Uroczyste obchody 25-lecia podpisania układu partnerskiego pomiędzy Chełmnem a Hann. Münden

Leider ist der Eintrag nur auf Amerikanisches Englisch verfügbar. Der Inhalt wird unten in einer verfügbaren Sprache angezeigt. Klicken Sie auf den Link, um die aktuelle Sprache zu ändern.

25-lecie układu partnerskiego
pomiędzy Chełmnem a Hann. Münden

W 2017 roku Chełmno obchodzi 25-lecie podpisania układu partnerskiego z niemieckim miastem Hann. Münden.

Fundamentem do podpisania układu o partnerstwie Chełmna i Hann. Münden było wspólne oświadczenie kanclerza Niemiec Helmuta Kohla i premiera Polski Tadeusza Mazowieckiego
z 14 listopada 1989 roku. W art. 52 oświadczenia zawarto deklarację o wmurowaniu tablicy w Chełmnie przy domu urodzenia Kurt Schumachera.

            Do odsłonięcia tablicy pamiątkowej przy domu rodzinnym Kurta Schumachera, przy ul. Św. Ducha, doszło w dniu 13 października 1990 roku, z okazji 95. rocznicy urodzin tego wielkiego działacza, a po II wojnie światowej przewodniczącego socjaldemokracji niemieckiej (SPD).

Podpisanie układu partnerskiego poprzedzone było wizytą Burmistrza Miasta Piotra Mittelstaedta i Przewodniczącego Rady Miasta Joachima de Tchorzewskiego u kanclerza Niemiec Helmuta Kohla. Przez 25 lat położone w Dolnej Saksonii miasto corocznie odwiedza w ramach wymian młodzież szkolna.

            Tu najdłuższym stażem pochwalić się może Zespół Szkół Ogólnokształcących i Grotefend Gymnasium.

            Zespół Szkół nr 2 (wcześniej Zespół Szkół Zawodowych) współpracował z Berufsbildende Schulen. Szkoła ta obecnie prowadzi wymianę z Zespołem Szkół CKP w Grubnie.  Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Chełmnie współpracował z Schule im Auefeld. Młodzież z Gimnazjum nr 1 wymienia się co roku z młodzieżą z Werra – Realschule. 

            W najnowszym projekcie „Młodzi dla demokracji”, który odbył się w maju 2017 r., uczestniczyło Gimnazjum nr 2, Drei-Flüsse-Realschule z Hann. Münden i Zakladni Skola z Letovic.

            Wśród klubów sportowych i stowarzyszeń do szczególnych wymian należy zaliczyć projekty realizowane przez KS Nadwiślanin – Sokół i Mündener Kanu – Club.

            Wspólne projekty realizowało też PZW Koło Wędkarskie w Chełmnie i Towarzystwo Wędkarskie Fischerfreunde z Hann. Münden. „Zastęp Rycerski z Chełmna” oraz Chełmińskie Towarzystwo Strzeleckie – Bractwo Kurkowe i Towarzystwo Strzeleckie z Hann. Münden. Ze Stowarzyszeniem Muzycznym „Chorus Culmensis” współpracował chór „Mündener Chorvereinigung” z Hann. Münden.            

            W obustronnych wizytach, wymieniając doświadczenia, brali udział również radni miasta, pracownicy urzędów, zakładów pracy, przedstawiciele straży pożarnej, policji i wojska.

W dniach – 17. – 19.06. 2017 r. gościła będzie w Chełmnie delegacja mieszkańców partnerskiego miasta wraz z Burmistrzem Haraldem Wegener ze swoimi zastępczyniami Angeliką Deutsch i Nortrud Reimann, a także przedstawicielami Towarzystwa Partnerstwa Miast.

 W sobotę w Parku Pamięci i Tolerancji im. Ludwika Rydygiera odsłonięta zostanie tablica z okazji 25-lecia partnerstwa prezentująca Hann.Münden. Następnie delegacje miast złożą kwiaty przy tablicy przy domu urodzenia Kurta Schumachera. Główne uroczystości jubileuszowe odbędą się w auli Zespołu Szkół nr 1.

O godz. 13.00 w kościele pw. św. Piotra i św. Pawła otwarta zostanie wystawa prac dzieci i młodzieży z Chełmna i Hann. Münden pn. „Spotkania” oraz odbędzie się z koncert zespołu Artes Ensemble pt. „Muzyczne lato w rozśpiewanej Europie”.

Więcej informacji:
https://chelmno.pl/pl/chelmno-hannoversch-munden/