Astronalia 2024 – Kosmiczne dźwięki i wizje, Chełmno 20 kwietnia 2024 roku

Astronalia 2024 – Kosmiczne dźwięki i wizje,
Chełmno, 20 kwietnia 2024 roku

 

 

ASTRONALIA 2024 – KOSMICZNE DŹWIĘKI I WIZJE to projekt artystyczno-naukowy Fundacji Artystycznej KOSMOS z Torunia. Jest to cykl wydarzeń realizowanych w czterech miejscowościach Województwa Kujawsko-Pomorskiego leżących na Szlaku Kopernikowskim: w Brodnicy, Chełmnie, Grudziądzu i Toruniu. Na projekt składają się koncerty, wykłady i warsztaty zaplanowane na czas od kwietnia do grudnia 2024. Cykl wydarzeń ASTRONALIA 2024 jest kontynuacją bardzo dobrze przyjętego projektu DE REVOLUTIONIBUS 2023 (przygotowanego w związku z obchodami 550. urodzin Mikołaja Kopernika), realizowanego przez Fundację Artystyczną Kosmos w 2023.

 

 

PROGRAM:

 

WARSZTATY DLA DZIECI I MŁODZIEŻY (10-18 LAT):        
– godz. 11:00 warsztaty dźwiękowo-astronomiczne (prowadzenie: VOICES OF THE COSMOS / Sebastian Soberski)        
– godz. 13:00 warsztaty tworzenia kosmicznych filmów na diaskopie (prowadzenie: Anna Ruta Pilewicz, Mati Szorstki Matyasik)

ZAPISY: 531314420

 

 

WYKŁAD I KONCERT (obowiązują darmowe wejściówki*):     
– godz. 19:00: multimedialny wykład astronoma Sebastiana Soberskiego (kierownik Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu, radioastronom w Instytucie Astronomii UMK w Piwnicach k. Torunia)     
– godz. 20:00: koncert muzyki elektronicznej grupy VOICES OF THE COSMOS
(Rafał Iwański – Toruń, Wojciech Zięba – Grudziądz) wzbogacony kosmicznymi obrazami wideo.

*Darmowe wejściówki do odbioru w Kinoteatrze Rondo od 27 marca.

 

 

 

Istotna w projekcie ASTRONALIA 2024 jest promocja lokalnej muzyki elektronicznej i astronomii, także w nawiązaniu do spuścizny naukowej Mikołaja Kopernika oraz zainteresowanie interdyscyplinarnym charakterem zjawisk artystycznych. Proponowane koncerty i wykłady dedykowane są szerokiej grupie odbiorców, natomiast warsztaty dźwiękowe i wizualne skierowane są do dzieci i młodzieży. Szerokie rzesze odbiorców w całym zakresie wiekowym zainteresowane muzyką oraz filmem odnajdą także nowy świat wiedzy naukowej z zakresu nowoczesnej astronomii, kosmologii, fizyki i rewolucji Kopernikańskiej.

 

 

 

Informacje o VOICES OF THE COSMOS:

 

Grupa stworzona przez dwóch artystów dźwięku: Rafała Iwańskiego (muzyka znanego z takich grup jak ||ALA|MEDA|| czy HATI) i Wojciecha Ziębę (solo występującego jako ELECTRIC URANUS, producenta instrumentów akustycznych) oraz astronoma Sebastiana Soberskiego, kierownika Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu i radioastronoma w Instytucie Astronomii UMK w Piwnicach pod Toruniem. Projekt VOICES OF THE COSMOS w nowatorski sposób łączy osiągnięcia astronomii z muzyką elektroakustyczną. Twórcy korzystają z oryginalnych sygnałów pozaziemskich i dźwięków odbieranych
przez radioteleskopy (np. pulsary, magnetosfery planet, Słońce, zorza polarna, masery) oraz inne urządzenia radiowe, korzystają też z sonifikacji i archiwalnych nagrań z misji kosmicznych. Ścieżki instrumentalne zintegrowane z przetworzonymi rytmami i tonami „dźwięków kosmicznych” tworzone są za pomocą instrumentów elektronicznych, zarówno cyfrowych, jak i analogowych, a także rozmaitych obiektów akustycznych. Grupa od 2009 roku popularyzuje astronomię przez muzykę i muzykę w środowisku naukowym oraz eksperymentalne techniki generowania dźwięków elektroakustycznych. Projekt był wielokrotnie prezentowany w formie koncertów audiowizualnych w prestiżowych instytucjach naukowych, galeriach, klubach i na festiwalach muzycznych, również w wersji rozszerzonej o wykłady astronomiczne i obserwacje nieba, a także warsztaty dźwiękowo-astronomiczne.

 

 

 

Organizatorem projektu jest Fundacja Artystyczna Kosmos z Torunia.

Partnerem Głównym projektu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.

Partnerzy: Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Grudziądzu, Chełmiński Dom Kultury, Kinoteatr RONDO.

Patronat medialny: Polskie Radio PiK, TVP3 Bydgoszcz, URANIA – Postępy Astronomii.

 

 

 

Powiększ / Pobierz plakat (rozmiar pliku 3,91 MB)

 

 

Dodano: 04.04.2024 r., EP.