Dr n.med. Zofia Zych

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Zasłużony lekarz, działaczka „Solidarności”

Urodziła się 25 stycznia 1928 roku w Małym Czystym. W 1947 roku ukończyła Państwowe Liceum i Gimnazjum w Chełmnie, a w 1953 roku Akademię Medyczną w Gdańsku. Tytuł lekarza otrzymała 31 października 1953 r.  Od 1 grudnia tegoż roku została zatrudniona w Zespole Opieki Zdrowotnej w Chełmnie w Powiatowej Przychodni Lekarskiej, a od 1 stycznia 1954 r. na oddziale wewnętrznym. W 1957 r. uzyskała specjalizację I – go stopnia, a w 1964 r. II – go stopnia w zakresie chorób wewnętrznych. Od września 1959 pełniła obowiązki, a od marca 1960 r. powołana została na stanowisko ordynatora oddziału wewnętrznego. W 1975 roku uchwałą Rady Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej we Wrocławiu uzyskała stopień doktora nauk medycznych.
W 1990 r. przeszła na emeryturę, jednak nadal pozostała czynna zawodowo. Pracowała jako lekarz specjalista w Poradni Internistycznej, a następnie w Poradni Ogólnej. Od stycznia 2005 r. definitywnie zakończyła pracę zawodową.
Podczas swojej długoletniej pracy zawodowej była lekarzem o pełnym poczuciu odpowiedzialności, stanowczym i ambitnym, dbającym zawsze o dobro chorego. Była inicjatorem rozbudowy i modernizacji pomieszczeń oddziału i jego wyposażenia w nowoczesną aparaturę i sprzęt reanimacyjny. Pod swoim kierownictwem wykształciła wielu asystentów i starszych asystentów.  Aktywnie działała w strukturach Polskiego Towarzystwa Lekarskiego. Cieszyła się szacunkiem i zaufaniem przełożonych, podległego personelu, a także społeczeństwa powiatu chełmińskiego. Z początkiem lat 80 – tych XX w. była członkiem „Solidarności”. Aktywnie wspierała internowanych osadzonych w obozie na Kępie Panieńskiej (pomoc medyczna, dostarczanie leków).
W 1981 r. otrzymała odznakę – Za wzorową pracę w służbie zdrowia, a w 1984 r. Złoty Krzyż Zasługi. Natomiast w 2008 roku uhonorowana została odznaczeniem „PRO GLORIA MEDICI” Kujawsko – Pomorskiej Okręgowej Izby Lekarskiej w Toruniu za sumienne wykonywanie sztuki leczenia, za podtrzymywanie honoru i szlachetnych tradycji stanu lekarskiego oraz tworzenie nieprzemijających wartości dla zawodu lekarza.
Zmarła 5 lutego 2012 r. w Toruniu. Pochowana została w Chełmnie w grobowcu rodzinnym.

Opracowanie – Muzeum Ziemi Chełmińskiej