9 Hills Festival / Wehikuł Czasu w Chełmnie, 12-14.08.2016 r.

9 Hills to interdyscyplinarny i interaktywny FESTIWAL SZTUKI wpisany w architektoniczną przestrzeń średniowiecznego miasta Chełmna.

Na festiwal składają się koncerty i interwencje muzyczne, instalacje przestrzenne i projekcje, wystawa rzeźb plenerowych z metalu i ognia, pokazy teatrów ognia oraz największa w Polsce gra miejska, w której weźmie udział kilka tysięcy osób na raz.

Motywem przewodnim festiwalu, rozgrywającego się na DZIEWIĘCIU WZGÓRZACH malowniczego, średniowiecznego miasteczka Chełmna [MIASTA ZAKOCHANYCH], jest podróż w czasie. Podczas 3 dni Festwalu uczestnicy przenoszą się w czasie do chwili, w której rozegrała się średniowieczna, lokalna legenda o włodarzu miasta, jego córce i pasierbie. Uczestnicy gry mają 12 godzin, aby odnaleźć i uratować parę zakochanych i zmienić bieg historii. W ten sposób w historię włączeni zostają współcześni mieszkańcy całego miasta.

Do Chełmna przyjadą bractwa rycerskie z Polski, Litwy, Niemiec, które będą stacjonowały w OSADZIE RYCERSKIEJ pod murami miasta. Rynek Chełmna zamieniony zostanie w MIASTECZKO ŚREDNIOWIECZNE, gdzie będzie można uczestniczyć w warsztatach rzemiosła: garncarstwa, kapelusznictwa, heraldyki, kowalstwa lub plecenia wianków.

Wieczorami i nocą przestrzeń starego miasta wypełnią artyści – rzeźby z metalu i ognia, pokazy teatrów ognia oraz koncerty, podczas których muzyka poważna spotka się w czasie z nowymi brzmienaimi, przede wszystkim elektroniki i jazzu. Otwarte zostaną niektóre podwórka, na których będzie można spotkać się z rdzennymi mieszkańcami miasta, posłuchać muzyki lub obejrzeć stare fotografie.

Drugiego dnia festiwalu, na terenie starego miasta wyłączone zostaną latarnie miejskie i odbędzie się korowód mieszkańców z pochodniami, a następnie spektakl Teatru Tańca SALAMANDRA.

Festiwal stanowi połączenie różnych gatunków, w tym GRY MIEJSKIEJ i LARPU – gry na żywo. Nie jest jednak ani larpem, ani rekonstrukcją, ani inscenizacją, ale połączeniem tych gatunków w przestrzeni miejskiej, których wspólnym mianownikiem jest SZTUKA.

Zapraszamy artystów, których fascynuje świat Średniowiecza, siła żywiołów – ognia, ziemi i prawda materiału – metalu, drewna. Zapraszamy wszystkich miłośników sztuki, historii, gry miejskiej i improwizowanego teatru oraz architektury.

PROGRAM: http://9hf.pl/festiwal/program/