KOMUNIKAT DOTYCZĄCY ZAKAZU PALENIA ODPADÓW W PALENISKACH DOMOWYCH

KOMUNIKAT

DOTYCZĄCY ZAKAZU PALENIA ODPADÓW W PALENISKACH DOMOWYCH

        Burmistrz Miasta Chełmna informuje mieszkańców i podmioty gospodarcze zlokalizowane na terenie miasta Chełmna, że zgodnie z art. 155 ustawy o odpadach obowiązuje zakaz palenia odpadów w piecach domowych i ogniskach. Termiczne przekształcanie odpadów prowadzi się wyłącznie w spalarniach odpadów lub we współspalarniach odpadów, a kto termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów podlega karze aresztu albo grzywny, która może wynieść nawet do 5 tys. zł.

Dozwolone jest tylko spalanie odpadów takich jak odpady z kory, drewna, papieru, tektury, albo drewna pochodzącego z budowy, remontów i demontażu obiektów budowlanych pod warunkiem, że nie są nasączone substancjami chemicznymi lub lakierowane.

       Zanieczyszczenia w powietrzu wpływają na nasz cały organizm i chociaż skutki ich oddziaływania nie są widoczne natychmiast, to gromadzące się toksyny mają znaczący wpływ na nasze zdrowie. Często dolegliwości zaczynają się od kaszlu i uczucia duszności. Szczególnie dzieci są narażone na choroby związane z układem oddechowym i obniżoną odpornością, która objawia się w formie alergii. Zanieczyszczenie powietrza dwutlenkiem siarki powoduje trudności w oddychaniu, tlenki azotu podrażniają płuca, tlenek węgla powoduje zatrucia i ma negatywny centralny układ nerwowy. Niekontrolowany proces spalania śmieci prowadzi do przedostania się do atmosfery związków nazywanych dioksynami i furanami związanych z chorobami nowotworowymi. Spalanie śmieci w domowych warunkach powoduje uszkodzenia instalacji i przewodów kominowych.

Straż Miejska, zgodnie z art. 379 ustawy Prawo ochrony środowiska uprawniona jest do kontroli nieruchomości w tym zakresie, łącznie z prawem wejścia wraz z rzeczoznawcami i niezbędnym sprzętem przez całą dobę na teren nieruchomości, obiektu lub ich części, na których prowadzona jest działalność gospodarcza, a w godzinach od 6 do 22 – na pozostały teren,  przeprowadzania badań lub wykonywania innych niezbędnych czynności kontrolnych, żądania pisemnych lub ustnych informacji oraz wzywania i przesłuchiwania osób w zakresie niezbędnym do ustalenia stanu  faktycznego a także żądania okazania dokumentów i udostępnienia wszelkich danych mających związek z problematyką kontroli. Kierownik kontrolowanego podmiotu oraz kontrolowana osoba fizyczna obowiązani są umożliwić przeprowadzanie kontroli, a w szczególności dokonanie czynności, o których mowa powyżej.

Zgodnie z art. 225 Kodeksu karnego kto osobie uprawnionej do przeprowadzania kontroli w zakresie ochrony środowiska lub osobie przybranej jej do pomocy udaremnia lub utrudnia wykonanie czynności służbowej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.