Światowy Festiwal Folkloru „Fathers’ Village”, 26.08.2016 r.

plakat

Désolé, cet article est seulement disponible en Polski. Pour le confort de l’utilisateur, le contenu est affiché ci-dessous dans une autre langue. Vous pouvez cliquer le lien pour changer de langue active.

Światowy Festiwal Folkloru

„Fathers’ Village”

plakat

26 sierpnia o godz. 18:00 na chełmińskim Rynku odbędzie się koncert w ramach Światowego Festiwalu Folkloru „Fathers’ Village”.

 

Światowy Festiwal Folkloru „Fathers’ Village”, to cykliczna impreza organizowana przez Fundację „Centrum Dialogu Kultur” im. Jakuba Kołasa i Stowarzyszenie Kultury Ludowej „Kundzia” z Chełmna. Festiwal cieszy się rokrocznym poparciem, również finansowym, burmistrza Chełmna i marszałka województwa kujawsko-pomorskiego. Organizatorzy ściśle współpracują przy organizacji Festiwalu również z Chełmińskim Domem Kultury, bez którego pomocy byłoby o wiele ciężej zorganizować imprezę.

            „Fathers’ Village”, bazując między innymi na festiwalu „Lato Dialogu Kultur”, już od lat stawia sobie za cel jednoczenie ludzi na bazie miłości do folkloru, promowanie folkloru wśród mieszkańców Chełmna i innych miejscowości województwa, przełamywanie negatywnych stereotypów o folklorze, a także prezentowanie odmiennych niż polska kultur publiczności, a piękna północy Polski zaproszonym zespołom.

            Co odróżnia „Fathers’ Village” od innych festiwali? Przede wszystkim rozmach i skala operacji – rokrocznie przyjeżdżające na zaproszenie Organizatorów zespoły z takich krajów, jak Indie, USA, Turcja, Białoruś, Francja, Rosja i inne; koncerty w kilkunastu miejscowościach województwa; kilkaset ludzi wspólnie bawiących się na biesiadzie po koncercie galowym – to wszystko robi wrażenie. Zespoły zgodnie również podkreślają wspaniałą atmosferę panującą podczas Festiwalu – ciepłą, przyjacielską, wręcz domową. Nic dziwnego zatem, że tak chętnie chcą przyjeżdżać znowu do Polski.

            Życie festiwalowe to materiał na osobny artykuł. Przykładowo ciekawa historia związana jest z edycją 2012 Festiwalu, kiedy to na zaproszenie Organizatorów na Festiwal przyjechał polonijny zespół „Orlęta” ze Stanów Zjednoczonych. Jednemu z młodych członków zespołu spodobała się w Polsce dziewczyna, notabene związana swego czasu również z tańcem ludowym. Można by pomyśleć – spodobała się ale wrócił do USA i zapomniał o Polce. Nic podobnego – uczucie okazało się na tyle silne, że od 2013 roku są szczęśliwym małżeństwem, mieszkającym na stałe w USA. Można więc powiedzieć, że nasz Festiwal łączy ludzi 🙂 Ciekawe są również np. kontakty zwłaszcza egzotycznych zespołów z polską kuchnią – w tym nieśmiertelne już prośby o chleb do ziemniaków w przypadku zespołów zza wschodniej granicy, czy dozgonna miłość, jaką obdarzyli Hindusi naszą prostą, swojską… jajecznicę.

            Początki Światowego Festiwalu Folkloru „Fathers’ Village” sięgają jeszcze lat 80. XX wieku, kiedy to pomysłodawca i główny organizator Festiwalu – Jarosław Wygnański – stworzył Zespół Tańca Ludowego „Kundzia” i opiekujące się nim Stowarzyszenie Kultury Ludowej „Kundzia”. Zespół niemal natychmiast zaczął odnosić spektakularne sukcesy tak w kraju, jak i zagranicą. Podczas licznych tourneé Zespołu na zagranicznych festiwalach folkloru, widząc jakie korzyści w aspekcie promocji odnoszą miasta organizujące festiwale, widząc jak żywiołowo reaguje na występy zgromadzona publiczność, pojawiła się myśl, aby takiego samego rozmachu imprezę kulturalną zorganizować u siebie, w Chełmnie. Za umiejscowieniem Festiwalu w Chełmnie przemawiało, oprócz wymienionych, jeszcze kilka czynników – historia i piękno miasta, położenie na słynnym Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego, czy też brak podobnego Festiwalu w mieście.             Małym krokiem dla Organizatorów ale wielkim krokiem dla Festiwalu, było utworzenie w 2009 roku Fundacji „Centrum Dialogu Kultur” imienia Jakuba Kołasa z Jarosławem Wygnańskim jako Prezesem Zarządu, która to Fundacja wspólnie ze Stowarzyszeniem „Kundzia” do dziś pozostaje jednym z Organizatorów Festiwalu. Byłoby wielkim nietaktem nie wspomnieć w tym miejscu o znakomitej współpracy Organizatorów z Chełmińskim Domem Kultury, współpracy opartej na przyjaźni, zaufaniu i szacunku. Również należy dodać, iż Festiwal dotowany jest przez Burmistrza Miasta Chełmna, oraz przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

            Zrazu Festiwal nosił miano „Lato Dialogu Kultur”, symbolizując swą nazwą starania Organizatorów stworzenia platformy wymiany doświadczeń kulturowych, między zespołami z różnych krajów, ba! z różnych kontynentów. „Lato Dialogu Kultur” przekształciło się następnie w Światowy Festiwal Folkloru „Fathers’ Village”, będący bezpośrednio spadkobiercą i następcą „Lata Dialogu Kultur”, w poszerzonej i wzbogaconej formie. Liczba odbiorców każdej edycji Festiwalu sukcesywnie rośnie, w 2012 roku przykładowo osiągnęła szacunkowo ilość 10 000 osób.

            Jak do tej pory gościliśmy, czasem wielokrotnie, zespoły z takich krajów, jak: Białoruś, Grecja, Indie, Litwa, Kenia, Francja, Nepal, Czechy, Rumunia, Egipt, Rosja, Iran czy Turcja. Staramy się rokrocznie tak dobierać zapraszane zespoły, aby każdy z nich prezentował różne style, kultury i obyczaje, z różnych stron świata. Zespołów byłoby jeszcze więcej gdyby nie fakt, że często problemy wizowo-administracyjne stają na drodze ich przyjazdu do Polski. Odjeżdżające zespoły zgodnie podkreślają piękno Chełmna i regionu, wspominają wspaniałą atmosferę festiwalową i gościnność oraz naturalnie, zwłaszcza grupy z egzotycznych krajów, wysławiają specjały polskiej kuchni. Jest dla nas, jako Organizatorów, dumą i radością że możemy nie tylko zapewnić naszym gościom możliwość prezentacji artystycznych swoich kultur, ale też ciepłą, przyjazną atmosferę wielkiego kulturalnego święta. Święta w którym uczestniczą również, a może przede wszystkim, mieszkańcy Chełmna i całego województwa!

            Festiwal, który składa się wyłącznie z koncertów, nigdy nie będzie cieszył się popularnością. Dlatego corocznie mamy przygotowany program wycieczek dla przyjeżdżających zespołów:

  • zwiedzanie zamku w Malborku z przewodnikiem, służące zaznajomieniu gości z chociaż wycinkiem wielowiekowej polskiej historii
  • zwiedzanie Starego Miasta w Toruniu i Chełmnie, ukazanie piękna, tradycji i „duszy” Polskiej Północy
  • zwiedzanie Starego Miasta w Gdańsku z przewodnikiem
  • wyjazd (w razie sprzyjającej pogody) do Ciechocinka – relaks dla ciała i duszy dla naszych gości w słynnych w całej Europie tężniach
  • wypoczynek w aquaparku w Sopocie, bądź dla chętnych na plaży i molo w Sopocie, ponieważ wyszliśmy z założenia, że nasi goście nie mogą tylko koncertować i uczyć się o zabytkach, ale powinni również zasmakować odpoczynku nad polskim morzem

            Oprócz tego, dla chętnych były (i są znowu w tym roku!) przygotowane oferty wycieczek „Warszawa da się lubić”, „Poznaj smak kaszubskiej wsi” oraz „Kraków, Zakopane”.

            Warto tutaj jeszcze dodać, że jeden z Organizatorów Festiwalu – Stowarzyszenie Kultury Ludowej „Kundzia” z Chełmna, jest Laureatem Konkursu o Nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego na najlepsze inicjatywy społeczne realizowane przez organizacje pozarządowe „Rodzynki z pozarządówki”. Nagrodzoną w konkursie inicjatywą jest ni mniej ni więcej, jak właśnie edycja z roku 2013 Światowego Festiwalu Folkloru „Fathers’ Village” !