Festiwal Wisły,14-15.08.2017 r. w Toruniu

Cztery dni z Królową Polskich Rzek. Tradycja, przygoda, zabawa, koncerty, pokaz rzemiosła i bogactwa smaków. Włocławek, Nieszawa, Ciechocinek, Toruń. Jeden z najbardziej malowniczych odcinków Wisły. Wyspy z ostojami dzikiej przyrody, tajemnicze wraki, a wokół tętniące nadwiślańską tradycją i kulturą miasta oraz urocze wsie związane od wieków z tą wyjątkową rzeką.

To niegdyś w tym rejonie Wisłę przecinał Szlak Bursztynowy. Wieki później tu przebiegała granica z Zakonem. Po długiej wojnie z Krzyżakami podpisano tu II pokój toruński otwierający wolny flis na Wiśle. To tylko w tym rejonie bolszewicy przekroczyli Królową prąc w 1920 roku na Zachód. Dziś ten odcinek rzeki też jest strategiczny, za sprawą planów budowy kolejnej zapory na Wiśle, która może zdecydować o dalszym jej losie.

Dlatego Festiwal Wisły, organizowany w Roku Rzeki Wisły 2017, zaprasza właśnie na odcinek od Włocławka do Torunia, między 675 a 735 kilometr rzeki. Warto poznać bliżej ten fragment Królowej, choćby spływając nim w trakcie Festiwalu, bo niebawem może wyglądać zupełnie inaczej…

Festiwal Wisły to pięć dni spotkań z rzeką, z tradycją nadrzeczną, z ludźmi, którzy rekonstruują dawne drewniane jednostki – większe szkuty, galary i baty, którymi kiedyś spławiano Wisłą towary, a także mniejsze łodzie służące głównie do połowu ryb, czyli zwinne lejtaki i miejscowe nieszawki. Te ostatnie, o charakterystycznie zadartych dziobach, są symbolem rzecznego pływania po tutejszym odcinku Dolnej Wisły. Wsiąść na łódkę nieszawkę i ruszyć na żaglu w górę rzeki szukając krętej trasy między przykosami – to zrozumieć Wisłę.

Podczas Festiwalu Wisły zaprezentują się też ze swoimi jednostkami rzeczni żeglarze z Francji, znawcy Loary, rzeki nad którą, w Orleanie, odbywa się największy festiwal rzeczny w Europie. Będą też rzemieślnicy wyrabiający sieci, beczki, liny i oczywiście łodzie. W tym charakterystyczne, długie topolowe dłubanki. Zagrają renomowane zespoły szantowe, wystąpią artyści. W doskonałym towarzystwie obejrzeć będzie można najbardziej wiślany z filmów – “Rejs”. Po projekcji Stanisław Tym – filmowy kaowiec – opowie o kulisach powstawania kultowego dzieła.

Festiwal Wisły to także prezentacja nadwiślańskich smaków (i to nie tylko z tego odcinka rzeki). Od nalewek, po tradycyjny chleb, sery, powidła, przetwory i wszelakie mięsne przysmaki. W trakcie Festiwalu rozegrany zostanie Turniej Nadwiślańskich Smaków o tytuł Nadwiślańskiego Smaku 2017. O jego wyborze współdecydować będą wszyscy goście i uczestnicy Festiwalu.

Festiwal Wisły 2017 zaprasza tych, którym Wisła jest droga. W Roku Rzeki Wisły uczcijmy ją szczególnie. Odcinek objęty działaniami festiwalowymi, od 675 do 735 kilometra rzeki, nie dzieli oczywiście Wisły w żaden sposób. Królowa polskich rzek ma tysiąc kilometrów. Cała  jest atrakcyjna, nasycona tradycją, ściśle związana z historią Polski, pełna zwyczajów i smaków, których na Festiwalu nie zabraknie. 

 

W najbliższym roku czeka nas wiele wydarzeń związanych z królową polskich rzek. Kulminacyjne wydarzenia obchodów Roku Rzeki Wisły w naszym województwie planowane są w dniach 12-15 sierpnia 2017 r. Obserwuj na bieżąco naszą stronę www.kujawsko-pomorskie.travel 

 

 

Festiwal Wisły 2017 – pobierz folder

 

 

żródło: https://kujawsko-pomorskie.travel/pl/aktualnosci/2017-rok-rzeki-wisly