DNI CHEŁMNA, 23.06.-02.07.2017 R.

DNI CHEŁMNA 2017

23.06. PIĄTEK

11.00 Miejska Biblioteka Publiczna im. Walentego Fiałka w Chełmnie

„Chełmnianie i ich pasje” – Otwarcie wystawy ze zbiorów prywatnych Krystyny Steczeń pt.: „Pod skrzydłami Aniołów”

/Czas trwania wystawy: 23.06.2017 r.- 08.09./

18.00 – Ośrodek Wypoczynkowy nad Jeziorem Starogrodzkim

Noc wianków “Wisło moja, Wisło stara…”

-zabawy plebejskie z Zastępem Rycerskim z Chełmna;

-występ artystów z Ukrainy;

-rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego “Wisło moja, Wisło stara…”;

-“symultana szachowa” – seans gry jednoczesnej;

-obrzęd “Nocy wianków” w wykonaniu ZTL “Kundzia”;

-zabawy, konkursy;

-pokaz tańca z ogniem.

24.06. SOBOTA

14.30 – Rynek Chełmno

Festyn rodzinny – “Śpiewajmy razem w Mieście Zakochanych”

prezentacje artystyczne chełmińskich przedszkolaków

program dla dzieci pt. “TULINKI”

Unikalne pluszowe gwiazdy z tęczowej krainy Tut Tut Tuli. Znane m.in. z telewizji: TVS, 4 Fun Dance, Polo TV, Mini Mini oraz portali społecznościowych. Ciaputek, Tulinka i Czaruś jeżdżą po Świecie, aby tulić się do dzieci i śpiewać razem z nimi tulinkowe nutki. Tulinki mają nadzwyczajną moc, legenda głosi, że kto się przytuli do Tulinek będzie szczęśliwy przez całe życie.

– występ solistek z pracowni muzycznej ChDK

– występy zespołów artystycznych z partnerskiego miasta Kaniowa /Ukraina/

Ludmila Saltykowa – Dyrektor Szkoły Sztuki, nauczyciel śpiewu i dyscyplin wokalno- chóralnych, stale uczestniczy w twórczych koncertach i kulturalnych wydarzeniach w Kaniowie. Repertuar Ludmily jest bardzo różnorodny, to są piosenki ludowe w nowoczesnej aranżacji, popularne estradowe i jazzowe utwory, klasyczne romanse. W jej twórczym dorobku piosenki w języku ukraińskim, rosyjskim oraz angielskim.

Eugeni Łytwyn – Eugeni to artysta o wysokim poziomie profesjonalizmu w swojej wokalnej twórczości. Ludzie mówią, że lubią go słuchać, bo śpiewa duszą. W repertuarze Eugena znajdują się różnorodne popularne estradowe piosenki, utwory ludowe w nowoczesnej aranżacji twórców takich jak: Oleh Vynnyk, Pavlo Tabakov, Vyachesłav Hursenko, Frank Sinatra, Sting, Bon Jovi, Robie Williams, a także światowe hity, takie jak „Okean Elzy”, „Skriabin”.

Parafraz – Zespół instrumentów ludowych:

Aleksandr Pavlenko – kontrabas

Konstantyn Storczous – akordeon

Olha Pavlenko i Tetiana Rukomojnikowa – domra

Andrzej Rukomojnikow – instrumenty perkusyjne

Repertuar zespołu jest bardzo bogaty i zróżnicowany: to utwory klasyczne, współczesne, utwory bardzo popularnego teraz „ króla tanga” Astora Piazzolli, oraz nowe aranżacje muzyki ludowej. Rodzynkiem w wykonaniu zespołu jest muzyka jazzowa.

Lilea – Zespół wokalny, który rozwija i promuje ukraińską piosenkę, która łączy ludzi, oczyszcza duszę, czyni życie bardziej radosnym i pięknym. Repertuar składa się głównie z ukraińskich pieśni ludowych w nowoczesnej aranżacji.

Tajfun – Zespół tańca sportowego liczący 70 dzieci w wieku od 4 do 16 lat. Grupa nieustannie bierze udział w różnych zawodach, m.in. „Mistrzostwa Ukrainy”, „Puchar Ukrainy”, które odbywały się w Kijowie, Lwowie, Odessie, Czernihowie.

gwiazda wieczoru “WANDA I BANDA”

Zespół Wanda i banda to energia, ekspresja i wielkie hity! Koncertuje w całej Polsce od 1982 roku. Na czele z charyzmatyczną wokalistką Wandą Kwietniewską magnetyzują kolejne pokolenia fanów dobrego, melodyjnego rocka i świetnej zabawy! Podczas koncertów wybrzmiewają największe hity zespołu: “HiFi superstar”, “Nie będę Julią”, “Kochaj mnie kochaj” czy “7 życzeń”. W skład zespołu wchodzi 4 wspaniałych muzyków: Marek Tymkoff (gitara), Valdi Szoff (gitara), Dominik Samborski (gitara basowa) oraz Damian Grodziński (perkusja).

25.06. NIEDZIELA

7.00 – Jezioro Czyste

Zawody Spławikowe o Puchar Burmistrza Miasta Chełmna.

(zapisy – Sklep Wędkarski “Sukces 2”, ul. Dworcowa 11)

10.00 – Uroczystości nazwania placu im. 66. Kaszubskiego Pułku Piechoty im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

10.00 – Przemarsz z Orkiestrą Dętą Chełmińskiego Domu Kultury od Urzędu miasta Chełmno do Kościoła Garnizonowego

10.30 – Kościół Garnizonowy – uroczysta Msza św. w intencji żołnierzy 66. Kaszubskiego Pułku Piechoty im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

11.30 – Szkoła Podstawowa nr 1 w Chełmnie – uroczystość nazwania placu im. 66. Kaszubskiego Pułku Piechoty im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

10.30 – „Spacerki po Chełmnie” – Rok Rzeki Wisły 2017

“Śladami 66 Kaszubskiego Pułku Piechoty w Chełmnie” – koszary fryderycjańskie, kościół garnizonowy, koszary przy Al. 3 Maja, Grób Nieznanego Żołnierza. Przewodnik Sławomir Grabowski. Zbiórka uczestników wycieczek na rynku przed ratuszem.

19.00 – Kościół pw. św. Piotra i św. Pawła, ul. Wodna

Koncert chóru Chorus Culmensis – Wieczór muzyki gospel na bis.

Kolejna okazja do posłuchania mszy “Gloria” w wykonaniu Chóru Chorus Culmensis pod batutą Wojciecha Błaszaka. Podczas koncertu będzie możliwość posłuchania mszy wraz z oryginalnym akompaniamentem nagranym dla zespołu Oslo Gospel Choir. “Gloria” to msza gospel będąca muzyczną opowieścią fragmentów Pisma Świętego. Napisana przez Norweskiego kompozytora Tore W. Aas’a prezentuje koktajl stylów artystycznych począwszy od elementów folkloru celtyckiego, muzyki regionalnej Norwegii, Irlandii, chorału gregoriańskiego a także brzmienia gospel. Niezwykle emocjonalna i dynamiczna opowieść Słowa Bożego wyrażona jest w częściach stałych mszy świętej (Kyrie, Gloria, Credo, Sanctus, Ojcze Nasz, Agnus Dei) dwóch pieśniach, a także dwóch wokalizach na początek i zakończenie. Pomimo iż Norweski kompozytor nie jest Popularny w Polsce, Tore W. Aas i jego zespół Oslo Gospel Choir mają na swoim koncie 1,5 mln sprzedanych na świecie płyt. Napisana w trzech językach “Gloria” stała się utworem międzynarodowym a także znakiem wspólnoty Chrześcijańskiej.

Wernisaż powtórzony „Miłosne przypadki komiksowych bohaterów”

Kolejna odsłona niepowtarzalnej wystawy Wojciecha Łowickiego ”Miłosne przypadki komiksowych bohaterów”, która stworzona została w ramach obchodów XVI Walentynek Chełmińskich. Autor w ekspozycji przedstawia perypetie miłosne mniej i bardziej znanych bohaterów komiksów dokonując pewnego rodzaju analizy i zestawień. Zapraszamy do zapoznania się z najciekawszymi w całej historii komiksu miłosnymi przygodami i ciekawostkami ze świata komiksu oraz historii obyczajów panujących w różnych okresach. /Czas trwania wystawy: 26.06 – 9.07.2017 r.

Wojciech Łowicki – Absolwent Muzealnictwa na UMK w Toruniu. Uhonorowany za działalność wystawienniczą przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego odznaczeniem „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2012 r.). Autor popularyzującej komiks w Polsce strony internetowej komiksisatyra.pl

26.06. PONIEDZIAŁEK

19.00 – Kościół PW Wniebowzięcia NMP „Fara”

Koncert zespołu „CZERWONY TULIPAN”.

CZERWONY TULIPAN tworzy i śpiewa piosenki “uczucia” , czyli poetyckie i kabaretowe … zawsze literackie lub jak nazywają je niektórzy “piosenki artystyczne” . Współpracuje z “Kabaretową Sceną TRÓJKI” … i należy do “Krainy łagodności” . Koncertował w EUROPIE (Rosja, Niemcy, Francja, Szwecja, Austria, Węgry, Litwa) , był z koncertami w USA i Kanadzie , gra koncerty w całej POLSCE . Brał udział w wielu programach telewizyjnych i radiowych . Związany z OLSZTYNEM (miejscem zamieszkania) . Inicjuje koncerty, przeglądy, festiwale na terenie Warmii i Mazur . Wydał 10 płyt CD … oraz DVD zatytułowane “OBRAZY i obrazki” – koncert na Zamku w Olsztynie (25 czerwca 2007 roku).

27.06. WTOREK

16.00 – Muzeum Ziemi Chełmińskiej

VIII Wernisaż Twórczości Słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Chełmińskim Domu Kultury “Z WARSZTATÓW W GRUCZNIE”

18.00 – Sala koncertowa PSM im. G.G.Gorczyckiego

Koncert pt. “Z DALEKIEGO KRAJU”. Wykonawcy: Kimiko Tai – fortepian (Japonia); Kwartet “Prima Vista” (KRZYSZTOF BZÓWKA – skrzypce, JÓZEF KOLINEK -skrzypce, PIOTR NOWICKI – altówka, ZBIGNIEW KRZYMIŃSKI – wiolonczela). W programie utwory Józefa Elsnera, Fryderyka Chopina i Juliusza Zarębskiego

28.06. ŚRODA

18.30 – Europejskie Centrum Wymiany Młodzieży / ***

“Pan tu nie stał!” – spektakl improwizowany Studia KreaTYwy z Chełmińskiego Domu Kultury

Kilka gier improwizowanych, które udowodnią, że PRL jest wiecznie żywy. Polakom kolejki płyną we krwi, kiełbasę wciąż wyciąga się spod lady, a dzieciństwo nadal pachnie gumką chińską i smakuje jak guma balonowa. Uwaga! Sprawdzimy czy kobiety wciąż są pracujące i dokąd zmierza męskość.

Polskie przeboje minionej epoki w koncercie HITY PRL-u w wykonaniu zespołu Alibi

Program utrzymany w klimacie polskich utworów z lat 70-tych i 80-tych. Wielkie przeboje i zapomniane piosenki. Ballady Stana Borysa, hity Krzysztofa Krawczyka, przeboje Anny Jantar, a także nieco już zakurzony, filmowy motyw muzyczny z repertuaru Andrzeja Rosiewicza. Całość dopełnią humorystyczne opowieści o kolejkach, kartkach na mięso i zwyczajach artystów. Będzie także zaproszenie do wspólnego śpiewania. W części finałowej programu na scenie pojawi się nieprzemijająca Królowa Polskiej Sceny – Wielka Maryla.

/ *** – impreza biletowana. Bilety w cenie 12 zł do nabycia w sekretariacie ChDK i ECWM od 12.06. Cena biletu zawiera miejsce parkingowe./

29.06. CZWARTEK

16.30 – Muzeum Ziemi Chełmińskiej

Wernisaż wystawy “Chełmno – widoki miasta”.

/Czas trwania wystawy – do 30 sierpnia 2017 r. /

18.30 – Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1

Monodram “Mamusiu, co to za ptaszek” – Iga Jambor – Skupniewicz

Bohaterka monodramu – matka dwójki dzieci, w bajkowy, bardzo literacki sposób wprowadza nas w świat skomplikowanych relacji matki z dziećmi i matki z samą sobą, jako kobietą, która nagle musi odnaleźć się w 2 różnych konfiguracjach i „wymiarach” życiowych. Otrzymując list z zagranicy, z propozycją wyjazdu na dłuższy czas, nęcona możliwością zrobienia kariery, staje przed dylematem…
Spektakl znakomicie porusza dusze wszystkich kobiet, które będąc matkami ciągle stają przed pytaniami codzienności o drogę w ich życiu, podzieloną między pracę i pasje, które realizują, a dzieci, które kochają i wychowują. Iga Jambor Skupniewicz zachwyca subtelnością przekazu, wrażliwością, lekkim tonem i dowcipem. Teatr przedmiotu, cieni, nastrojowa muzyka, prowadzą widza od śmiechu po zadumę.
Autorka: Iga Jambor-Skupniewicz
Tekst: Karolina Kasprzak
Reżyseria: Krystian Wieczyński
Muzyka: Przemysław „Śledzuha” Śledź

20.00 – Kościół pw. Wniebowzięcia NMP – Fara

Koncert “MUSICA SACRA” w wykonaniu chóru “Collegium Cantorum”. Dyryguje Michał Rajewski

30.06. PIĄTEK

19.00 – Kościół pw. Wniebowzięcia NMP – Fara

XV Chełmińskie Wieczory Organowe

Zaprezentują się: Warszawski Duet Akordeonowy: Piotr Kopietz (akordeon, akordina) i Jacek Małachowski (akordeon) oraz Michał Białko (organy)

01.07. SOBOTA

IV Festiwal Piosenki Religijnej “W ramionach Matki”

10.00–15.30 – Teren kościoła pw. Wniebowzięcia NMP “Fara” – przesłuchania konkursowe.

17.00 – Ogłoszenie wyników

02.07. NIEDZIELA

10.30 – „Spacerki po Chełmnie” – Rok Rzeki Wisły’ 2017

“Dzieje Sanktuarium Maryjnego w Chełmnie” – z okazji odpustu chełmińskiego – Studzienka – Brama Grudziądzka (z zewnątrz), kościół farny – Przewodnik Jadwiga Alaba – Wesołowska. Zbiórka uczestników wycieczek na rynku przed ratuszem.

16.00 – Bramka Grudziądzka

Koncert Orkiestry Dętej Chełmińskiego Domu Kultury

Koncert z okazji jubileuszu 45-lecia istnienia zespołu.

 

ODPUST CHEŁMIŃSKI

1 – 5 lipca 2017

Sobota 1 lipca

16.oo – Msza Święta w kaplicy NA BRAMCE

18.oo – Msza Święta w Farze i procesja do STUDZIENKI

21.oo – Apel Maryjny i czuwanie modlitewne

24.oo – „Pasterka” Maryjna

Niedziela 2 lipca

6.oo – Msza Święta przy STUDZIENCE

7.oo, 8.3o, 10.oo, 11.3o – Msze Święte w Farze

13.oo – SUMA ODPUSTOWA i procesja Eucharystyczna

16.oo – Msza Święta z błogosławieństwem dzieci

17.3o – Nieszpory

18.oo – Msza Święta w Farze

21.oo – Apel Maryjny

Poniedziałek 3 lipca

7.oo, 8.3o – Msze święte w Farze

9.3o – Pielgrzymka niewidomych – powitanie pielgrzymów

11.oo – Msza Święta

17.3o – Nowenna ku czci Matki Bożej Chełmińskiej

18.oo – Msza Święta

Wtorek 4 lipca

7.oo, 8.3o – Msze Święte w Farze

11.oo – Msza Święta dla członków wspólnot i grup formacyjnych

17.3o – Pielgrzymka rolników – powitanie pielgrzymów

18.oo – Msza Święta i modlitwy rolników z rejonu duszpasterskiego

Środa 5 lipca

7.oo, 8.3o – Msze Święte w Farze

11.oo – Msza Święta dla chorych i udzielenie Sakramentu Chorych

17.3o – Pielgrzymka rodzin – powitanie pielgrzymów. Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy

18.oo – Msza Święta i modlitwy w intencji rodzin

ORGANIZATORZY:

CHEŁMIŃSKI DOM KULTURY

Fundacja Europejskie Centrum Wymiany Młodzieży

Koło Przewodników PTTK Chełmno

Koło Wędkarskie „RECORD”

Miejska Biblioteka Publiczna

Muzeum Ziemi Chełmińskiej

Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Chełmnie

Parafia PW WNMP „Fara”

Stowarzyszenie „Chorus Culmensis”

Stowarzyszenie Kulturalne „Puzon”

Stowarzyszenie Kultury Ludowej KUNDZIA

Stowarzyszenie Przyjaciół Chóru „Collegium Cantorum”

Stowarzyszenie Rodu Hirsz/Hirsch

Urząd Miasta Chełmna

Zastęp Rycerski z Chełmna

Zrzeszenie Kaszubsko – Pomorskie

SPONSORZY:

ADRIANA S.A.

Agro-Sieć Sp. z o.o.

Bank Spółdzielczy w Chełmnie

Firma MEDOS

PROMEDICA24

Zakład Usług Miejskich w Chełmnie

Związek Miast Nadwiślańskich

PATRONAT MEDIALNY:

Czas Chełmna

Gazeta Chełmińska

Gazeta Pomorska

MMS Studio

Polskie Radio Pomorza i Kujaw

Serwis internetowy e-chelmno.pl

Serwis internetowy www.chelmno.com.pl

TVP Bydgoszcz