VI edycja Narodowego Czytania – “Wesele”, 02.09.2017 r.

Dyrektor i Pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Walentego Fiałka w Chełmnie zapraszają
2 września 2017 roku (sobota) o godz. 12.00
do udziału w Narodowym Czytaniu
„Wesela” Stanisława Wyspiańskiego
.
Tradycją lat ubiegłych będzie ono miało miejsce na Rynku
(w razie deszczu w Ratuszu).

Ten centralny punkt miasta wybrano nieprzypadkowo. Otóż dzień tygodnia – sobota – i lokalizacja – Rynek – dają możliwość odbioru nie tylko mieszkańcom miasta i powiatu ale też przypadkowym przechodniom  i gościom Chełmna.

 

Poprzez głosowanie spośród czterech propozycji: „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, „Pamiątki Soplicy” Henryka Rzewuskiego, „Beniowski” Juliusza Słowackiego oraz „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego – internauci wybrali tę ostatnią.

Wyniki głosowania ogłosił w lutym Prezydent RP Andrzej Duda, jednocześnie zachęcając do udziału w liście inaugurującym:

„Serdecznie zapraszam wszystkich Państwa do wspólnego czytania „Wesela”, do lektury, która wydobędzie różnorodność bohaterów, wyjątkową scenerię, bogactwo odniesień”.

 

To już szósta edycja NARODOWEGO CZYTANIA.

Inicjatorem akcji jest Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Chełmińska Biblioteka od początku uczestniczy w czytaniu kanonu polskich lektur:  w 2012 roku był to „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza, w 2013 roku dzieła Aleksandra Fredry, w 2014 roku „Trylogia” Henryka Sienkiewicza, w 2015 „Lalka” Bolesława Prusa a w roku  ubiegłym „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza.

 

Lektorami byli już m. in.: Burmistrz, nauczyciele, uczniowie, ksiądz, przewodnicy, rycerze. Tym razem będą to profesjonaliści sztuki aktorskiej – Wanda Dolman-Rzyska i Eugeniusz Rzyski  – aktorzy Teatru „TRÓJKA” z Bydgoszczy. Oprawę muzyczno-taneczną zapewni Zespół Tańca Ludowego „Kundzia”.

 

„Wesele” to dramat  składający się z trzech aktów. Powstał  na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Ślub miał miejsce 20 listopada 1900 roku w Bazylice Najświętszej Maryi Panny w Krakowie, wesele zaś w podkrakowskiej wsi Bronowice. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie „Wesele” zostało opublikowane po raz pierwszy. Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków. W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań „Wesela”.

 

Stanisław Wyspiański (1869-1907) – poeta, dramatopisarz, malarz, inscenizator. Zajmował się wieloma dziedzinami sztuki. Uprawiał malarstwo, pisał utwory liryczne i dramatyczne, libretta oper, projektował witraże, meble, a nawet strój dla Lajkonika. Został pochowany w Krypcie Zasłużonych w podziemiach kościoła oo. Paulinów na Skałce.

 

Akcja w skali krajowej została objęta Honorowym Patronatem

Pary Prezydenckiej Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy,

lokalnie Burmistrza Mariusza Kędzierskiego.

 

Dla wszystkich uczestników miła niespodzianka: możliwość otrzymania pamiątkowego stempla na przyniesionych egzemplarzach „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego.

 

Do zobaczenia 2 września 2017 roku na Rynku,

Marzanna Pieniążek – Dyrektor Biblioteki