Spektakl “Dawne świętowanie wesela na Ziemi Chełmińskiej”, Chełmno 3 sierpnia 2019 roku

 

 

 

“Dawne świętowanie wesela na Ziemi Chełmińskiej – spektakl”

 

 

Spektakl teatralny odbędzie się 3 sierpnia 2019 roku w kościele św. Ducha przy ul. Wałowej

o godz. 13.00.

 

 

Informacje i założenia projektu:

Tradycja i dziedzictwo kulturowe Ziemi Chełmińskiej wraz z ich znaczeniem i genezą jest dziś niemal zapomnianym elementem codzienności. Wartości, które kiedyś definiowały naszą tożsamość, dziś popadły w niepamięć. Dlatego, by przypomnieć Wam dawną obrzędowość, obyczajowość, wierzenia czy powody zawierania związków małżeńskich na wsiach, zapraszamy gorąco do uczestnictwa w spektaklu teatralnym, który odbędzie się 3.08.2019 roku w kościele św. Ducha w Chełmnie (kościół wyłączony z funkcji sakralnej) przy ulicy Toruńskiej 21.

Jeśli jesteście sympatykami dawnych tradycji i miłośnikami teatru to wydarzenie jest zdecydowanie dla Was.

Dzięki organizacji Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych Manowce, pod opieką merytoryczną etnografów z Wrocławia i Chełmna oraz w reżyserii Sebastiana Frodymy, spektakl przedstawiać będzie dawne obrzędy okołoweselne, wpisane w kontekst społeczny dawnych mieszkańców wsi. Szczegóły, takie jak stroje chełmińskie wraz z atrybutami pary młodej, dawna gwara, pieśni i tańce, odtworzone dzięki literaturze etnograficznej, łącznie stanowią komplementarną próbę ujęcia dawnego świętowania weselnego.

 

 

Wstęp na spektakl jest bezpłatny, ale ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, obowiązują uprzednie zapisy pod adresem sit.manowce@gmail.com

 

Wydarzenie jest supportem 9 Hills Festival w Chełmnie, który będzie miał miejsce tydzień później, na który także gorąco zapraszamy!

 

Projekt pn. “Dawne świętowanie wesela na Ziemi Chełmińskiej – warsztaty, wykłady, spektakl” dofinansowany jest z budżetu Urzędu Miasta Chełmno oraz Starostwa Powiatowego w Chełmnie. Dofinansowano także ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach konkursu Kultura Interwencje 2019 – Etnopolska.

 

 

 

Dodano:18.07.2019 r. EP
Aktualizacja:24.07.2019 r. EP