Narodowe Czytanie
Chełmno 7 września 2024 roku
Szanowni Czytelnicy, sympatycy, goście Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Walentego Fiałka w Chełmnie, koneserzy Literatury Pięknej!
Mam zaszczyt zaprosić Państwa 7 września 2024 roku (sobota) o godz. 12.00
przed Bramę Grudziądzką (od strony Urzędu Miasta) na 13. odsłonę Narodowego Czytania.
Lekturą tegorocznej akcji wspólnego czytania jest Kordian Juliusza Słowackiego.
Ta cykliczna, ogólnopolska ( i nie tylko) akcja ma również swoją tradycję w Chełmnie.
Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej od 2012 roku.
W kolejnych latach czytano:
2012 – Pan Tadeusz Adama Mickiewicza
2013 – dzieła Aleksandra Fredry
2014 – Trylogię Henryka Sienkiewicza
2015 – Lalkę Bolesława Prusa
2016 – Quo vadis Henryka Sienkiewicza
2017 – Wesele Stanisława Wyspiańskiego
2018 – Przedwiośnie Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, Antologia Niepodległości
2019 – 8 nowel na 8 edycję: Dobra pani – Eliza Orzeszkowa; Dym – Maria Konopnicka, Katarynka – Bolesław Prus, Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz, Orka – Władysław Stanisław Reymont, Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski, Sachem – Henryk Sienkiewicz, Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski.
2020 – Balladyna Juliusza Słowackiego
2021 – Moralność Pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej
2022 – Ballady i romanse Adama Mickiewicza
2023 – Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej
Juliusz Słowacki napisał Kordiana podczas pobytu w Szwajcarii. Pierwsze wydanie ukazało się w 1834 roku w Paryżu. Autor ukazał w nim obraz epoki i romantyczną wizję losów pokolenia polskich konspiratorów. Punktem wyjścia jest spisek podchorążych, związany z przygotowaniami do zamachu na cara. Główny temat odnosi się jednak wprost do powstania listopadowego, m.in. poprzez analizę przyczyn i skutków klęski wolnościowego zrywu.
„Sto dziewięćdziesiąt lat temu ukazał się Kordian Juliusza Słowackiego – arcydzieło polskiego romantyzmu, utwór mądry i poruszający, pełen artystycznych walorów i rozważań o najistotniejszych sprawach narodu. To dramat, który zagłębia się w polską duszę i polskość, odkrywając zarazem uniwersalną prawdę o świecie. Poeta nakreślił w nim sugestywną wizję historii, w której dobro walczy ze złem, a prawda z kłamstwem, ale na pierwszym planie umieścił polskiego patriotę – z jego tęsknotą za wolną i suwerenną ojczyzną, wyzwoloną spod rosyjskiego jarzma. Dziś trudno w pełni zrozumieć nastroje Polaków pod zaborami bez znajomości tego utworu. Dlatego właśnie w tym roku chcę Państwa zaprosić do Narodowego Czytania Kordiana. (…) Ten znakomity utwór, który powstał na emigracji, niedługo po upadku powstania listopadowego, nadal przekonuje, że realizacja naszych polskich spraw z myślą o dobru i rozwoju Rzeczypospolitej dalej musi się opierać na odwadze i determinacji, a krytyczna analiza błędów i zaniechań z przeszłości jest równie ważna, jak inspiracja tym, co w naszej tradycji najpiękniejsze” – czytamy w liście Prezydenta.
Podobnie jak w poprzednich latach, kiedy to lektorami byli: uczniowie i nauczyciele chełmińskich szkół, burmistrzowie, księża, przewodnicy, rycerze, policjant, słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku, zawodowi aktorzy, przyjaciele naszej Biblioteki – w treść lektury wprowadzi nas 7. osobowa grupa dorosłych i młodzieży.
Każdy przyniesiony przez Państwa egzemplarz Kordiana ozdobimy okolicznościowym stemplem.
Honorowy patronat nad wydarzeniem od samego początku sprawuje Prezydent Rzeczpospolitej, lokalnie Burmistrz Miasta Chełmna.
Do zobaczenia 7 września 2024 roku przed Bramą Grudziądzką!
Dyrektor i Pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Walentego Fiałka w Chełmnie
Na oficjalnej stronie (https://www.prezydent.pl/aktualnosci/inicjatywy/narodowe-czytanie/2024-kordian) można uzyskać najbardziej szczegółowe informacje.
Dodano: 03.09.2024 roku, EP.