Relacja z 2002

Relacja z 1. Walentynek Chełmińskich w 2002 roku

 

W czwartek 14 lutego 2002 roku wyjątkowo hucznie, widowiskowo i uroczyście obchodziliśmy w Chełmnie Święto Zakochanych. Właśnie w tym dniu, po prawie 200 latach, wystawione zostały w chełmińskiej Farze relikwie Świętego Walentego. Był to pierwszy krok do uczynienia z Chełmna “MIASTA ZAKOCHANYCH”.
W dawnych czasach św. Walenty był patronem epileptyków i ludzi chorych na cholerę. Natomiast w Anglii był uznawany jako patron ludzi zakochanych. To stąd święto dostało się na kontynent amerykański, a następnie wszędzie tam gdzie dociera anglo-amerykańska kultura. Chełmiński relikwiarz został wykonany w Toruniu przez Wilhelma de Lassensy i już od dawna słynął z cudów. W XVIII i XIX wieku związany był z kościołem św. Ducha, a relikwie czczono podczas dwóch odpustów. W wigilię pierwszego z nich przenoszono je z Fary do kościoła św. Ducha, gdzie był wystawiany przy głównym ołtarzu. Kiedy z początkiem XIX wieku kościół św. Ducha zaczął podupadać, również cześć oddawana męczennikowi znacznie utraciła na swym znaczeniu i na zewnętrznej wystawności. Z czasem odeszła niestety w zapomnienie …
Jednak ponowne wystawienie relikwii sprawiło, iż Święto Zakochanych w naszym mieście było bardzo uroczyste i niepowtarzalne. W rozmaitych imprezach, organizowanych w tym szczególnym dniu uczestniczyli mieszkańcy Chełmna, a za pośrednictwem mediów wydarzenie obserwowali widzowie w całym kraju. Już o godz. 10. 00 w Kościele Farnym odbyła się uroczysta Msza Św., poświęcona męczennikowi i wszystkim zakochanym z udziałem orkiestry dętej CHDK. Na zakończenie zaprezentowali się uczniowie Liceum Ogólnokształcącego pod kier. Hanny Barczak w bardzo ciekawym programie poetycko – muzycznym pt. “Miłość w poezji i pieśni”. Po tej uroczystej części, orkiestra dęta poprowadziła wszystkich do sali Gimnazjum Nr 1. Tam uczniowie chełmińskich szkół średnich i gimnazjów przygotowali część sportowo – rekreacyjną. Jury złożone z zaproszonych gości ze Świecia i Stolna oraz uczniów, oceniało zmagania “zakochanych” par. Kolorowa i rozbawiona publiczność reagowała bardzo spontanicznie, dopingując wytypowane przez siebie reprezentacje. Konkurencje i quizy przeplatały występy zespołu wok. – instr. “Bingo” i zespołu tańca współczesnego “Flash” Na zakończenie rozstrzygnięto konkurs na “najzabawniej przebraną parę”. Po wręczeniu nagród nastąpiła dwugodzinna przerwa na posiłek i zwiedzanie miasta. Od godziny 16. 00 rozpoczęła się zabawa na chełmińskim rynku. Zakochane pary mogły wziąć udział w konkursach i zabawach na scenie, za które otrzymywały atrakcyjne nagrody. Na profesjonalnym sprzęcie, przy bardzo ciekawym oświetleniu zaprezentowały się zespoły: ZTL “KUNDZIA” z ChDK, “GEST” z Gruczna (laureat I nagrody i “Złotego Mikrofonu” na Festiwalu Piosenki Biesiadnej Chełmno’ 2001), BLACK BAND z Chełmińskiego Domu Kultury oraz TORTILLA FLAT ze Studenckiego Klubu Pracy Twórczej “Od Nowa” Toruń. W trakcie występów, uczniowie chełmińskich szkół i harcerze ułożyli na płycie rynku wielkie “płonące” serce z ponad 3000 lampionów !!!. Jeszcze w tym samym roku została uruchomiona od wielu lat nieczynna fontanna w parku Rydygiera z rzeźbą “AMORKA”.