Działania “ZNICZ 2016”

Wkrótce dzień Wszystkich Świętych. Czas ten to dla większości wyjazdy na groby bliskich. Nad ich spokojnym przebiegiem na terenie naszego województwa, od piątku (28.10.16) do wtorku (02.11.16), czuwać będą kujawsko-pomorscy policjanci rozpoczynający akcję „ZNICZ 2016”.

W ramach ogólnopolskich działań “Znicz 2016” policjanci ruchu drogowego w naszym województwie będą realizować działania polegające na zapewnieniu bezpieczeństwa i porządku na drogach. Funkcjonariusze będą ujawniać i eliminować nieprawidłowe zachowania uczestników ruchu drogowego oraz zapewniać płynność ruchu na drogach w pobliżu cmentarzy w związku ze zmianami organizacji ruchu. W tym okresie na drogach prowadzących do cmentarzy oraz przebiegających w ich pobliżu, oprócz wzmożonego ruchu pojazdów, wzrośnie także natężenie ruchu pieszych.

Abyśmy bezpiecznie dotarli na groby naszych bliskich funkcjonariusze będą :
– ujawniać i eliminować z ruchu osoby będące pod wpływem alkoholu,
– reagować na wykroczenia szczególnie niebezpieczne, tj. przekraczanie dozwolonej prędkości, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe wyprzedzanie,
– sprawdzać prawidłowość przewożenia w pojeździe pasażerów, korzystanie z pasów bezpieczeństwa podczas jazdy, przewożenie dzieci w fotelikach bezpieczeństwa dla dziecka, przewożenie osób zgodnie z ilością miejsc w pojeździe jaka została określona w dowodzie rejestracyjnym,
– zwracać uwagę na prawidłowość poruszania się pieszych po drodze oraz posiadanie przez nich obowiązkowych elementów odblaskowych.

Apelujemy:

– w miarę możliwości korzystajmy ze środków komunikacji publicznej. Specjalne linie autobusowe, tramwajowe będą „uprzywilejowane” w ruchu i dojedziemy nimi tam, gdzie samochód prywatny nie będzie mógł wjechać, a  tym samym zaparkować.
– prowadząc samochód nie jeździmy na pamięć. Zwracajmy uwagę na znaki. W rejonach cmentarzy, na drogach dojazdowych do nekropolii, niekiedy na głównych ciągach komunikacyjnych, zostanie zmieniona organizacja ruchu drogowego.
– bezwzględne podporządkowujemy się poleceniom policjantów kierujących ruchem. Polecenia policjanta kierującego ruchem są ważniejsze od sygnałów świetlnych czy znaków drogowych.
– parkujemy samochód w miejscach wyznaczonych, zgodnie z przepisami, w wyznaczonych miejscach. Pamiętajmy, aby samochód nie blokował wjazdu lub wyjazdu z drogi lub innych prawidłowo zaparkowanych pojazdów.

Pieszym przypominamy:  

– aby zachowali większą ostrożność. Nawet na przejściu dla pieszych należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować.
– o obowiązku używania elementów odblaskowych, gdy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Elementy odblaskowe sprawią, że poruszając się po drodze pieszy będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy.

Tegoroczna policyjna akcja „ZNICZ 2016” rozpocznie się już w piątek (28.10.16), a zakończy się we wtorek (2.11.16).

Podczas ubiegłorocznej policyjnej akcji „ZNICZ 2015″ od piątku (30.10.15) do poniedziałku (2.11.15) na drogach województwa kujawsko-pomorskiego doszło do 9 wypadków drogowych, w których zginęła 1 osoba, a 8 zostało rannych. Policjanci odnotowali 251 kolizji.

Funkcjonariusze zatrzymali 59 kierujących pod wpływem alkoholu. W celu zapewnienia bezpieczeństwa na drogach w działaniach wzięło udział 1118 policjantów ruchu drogowego.

Apelujemy do wszystkich kierujących o ostrożną i rozważną jazdę, a także dostosowanie prędkości do trudnych warunków panujących na drodze.

źródło: http://www.chelmno.kujawsko-pomorska.policja.gov.pl/