej informacji: www.chdk.pl

 

Powiększ /pobierz plakat

 
 
 
 
 
 
Dodano: 17.10.2023 r.; EP.