Tydzień bibliotek 2019

„Tydzień Bibliotek 2019”

 

Tradycją lat ubiegłych Miejska Biblioteka Publiczna im. Walentego Fiałka w Chełmnie włącza się w obchody „Tygodnia Bibliotek”. Decyzją  Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich  jako hasło XVI edycji wybrano  propozycję okręgu lubelskiego:  „#biblioteka”.

Założone główne cele to:  podnoszenie prestiżu bibliotek i zawodu bibliotekarza w świadomości społecznej, promocja czytelnictwa i zainteresowanie książką oraz nowymi mediami komunikacji społecznej w szerokich kręgach polskiego społeczeństwa, upowszechnianie w społeczeństwie świadomości znaczenia wiedzy i informacji oraz swobodnego dostępu do nich poprzez biblioteki i ośrodki informacji, podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

 

Uzasadnienie hasła „#biblioteka”:

Za tym hasłem kryją się ludzie, zbiory, spotkania, wydarzenia, imprezy, konkursy. Współczesna biblioteka jest mocno zakorzeniona w historii, a jednocześnie śmiało spogląda w przyszłość. Marka biblioteka jest utrwalona w świadomości społecznej, ale nieustannie poszukuje nowych użytkowników i przyciąga ich innowacyjnymi usługami. Promowanie biblioteki opatrzone znakiem # ułatwia potencjalnym użytkownikom dotarcie do jej usług i zasobów, świadczy o tym, że biblioteka jest nowoczesna i korzysta z nowych technologii. Hasztag porządkuje i wyróżnia, a przede wszystkim podkreśla szczególne znaczenie biblioteki w systemach informacyjnych.

 

TEGOROCZNY PROGRAM

  1. Cykl lekcji bibliotecznych dla najmłodszych. 
  2. Akcja ph.: „Miesiąc maj miesiącem przebaczenia” – darowanie kar czytelnikom-dłużnikom .
  3. Spotkanie autorskie z Romanem Pankiewiczem dla klas II szkół podstawowych, autor 5 książeczek dla dzieci w formie rymowanej – opowiadających o ważnych zawodach: listonosz, strażak, żołnierz, ratownik medyczny, policjant – 13.05.2019, 9.30.
  4. Spektakl dla klas I – Teatrzyk „Blaszany Bębenek”: ,,Smerfne przygody. Cz. 2 pt. Ważniak i Spółka”. – 17.05.2019, 11.00.
  5. „Podchody z  książką w tle” – wersja dla dzieci i dorosłych w dniu 9 i 10 maja, w godzina od 11.30 do 15.00. Realizacja wg odrębnego regulaminu.
  6. Konkurs pod patronatem „Czasu Chełmna”.

 

Jedną z form jest konkurs dla uczniów szkół podstawowych powiatu chełmińskiego pod medialnym patronatem „Czasu Chełmna”. W kolejnych numerach (05.04, 12.04, 19.04, 26.04) ukażą się pytania. Karteczki z odpowiedzią zawierające metryczkę z danymi (imię i nazwisko, adres, szkoła i klasa, telefon kontaktowy) należy kierować do Oddziału dla Dzieci (I piętro) do 9.05. Spośród tych poprawnych 10.05 poprzez losowanie wybierzemy 12 osób, które zostaną nagrodzone. Podsumowanie i wręczenie nagród odbędzie się 15.05 o godz. 11.00 w Oddziale dla Dzieci.

 

Więcej informacji:

Miejska Biblioteka Publiczna im. Walentego Fiałka,

al. 3 Maja 2, tel. 56 676-14-54