Historia miłosna siostrzenicy Mikołaja Kopernika

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Ukochaną siostrzenicą Mikołaja Kopernika była Krystyna, z którą związana jest bardzo ciekawa historia miłosna. Krystyna, jako niesforne dziecko wstąpiła do zakonu w Chełmnie (podobno ok. 1528 roku), jednak w pewną gwieździstą noc porzuciła swój zakonny habit i zbiegła za głosem serca do Królewca. Z tej miejscowości pochodził sprawca całego zamieszania – dobosz księcia Albrechta – Kasper Stulpawitz. Tam, aby móc poślubić ukochanego przeszła na luteranizm. Mikołaj Kopernik odwiedzał ją niejednokrotnie w Królewcu, a po jego śmierci pieniądze zapisał byłej mniszce. Fakt ten potwierdza wiadomość, iż 29 czerwca 1543 roku książę pruski Albrecht z Królewca zawiadomił egzekutorów testamentu, tj. Dytrycha von Rehden, Leonarda Niederhoff, Jerzego Donnera oraz Michała Loitz, że jego trębacz Kasper Stulpawitz przekazał, „iż zmarły Mikołaj Kopernik (…), kanonik fromborski (…), w swoim testamencie pamiętał o jego żonie Krystynie (…) jako swojej bliskiej krewnej [tj. siostrzenicy, córce siostry Katarzyny] i dokonał na jej  rzecz zapisu. Książę prosi więc, aby wyżej wymienieni (…) pamiętali o tym zapisie Mikołaja Kopernika na rzecz Krystyny, okazicielki tego pisma.”
Jednak z uwagi na fakt, że jego siostra już dawno zmarła, to w 1550 roku  przekazano za pośrednictwem Klausa Schultze (mieszczanina gdańskiego) pieniądze Reginie –  drugiej córce siostry Kopernika i Klemensowi Moller [mężowi Reginy] „w wysokości 142 grzywien i 17 groszy.”  W testamencie Mikołaj Kopernik zapisał również każdemu z siedmiorga dzieci Klemensa i Reginy po „71 grzywien, 81 grosza i 1 denara.”  „Pieniądze te miało każde z dzieci otrzymać w wypadku małżeństwa czy uzyskania pełnoletniości lub w wypadku małoletniości wpłacić jako rentę. Udział najmłodszej córki Doroty [znajdował się] jeszcze u Klausa Schultze (…) w Gdańsku. Cema [poprosił], aby należną jej kwotę przekazać starszej i zamężnej już siostrze Katarzynie jako rentę.”

Copyright © Katarzyna Kotlewska

Bibliografia:
1. Marian Biskup, Regesta Copernicana, Zakład Narodowy im. Ossolińskich – Wydawnictwo Polskiej Akademii Nauk, Wrocław 1973