LATO W TEATRZE- Teatr z historią robimy!

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Teatr z historią robimy!

wiek i ilość uczestników – 25 osób, w wieku 13-19 lat, z możliwością uczestnictwa również dla osób młodszych i starszych.

ilość prowadzących (wraz z koordynatorem), wolontariuszami i innymi osobami pracującymi przy projekcie) – dziewięć osób

dokładne miejsce prowadzenia warsztatów – Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 Liceum i Gimnazjum Chełmińskie, Chełmno, ul. Dominikańska 35,

termin: 04-17 lipca włącznie, w godz. 9:00 – 15:00

daty, godzina i miejsca pokazów:

– pierwszy pokaz – 16 lipca, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 Liceum i Gimnazjum Chełmińskie, Chełmno, ul. Dominikańska 35, godzina 17:00;

– drugi pokaz – 17 lipca, Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Świeciu, ul. Wojska Polskiego 139, godzina 17:00.

 

dane kontaktowe: Teatr Wiczy, Krystian Wieczyński, krystian@wicza.com, tel. 512390250 ; Teatr Agrafka, Iga Jambor – Skupniewicz, iga.jamborskupniewicz@gmail.com, tel. 604279538

 

“Teatr z historią robimy!” to projekt warsztatów zmierzających do stworzenia spektaklu opartego na historii i tradycji Chełmna i Ziemi Chełmińskiej. Temat naszego projektu jest zogniskowany na przeniesieniu akcentu z “Chełmna miasta zakochanych” na “Chełmno miasto legend”. Zapoznamy uczestników z ich własną historią i razem z nimi poznamy historię, podania, legendy i architekturę Chełmna.  Bogata historyczna zabudowa miasta będzie inspiracją do stworzenia scenografii i entourage’u spektaklu. Nie będzie to jednak próba rekonstrukcji historii Chełmna, ale spojrzenie na to miasto z perspektywy nastolatków, uczestników warsztatów, którzy będą mieć istotny wpływ na ostateczny kształt widowiska. Wykorzystamy w pracy nad spektaklem całą gamę środków artystycznych teatru dramatycznego i lalkowego,. pantomimy, improwizacje aktorskie, działania w kontakcie z widzem. Zakładamy specjalizacje grup (aktorska, medialna, kostiumowo-scenograficzna, muzyczna, filmowa/fotograficzna).

 

biogramy prowadzących

Iga Jambor – Skupniewicz. Aktorka, instruktorka, logopeda. Absolwentka Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, oraz logopedii na studiach podyplomowych na UMK w Toruniu. Współpracuje z Teatrem „Afisz” z Torunia, Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu, Bydgoskim Teatrem Lalek „Buratino”. Założycielka grupy Teatr Agrafka, obecnie Sekretarz Stowarzyszenia Teatr Agrafka. Współtwórczyni koncepcji projektu.

W projekcie instruktorka grupy kostiumowoscenograficznej i aktorskiej, odpowiedzialna za formy lalkowe, scenografię, warsztat aktoralalkarza, koordynację projektu.

Matylda Podfilipska – Aktorka teatralna i filmowa; absolwentka Wydziału Aktorskiego PWSFTviT w Łodzi. W 2003 r. związana się z Teatrem Wilama Horzycy. Od 2004 r. aktorka Teatru Wiczy. Szerszej publiczności znana m.in. z filmu A. Holland “Julia wraca do domu” oraz ról w Teatrze Telewizji. Laureatka nagrody Marszałka Województwa KujawskoPomorskiego z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Instruktor teatralny podczas realizacji przez Teatr Wiczy „Lata w Teatrze” w Bełchatowie w 2013 r. W projekcie – instruktorka grupy aktorskiej i muzycznej, odpowiedzialna za umuzykalnienie, elementarne zadania aktorskie.

Klaudia Peplińska – Członkini chełmińskiego Stowarzyszenia Teatr Agrafka. Studentka kulturoznawstwa na UMK w Toruniu. Od 2011 roku dziennikarka lokalnego tygodnika Czas Chełmna.  Interesuje się animacją oraz marketingiem kultury. Jako dziennikarka zainteresowana tematyką społeczno kulturalną. Bierze udział w kreowaniu życia kulturalnego oraz promocji Chełmna. W projekcie instruktorka grupy medialnej, odpowiedzialna za warsztat dziennikarza, edukację medialną, kontakty z mediami.

Magdalena Kosek – Absolwentka rzeźby i działań przestrzennych na Wydziale Sztuk Pięknych UMK.

Uczestniczka działań artystycznych i społecznych, m.in. Przeprojektu i projektów Obserwatorium Miejskiego.  Współtwórczyni i członkini toruńskiej grupy samokształceniowej GnW, dla artystów plastyków.

Współpracuje z Domemkultury! Na Bydgoskim przedmieściu w Toruniu. Animatorka i scenografka w projektach Filmogranie i Lato w Teatrze. Prowadzi także autorskie warsztaty ceramiczne we własnej pracowni.

Zainteresowana przestrzenią miejską ze szczególnym uwzględnieniem relacji społecznych w całym ich skomplikowaniu.

Radosław Garncarek. Aktor teatralny i filmowy, reżyser, pedagog teatru, happener, absolwent PWSFTiT w Łodzi, wydział aktorski. Instruktor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu. Do 2012r. aktor Teatru Wilama Horzycy w Toruniu, od 2008 roku aktor Teatru Wiczy. Współpracował z Teatrem „Biuro Podróży” z Poznania, Teatrem Muzycznym w Łodzi, Teatrem Jaracza w Łodzi. W latach 2006 – 2009 prowadził grupę stepującą „Tap.aP”. W latach 2012 -13 reżyser międzynarodowego spektaklu „Dictat”. W projekcie instruktor grupy aktorskiej, odpowiedzialny za techniki improwizacyjne, kulturę mowy.

 

Jacek Brembor – Filologi, kulturoznawca, nauczyciel edukacji filmowej. Nauczyciel w Zespole Szkół nr 1 „Liceum i Gimnazjum Chełmińskie”. Realizuje autorski program „Filmoznawstwo w szkole średniej”. W pracy pedagogicznej nie skupia się jedynie na prezentacji i omówieniu dzieł filmowych, ale proponuje ćwiczenia praktyczne związane z nauką tworzenia scenopisów, różnych typów scenariuszy filmowych, oraz realizacji małych form filmowych. W projekcie instruktor grupy filmowej/foto.

Błażej Wdowczyk. Muzyk wielu grup rockowych, animator kultury, przygotowuje i wykonuje muzykę do widowisk Teatru Wiczy. Koordynator grupy muzycznej w ramach projektu Lato w Teatrze w 2010 r. (Bartoszyce/Bisztynek) i 2013 r. (Bełchatów). W projekcie instruktor grupy muzycznej, odpowiedzialny za warstwę muzyczną spektaklu.

Krystian Wieczyński. Aktor, performer, reżyser teatralny i filmowy, pedagog teatru i cyrku. Studiował Filologię Romańską na UMK w Toruniu oraz Wiedzę o Teatrze w Akademii Teatralnej w Warszawie. Instruktor ds teatru i cyrku w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu. Od 1992 roku aktor Teatru Wiczy. W latach 2006 – 2010 aktor Teatru Biuro Podróży z Poznania, od 2011r. aktor Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku i Teatru Jaworski w Poznaniu. Współtwórca koncepcji projektu. W projekcie odpowiedzialny za koordynację działań, reżyserię spektaklu, instruktor grupy aktorskiej.

Teatr z historią robimy!