XIX Chełmiński Jarmark Jaszczurczy 6 – 8 lipca 2018 r.

Jarmark

XIX Chełmiński Jarmark Jaszczurczy

 LATO DIALOGU KULTUR

6 – 8 lipca 2018 r.

 

 

Zapraszamy Państwa do udziału w  Jarmarku Jaszczurczym – kiermaszu sztuki ludowej, któremu towarzyszą zabawy plebejskie, prezentacje rzemiosła średniowiecznego, targi kolekcjonerskie oraz wystawy. W tym samym czasie mają miejsce prezentacje zespołów artystycznych. Wszystko to stwarza niepowtarzalną atmosferę dla turystów i mieszkańców Chełmna.

 

         Główna część imprezy odbywa się na rynku i deptaku starego miasta, w pobliżu malowniczo położonych, zabytkowych murów obronnych. Mieszkańcy, jak i przebywający w mieście turyści,  mają możliwość odwiedzenia stoisk kolekcjonerskich,  bursztynniczych,  kowalskich, garncarskich, wikliniarskich,  biżuterii artystycznej, twórców ceramiki prasłowiańskiej, rzeźbiarzy  i wielu innych.  Dużą atrakcją są tzw. “żywe prezentacje”, polegające na wytwarzaniu różnych produktów bezpośrednio w miejscu odbywania się imprezy. Daje to możliwość  publiczności spróbowania swoich sił w biciu monet, toczeniu na kole garncarskim czy czerpaniu papieru starymi, historycznymi metodami. Całości dopełniają stoiska z wyrobami spożywczymi, na których każdy ma możliwość spróbowania swojskiego chleba ze smalcem, kiszonych ogórków, obwarzanków, miodu lub grzanego wina.

 

Informacje szczegółowe znajdą Państwo na stronie: www.chdk.pl

Serdecznie zapraszamy do udziału w jarmarku i odwiedzania stoisk.

 

Plakat Jarmarku
Jarmark Jaszczurczy

 

Program:

 

 

6  lipca – piątek

 • 18.00 – Koncert zespołów zagranicznych – kinoteatr RONDO

Zespół Pieśni i Tańca „Solczanie” – Litwa

Zespół Tańca Ludowego „Kanivchanka’’ i Zespół Muzyki Ludowej „Zdorovenki Buły” – Ukraina

Zespół Tańca Estradowego „Darling” – Białoruś

 

7 lipca – sobota

 • 9.00 – 19.00 – Jarmark – rynek
 • 10.00 – Barwny korowód uczestników, mieszkańców i turystów

z krótkimi prezentacjami zespołów artystycznych (ulice starego miasta)

 • 11.00 – Uroczyste otwarcie – rynek
 • 11.15 – 20.30 – Prezentacje zespołów artystycznych

Zespół Pieśni i Tańca „Solczanie” – Litwa;  „Neposedy”, „Kalejdoskop” z Zasławia, Zespół Tańca Estradowego „Darling” – Białoruś;

Bursa Saglik Galinsanlari Dernegi – Turcja;

Kalakar Institution of Dance – Indie;

Zespół Tańca Ludowego „Kanivchanka”, Zespół Muzyki Ludowej „Zdorovenki Buły” – Ukraina;

Zespół Pieśni i Tańca „Pomorze”, Zespół Tańca Ludowego „Kundzia”, „Nowalijki” – Chełmno;

Zespół folklorystyczny „Gniewkowianie” – Gniewkowo;
Zespół Pieśni i Tańca „Powiśle” – Kwidzyn.

 • 20.30 – Potańcówka z zespołem PRZODKI – rynek

 

8 lipca – niedziela

 • 10.00 – Uroczysta Msza święta z udziałem zespołów z Litwy i Ukrainy – kościół farny pw. Wniebowzięcia NMP
 • 9.00 – 14.00 – Kiermasz sztuki ludowej, rzemiosła i potraw regionalnych
 • 11.00 – 14.00 – Prezentacje artystyczne zespołów – rynek

Kalakar Institution of Dance – Indie

 Zespół Pieśni i Tańca „Solczanie” – Litwa

Zespół Tańca Ludowego „Kanivchanka’’,
Zespół Muzyki Ludowej „Zdorovenki Buły” – Ukraina

Bursa Saglik Galinsanlari Dernegi – Turcja

 

Organizatorzy: Chełmiński Dom Kultury, Fundacja “Centrum Dialogu Kultur im. Jakuba Kołasa w Chełmnie

Współorganizatorzy: Urząd Miasta Chełmna,  Fundacja Europejskiego Centrum Wymiany Młodzieży, Stowarzyszenie Kultury Ludowej Kundzia, Muzeum Ziemi Chełmińskiej

Projekt dofinansowany ze środków: Gminy Miasta Chełmno, Starostwa Powiatowego w Chełmnie

Patronat medialny: TVP3 Bydgoszcz, Gazeta Pomorska, Radio PIK, MMS Studio, Gazeta Chełmińska, portal internetowy: www.e-chelmno.pl

 

 

Informacje dla Twórców

REGULAMIN

 

Czas i miejsce imprezy. 07 – 08 lipca 2018 r. Chełmno,

Województwo Kujawsko – Pomorskie

 / płyta rynku oraz główny deptak  starówki – ul. Grudziądzka /

Informacje:  Chełmiński Dom Kultury 56 6864808; +48 531 314 956  – p. Sławomir Wyrosławski

 

ZASADY UCZESTNICTWA

 

 1. W Jarmarku Jaszczurczym mogą brać udział twórcy ludowi (nie tylko zrzeszeni), rękodzielnicy, wytwórcy potraw i wyrobów kuchni regionalnych, pszczelarze, rzemieślnicy, malarze, koła gospodyń wiejskich, teatry uliczne, grupy plebejskie oraz na odrębnych zasadach ustalonych z organizatorem, przedstawiciele firm wystawiający swoje własne stoiska gastronomiczne lub reklamowe , nie związane z charakterem imprezy.
 2. Bardzo pożądane jest oprócz samej prezentacji na stoisku, wykonywanie wyrobów podczas trwania imprezy z możliwością popróbowania wytwarzania wyrobów przez odwiedzających Jarmark.
 3. Wymagane jest posiadanie na stoisku tabliczki  informacyjnej uwidocznionej na stoisku, zawierającej imię i nazwisko wystawcy / lub nazwę organizacji, instytucji / oraz dane do kontaktu.
 4. Organizatorzy zwracają się z prośbą do uczestników Jarmarku, aby każdy z wystawców był ubrany w strój regionalny charakterystyczny dla jego regionu lub w strój oddający charakter jego stoiska (działalności).
 5. Organizator udostępnia miejsce pod stoiska własne na płycie rynku, w sąsiedztwie głównej sceny festiwalowej oraz na deptaku – głównej ulicy starówki dla twórców, rzemieślników i innych wystawców. Decyzję o umiejscowieniu stoiska podejmuje organizator w dniu rozpoczęcia Jarmarku.
 6. Organizator może udostępnić stragany handlowe o wymiarach 2,4 x 0,9 m na płycie rynku umiejscowione za Ratuszem / w ograniczonej ilości./. Decyzja o umiejscowieniu na straganie należy do organizatora i uzależniona będzie od potrzeb organizacyjnych i przepisów związanych z organizacją niniejszej imprezy. Chęć zajęcia miejsca na straganie handlowym należy zaznaczyć w karcie zgłoszenia.
 7. O zakwalifikowaniu do udziału w Jarmarku, organizator powiadomi każdego wystawcę telefonicznie na numer podany w karcie zgłoszenia jako numer kontaktowy. Brak numeru telefonicznego w karcie zgłoszenia uniemożliwia kontakt organizatora z wystawcą. Spowoduje to, iż zgłoszenie zostanie odrzucone.

 

REJESTRACJA I OPŁATY

 

Warunkiem uczestniczenia w jarmarku jest:

 1. Uiszczenie akredytacji bezpośrednio na konto:

Millennium Chełmno 91 1160 2202 0000 0003 3319 2517  z dopiskiem „Jarmark Jaszczurczy”

 1. Przesłanie poprawnie i czytelnie wypełnionej karty zgłoszenia /wielkimi literami/

do pobrania na stronie www.chdk.pl / aktualności

 1. Posiadanie własnego stoiska wraz z potrzebnym wyposażeniem typu stoliki, krzesełka, namiot itp.

TEGOROCZNA AKREDYTACJA za dwa dni udziału WYNOSI:

 • stoisko o wymiarach do: 3 x 3 m – 50 PLN – WYMIAR PREFEROWANY / OPŁATA MINIMALNA

Przekroczenie podanego wyżej wymiaru stoiska, skutkuje koniecznością wniesienia wielokrotności opłaty np.:

 • stoisko od 3 x 3 m do 6 x 3 m – 100 PLN
 • stoisko od 6 x 3 m do 9 x 3 m – 150 PLN 
 • akredytacja za zajęcie straganu handlowego organizatora wynosi 50 PLN
 • nie ma możliwości wpłaty tylko za jeden dzień.
 • UWAGA! Stoiska rozłożone bez zgody organizatora będą usuwane z miejsca wydarzenia. W przypadku braku zgłoszenia, dany wystawca musi poczekać do momentu rozłożenia wcześniej zgłoszonych stoisk. Takie stoisko zostanie rozstawione wyłącznie za zgodą organizatora. Opłata wynosi 250 zł – jeden dzień /  stoisko 3 x 3 m/  – płatna gotówką przed rozstawieniem.

W karcie zgłoszenia należy koniecznie podać wymiary stoiska.

Opłaty podane w punkcie 3 nie dotyczą  stoisk reklamowych i  gastronomicznych, dla których miejsce udostępniane jest na odrębnie ustalonych zasadach, po wcześniejszym kontakcie z organizatorem.

UWAGA: twórcy i wystawcy z terenu powiatu chełmińskiego w ramach promocji miasta Chełmna, oraz promowania wyrobów lokalnych i regionalnych są zwolnieni z opłaty akredytacyjnej. Organizator i jego przedstawiciele mają prawo zwrócić się z prośbą do wystawcy o okazanie dokumentu potwierdzającego zameldowanie zgłoszonej osoby na terenie powiatu chełmińskiego. Osoba taka musi być właścicielem lub organizatorem wystawianego stoiska i musi być obecna na stoisku podczas trwania imprezy.

 

 REJESTRACJA UCZESTNIKA JARMARKU.

 

 1. Rejestracji uczestnika należy dokonać nie później niż do dnia 22 czerwca 2018 r. wysyłając wypełnioną kartę zgłoszenia wraz z KOPIĄ DOWODU WPŁATY na adres:

Chełmiński Dom Kultury, ul. Dworcowa 40a, 86-200 Chełmno

z dopiskiem “Jarmark jaszczurczy”

Rejestracji można dokonać również drogą mailową, wysyłając wypełnioną kartę zgłoszenia oraz kopię dowodu wpłaty na adres e-mail: pomorze@chdk.pl

Prosimy o Wysłanie zgłoszenia tylko w jednej formie: pocztą , mailem itp.

 

 1. Zgłoszenia nadesłane po terminie nie będą honorowane.
 2. Karta przesłana bez kopii dowodu wpłaty i telefonu kontaktowego będzie uznawana za nieważną.
 3. Biuro organizacyjne czynne będzie w dniu 07 lipca od godz. 07:00 do 13:00 znajdować się będzie przy wejściu do ratusza.

Każdy z uczestników zachowuje dla siebie i posiada podczas imprezy oryginał dowodu wpłaty oraz kopię wysłanej karty zgłoszenia.

 

POSTANOWINIE KOŃCOWE.

 

 1. Ze względu na potrzeby techniczne dotyczące zabezpieczenia sceny festiwalowej, organizator nie zapewnia podłączenia do prądu. Dopuszcza się używanie własnych agregatów prądotwórczych nie przekraczających ustalonych norm hałasu i nie zakłócających występów artystycznych.
 2. Nie dopuszcza się do udziału wyrobów gumopodobnych, balonów (z wyjątkiem stoisk sponsorów), plastikowych zabawek, pokrowców na telefony, fabrycznej odzieży (nowej i używanej), obuwia, firan, obrusów wykonanych mechanicznie, materiałów pirotechnicznych i wybuchowych,  itp. Galanteria skórzana typu: portfele, torby, pokrowce kurtki, powinna być wykonana ręcznie w pojedynczych wzorach.  Niedostosowanie się do tego zalecenia spowoduje usunięcie takiego stoiska z jarmarku.
 3. Ze względu na duży wzrost zainteresowania udziałem w imprezie stoisk związanych bezpośrednio z folklorem i kuchnią regionalną oraz ograniczenia dotyczące miejsc pod stoiska podczas “Jarmarku Jaszczurczego”, ilość miejsc do prezentacji stoisk kolekcjonerów jest ograniczona. W przypadku zmiany decyzji organizatora dotyczącej w/w sytuacji, informacja ta zostanie podana do wiadomości osób zainteresowanych na stronie internetowej organizatora.
 4. Każdy wystawca uczestniczący w Jarmarku zobowiązany jest do utrzymania porządku i czystości na stoisku oraz w jego bezpośrednim otoczeniu w trakcie trwania imprezy.
 5. Po zakończeniu prezentacji wystawca zobowiązany jest do usunięcia eksponatów, demontowania stoiska oraz przywrócenia zajmowanej powierzchni wystawienniczej i jej bezpośredniego otoczenia do pierwotnego stanu.
 6. Stoiska posiadające w swej ofercie produkty żywnościowe oraz stoiska gastronomiczne zobowiązane są do posiadania własnych pojemników na odpady i pojemników sanitarnych.
 7. Przyjazd i ubezpieczenie /NNW i OC/ uczestnika opłaca instytucja delegująca lub sam uczestnik.
 8. Organizator nie zapewnia noclegów, wyżywienia i ochrony pozostawionych stoisk.
 9. Kategorycznie zabrania się wprowadzania do obrotu i wnoszenia na teren imprezy materiałów pirotechnicznych i wybuchowych
 10. Stoiska posiadające w swojej ofercie wyroby alkoholowe muszą uzyskać zgodę Urzędu Miasta Chełmna na sprzedaż napojów alkoholowych, popartą pisemną akceptacją ze strony organizatora.
 11. Stoiska posiadające produkty odzwierzęce, zobowiązane są do uregulowania kwestii z inspekcją weterynaryjną i sanitarną. Zabronione jest wprowadzanie przez Wystawców do obrotu żywności (w tym również słodyczy) w sposób niezgodny z prawem żywnościowym.
 12. Zabronione jest tarasowanie i zastawianie w jakikolwiek sposób zabezpieczonych taśmą parkingów, hydrantów i innych urządzeń niezbędnych w przypadku prowadzenia akcji ratowniczej lub gaśniczej, przejść i dróg ewakuacyjnych, dróg dojazdowych dla służb ratowniczych oraz wjazdów na Rynek i ulice stanowiące teren wystawowy. Zabrania się wbijania jakichkolwiek kotw, śledzi namiotowych, odciągów, itp. w podłoże.
 13. Wjazd na płytę rynku (nawet dla potrzeb rozładunku) jest zabroniony. Parkingi w strefie starówki w soboty i niedziele są bezpłatne.
 14. W przypadku chęci wystawienia stoiska również w niedzielę, Uczestnik we własnym zakresie zapewnia nocleg oraz wyżywienie. Odnośniki do adresów hoteli i restauracji znajdą Państwo m.in. na internetowych stornach: www.chelmno.pl w dziale turystyka/noclegi lub www.chelmno.com.pl  Plan miasta znajdą Państwo na stronie: www.chelmno.pl

 

ORGANIZATOR NIE ODPOWIADA ZA:

 

 1. Rozliczenie z Urzędem Skarbowym.
 2. Wprowadzanie przez wystawców do obrotu żywności (w tym również słodyczy) w sposób niezgodny z prawem o obrocie artykułami rolno – spożywczymi i żywnością.
 3. Szkody w mieniu Wystawców uczestniczących w Jarmarku spowodowane siłą wyższą np.: pożarem, eksplozją, wichurą, zalaniem wodą lub powstałe w wyniku prowadzenia akcji ratowniczej lub gaśniczej.

 

ORIENTACYJNY ROZKŁAD CZASOWY DLA WYSTAWCÓW

 

 

SOBOTA 07 lipca 2018r.

 

07:00                                    przyjazd do Chełmna – teren Starego Miasta / RYNEK
07:00 – 09:00                      montaż indywidualnych stoisk – Rynek i deptak (ul. Grudziądzka)
09:00 –  19.00                    KIERMASZ SZTUKI LUDOWEJ, RZEMIOSŁA I JADŁA

 

W trakcie kiermaszu prezentacje zespołów pieśni i tańca, kapel ludowych, występy grup artystycznych i plebejskich

 

NIEDZIELA 08 lipca 2018 r.

 

07:00 – 13:00  KIERMASZ SZTUKI LUDOWEJ, RZEMIOSŁA I JADŁA

Uwaga! Zabrania się rozstawiania stoisk w godzinach wcześniejszych niż podane w programie, oraz bez wcześniejszego ustalenia miejsca z organizatorem. Odpowiedzialny za jarmark – p. Sławomir Wyrosławski. Niedostosowanie się do tej prośby spowoduje usunięcie stoiska z danego miejsca.

Organizator zastrzega sobie prawo weryfikacji nadesłanych zgłoszeń i wyboru stoisk dopuszczonych do prezentacji.

 

ZASADY POSTĘPOWANIA PO PRZYJEŹDZIE DO CHEŁMNA

 

 • przyjazd na teren Starego Miasta (zbiórka na Rynku) godz. 07:00,
 • rejestracja, potwierdzenie przybycia w biurze organizacyjnym (przy Ratuszu Miejskim na Rynku .– zgłoszenie się do osób ustawiających stoiska (osoby oznakowane identyfikatorem o treści ORGANIZATOR potwierdzonym pieczątką),
 • ustawienie stoiska.

 

UWAGA:

Wystawcy posiadający w swojej ofercie produkty odzwierzęce, powinni posiadać wpis o działalności u właściwego sobie Powiatowego Lekarza Weterynarii. Ponadto, najpóźniej na siedem dni przed rozpoczęciem jarmarku, zobowiązani są do powiadomienia Powiatowego Lekarza Weterynarii w Chełmnie o zamiarze prowadzenia sprzedaży tych produktów podczas Jarmarku.

Adres : Inspekcja Weterynaryjna, Powiatowy Inspektorat Weterynarii, ul. Słowackiego 14, 86-200 Chełmno, tel/fax. 56 686 34 20

Wystawcy posiadający w swojej ofercie produkty spożywcze, powinni mieć uregulowane kwestie sprzedaży tych produktów również z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną.

Uczestnicy planujący sprzedaż żywności powinni posiadać wymagane dokumenty w trakcie trwania imprezy i okazywać je na żądanie odpowiednich służb kontrolnych.

Szczegółowych informacji udziela Powiatowy Lekarz Weterynarii oraz Państwowy Inspektor Sanitarny w Chełmnie.

 

Przydatne linki:

Regulamin_Jarmark_Jaszczurczy_2018 r.

KARTA ZGŁOSZENIA DLA TWÓRCÓW I WYSTAWCÓW