Pozdrowienia z miasta zakochanych
Monety chełmińskie
Certyfikaty
Oceń Urząd


statystyka
Newsletter
Najnowsze informacje z Chełmna.
Zapisz się do newslettera.
Zapisz się Wypisz się


Chełmno na Facebook
Strona główna     Miasto     Wydawnictwa o Chełmnie i wydane w Chełmnie


Wydawnictwa o Chełmnie

Publikacje na temat Chełmna oraz wydane
w Chełmnie w wersji elektronicznej:

1. Biskup Marian, Dzieje Chełmna i jego regionu. Zarys monograficzny, Toruń 1968
2. Biskup Marian, Ziemia chełmińska w przeszłości: wybór tekstów źródłowych, Toruń 1961
3. Chociszewski Józef, Przewodnik do pisania listów miłosnych, tyczących się ożenienia i zamążpójścia, z dodaniem Wieszczbiarki, Rozmowy kwiatami i znaczkami pocztowymi, Abecadła miłości tudzież wierszy i piosnek dla kochanków i narzeczonych, nakład "Katolika",  Bytom 1900
4. Chociszewski Józef (współtwórca), Katolik (czasopismo), wydane drukiem Ignacego Danielewskiego i nakładem Józefa Chociszewskiego, Chełmno 1868 i 1869
4. Chrzanowski Tadeusz, Kornecki Marian, Chełmno, Wrocław 1991
5. Damrot Konstanty, Wianek z Górnego Sląska, drukiem i nakładem Ignacego Danielewskiego, Chełmno 1867
6. Danielewski Ignacy, Pieśń Wisły, Chełmno 1990
5. Dziedzic Jan Tomasz, Powiat i miasto Chełmno : monografia krajoznawcza, Chełmno 1923
6. Fankidejski Jakub, Obrazy cudowne i miejsca w dzisiejszej dyecezyi chełmińskiej : podług urzędowych akt kościelnych i miejscowych podań, Pelplin 1800
7. Gerka Ewa, Trząsalska Teresa,   Chełmno na starej pocztówce = Chełmno auf alten Postkarten, Chełmno 2000
8. Grabowski Jan, Przewodnik po Chełmnie, Toruń 1929
9.  Kadet : czasopismo kadetów Korpusu Kadetów nr 2 w Chełmnie, od 1927 do 1936
10. Kałdowski Jerzy, Ratusz w Chełmnie, Toruń 1984
11. Katolik Diecezji Chełmińskiej, red. ks. Kazimierz Kręcki, drukiem i nakładem J. Gółkowskiego, Chełmno 1849, 1850, 1851
11. Kwiatkowska Eugenia, Chełmno współczesne na tle jego przeszłości, Toruń 1984
12. Kraina miodem i mlekiem płynąca. XXVI Wojewódzki Dzień Pszczelarza. 16.08.2009 r. Chełmno (informator wydany z okazji obchodów Dnia Pszczelarza) 
13. Linde Samuel Bogumił, Słownik Języka Polskiego, Warszawa 1807
(strona 329/762)
14. Mansfeld Bogusław, Zespół zabytkowy Chełmna, Warszawa 1983
15. Nadwiślanin,od 1860 do 1865
16. Nadwiślanin, Gazeta Ziemi Chełmińskiej, 1926
17. Nierzwicki Jan, Krótki przewodnik po Chełmnie, Chełmno 1930
18. Nierzwicki Jan, 700 lat parafii chełmińskiej, Grudziądz 1933
19.Oracye i pieśni weselne dla użytku drużbów i innych uczestników wesela z dodatkiem oracyi przy zaręczynach, drukiem i nakładem: W. Fiałka, II poł. XIX w.
21. Orłowicz Mieczysław, Ilustrowany przewodnik po Chełmnie i Świeciu, Lwów, Warszawa 1924
20. Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego i innych Krajów Słowiańskich, pod. red. F.Sulmierskiego, B. Chlebowskiego, W. Walewskiego, Warszawa 1880 (strona 560)
21. Stolarzewicz Ludwik, Chełmno, Chełmno 1921
22. Śpiewnik Polski obejmujący najulubieńsze pieśni narodowe, arye, dumki, krakowiaki, mazury, kujawiaki, pieśni miłosne , towarzyskie itd . itd., druk i nakład Walentego Fiałka, Chełmno  1889 (wydanie I), 1898 (wydanie II) 
23. Śpiewki światowe ku rozweseleniu i zabawie dla Kochanych Wiarusów, wydanie III, druk i nakład Walentego Fiałka,  Chełmno 1898 r.

24. Zdrójkowski Zbigniew, Praktyka kryminalna Jakuba Czechowicza : jej źródła i system na tle rozwoju współczesnego prawa karnego zachodniej Europy,Toruń 1949


Wydawnictwa dostępne w punktach sprzedaży

"Sekretarz miłosny czyli Podręcznik dla zakochanych"
wyd. Polskie Wydawnictwa Reklamowe, Toruń 2010

Edukacja miłosna ma w Chełmnie niebagatelną tradycję. Wydany po raz pierwszy w 1893 roku nakładem chełmińskiego wydawcy Walentego Fiałka „Sekretarz Miłosny czyli Podręcznik dla zakochanych zawierający liczne wzory listów miłosnych, powinszowań dla osób ukochanych, wiersze imionnikowe itd.” dla współczesnych stanowił zapewne jedną z kilku obowiązkowych lektur z dziedziny savoir–vivre‘u. Zakochany musiał umieć zachować się zgodnie z obowiązującą etykietą. Niejednemu absztyfikantowi podręcznik ten niczym latarnia wskazywał bezpieczną drogę na trasie miłosnych zalotów. Zebrano w tej niedużej książeczce wzory listów miłosnych, które zachwycają współczesnych „lapidarnych kochanków” wyszukaną formą. Korespondencje podzielono według statusu społecznego ewentualnych adresatów i nadawców. Autorzy podręcznika starali się zgromadzić wszelkie możliwe konfiguracje dialogów dotyczących różnych życiowych sytuacji: oświadczyn, ich przyjęcia bądź odrzucenia (kilka wersji, zawsze z wiarygodnymi uzasadnieniami!) i wielu innych.
Reprint książki został wydany z okazji X Obchodów Dnia Świętego Walentego w Chełmnie przypadających w 2011 roku, publikacja została także wzbogacona o tekst dodatkowy i komputerowe montaże na bazie starych fotografii.

"Chełmno zabytkami malowane"
wyd. przez Bydgoski Dom Wydawniczy s.c. Margrafsen

Album, w serii „Miasta polskie”, prezentuje wielowiekową historię Chełmna. Dzieje miasta przygotowali historycy-toruńscy i chełmińscy naukowcy m.in.: archeolog, mediewista, historyk nowożytny oraz pracownicy Urzędu Miasta i Muzeum Ziemi Chełmińskiej. Autorem fotograficznego obrazu Chełmna jest Marek Chełminiak, odsłaniający niezwykły urok, piękno, czasem tajemniczość chełmińskich zabytków i przyrody, a także współczesność miasta i jego życie codzienne. Niezwykle ważnym uzupełnieniem tego obrazu są reprodukowane liczne materiały źródłowe, głównie archiwalne zdjęcia, ukazujące często Chełmno, jakiego już nie ma, i ludzi, którzy odeszli, a zasłużyli sobie na wierną pamięć współczesnych, nie tylko chełmnian.
Opis albumu:format 23 x 33 cm, ponad 300 zdjęć, 360 stron w pełnym kolorze + rozkładówki, oprawa twarda, obwoluta, całość wydrukowana na papierze kredowym spulchnianym, co daje efekt połączenia doskonałej jakości druku i zmniejszenia wagi książki.


Chełmno - Przewodnik, Chełmno 2011 (wydanie IX),
wyd. PWR w Toruniu na zlecenie Urzędu Miasta Chełmna, s. 60

Przewodnik obejmuje historię miasta, charakterystykę zabytków, trasy zwiedzania, stan przyrody na terenie Chełmna i okolic. Ponadto można w nim znaleźć bieżące informacje turystyczne. Zawiera wiele barwnych fotografii i rysunków. W sprzedaży dostępne trzy wersje językowe: polska, niemiecka i angielska.

Chełmno na weekend, Bydgoszcz 2011 (wydanie III),
wyd. Meritum w Bydgoszczy, wydany na zlecenie Urzędu Miasta, s.24

Niezapomnianej podróży po tym urokliwym mieście dostarczy Państwu informator „Chełmno na weekend”, dzięki któremu można zakochać się w atmosferze i zabytkach średniowiecznego miasta… Informator „Chełmno na weekend” zabierze Państwa na wspaniały spacer po średniowiecznym mieście, ukazując jednocześnie jego historię, okazały układ urbanistyczny, a także wiele ciekawostek chełmińskich i co najważniejsze- kult św. Walentego mającego swą wielowiekową tradycję. Zaprowadzi Państwa także na wycieczkę po parkach przyodzianych w piękne dywany kwiatowe, będące dumą miasta i oazą zieleni oraz spokoju…
Informator zawiera wiele zdjęć umiejscowionych przy opisach obiektów znajdujących się na trasie spacerku oraz szczegółowy plan miasta i starówki, a także niezbędne informacje praktyczne, w których turysta odnajdzie dane teleadresowe dotyczące: bazy noclegowej, branży gastronomicznej, a także oferowanych rozrywek w mieście i jego okolicy m.in. zachęcających do aktywnego wypoczynku, a także informacje o odbywających się w Chełmnie cyklicznych imprezach kulturalnych i sportowych…

Chełmno, (b.r.w.), wyd. Agencja Reklamowa Pictor w Toruniu
na zlecenie Urzędu Miasta Chełmna, s. 20

Jest to folder o Chełmnie, zawierający 21 barwnych fotografii z krótkim opisem historii miasta. W sprzedaży polska, angielska i niemiecka wersja językowa.

Chełmno malowane ...

- I Warsztaty Plenerowe Studentów Architektury - Chełmno, lipiec 2004,
- II Warsztaty Plenerowe Studentów Architektury - Chełmno, lipiec 2006,
- III Warsztaty Plenerowe Studentów Architektury - Chełmno, lipiec 2007,
- IV Warsztaty Plenerowe Studentów Architektury - Chełmno, lipiec 2008,
- V Warsztaty Plenerowe Studentów Architektury - Chełmno, lipiec 2009
(wydawnictwo w sprzedaży)
- VI Warsztaty Plenerowe Studentów Architektury - Chełmno, sierpień 2010
(wydawnictwo w sprzedaży)
.

Albumy wydane na zlecenie Urzędu Miasta Chełmna zawierające zbiór 20 prac wykonanych przez studentów architektury eksponujących urokliwe miejsca Chełmna oraz opis architektury miasta.

"Jestem" - film fabularny w reżyserii Dorota Kędzierzawskiej,
nakręcony w Chełmnie w 2005 r. -płyta DVD

To nagrodzony przez publiczność i jury XXX Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz doceniony przez organizatorów zagranicznych festiwali filmowych (Nowy Jork, Toronto, Pusan), najnowszy film Doroty Kędzierzawskiej ("Wrony", "Nic"). Autorem muzyki do filmu jest światowej sławy kompozytor Michael Nyman ("Fortepian", "Kontrakt rysownika", "Mąż fryzjerki"). Zdjęcia zrealizował Arthur Reinhard ("Tristan i Izolda", "Prowokator"), za które został uhonorowany Polską Nagrodą Filmową ORŁEM 2006.
Oparta na faktach historia jedenastolatka, który po ucieczce z domu dziecka, zdany na siebie, poznaje dorosły świat.
Przypadkowo spotyka dziewczynkę z prawdziwego, dostatniego domu. Rodzące się uczucie przyniesie obojgu wspaniałe odkrycie - na świecie niekoniecznie trzeba być samotnym.

Nagrody:
Najlepsze zdjęcia Gdynia 2005
Najlepsza Muzyka Gdynia 2005
Najlepszy Dźwięk Gdynia 2005
Film Fest Warszawa 2005
MFF Pusan 2005
MFF Toronto 2005
New York Film Festivaal 2005
Najlepsze Zdjęcia PNF ORŁY 2006

Mapka Chełmno,
wyd. PWR Toruń 2011 (wydanie III),
Chełmno

Składanka z barwnymi fotografiami Chełmna, na odwrocie historia miasta wraz z opisem zabytków w języku polskim i angielskim.


Wydawnictwa sprzedawane w Chełmińskiej Informacji Turystycznej:
zobacz

Budżet obywatelski

Walentynki Chełmińskie 2017

Zapraszamy do Chełmna

Chelmno-7-cudow-Polski

Chełmiński Dom Kultury

Muzeum Ziemi Chełmińskiej

Miejska Biblioteka Publiczna

e-chelmno.pl

Prezentacja ECWM

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej

lgd-chelmno

poland24h

Targi Turystyczne

Razem dla regionu

Po obu stronach Wisły

chelmno.com.pl

moje-chelmno.pl

Index firm

Chełmiński serwis gospodarczy

Lokalny portal ogłoszeniowy

Gazeta pomorska

www.chelmno.info

Media o Chełmnie

opłać parkowanie w CCH za pomocą komórki

GOSPODAROWANIE ODPADAMI

2017-rokiem rzeki Wisły


Copyright © 2008 chelmno.pl
projekt i wykonanie: Logonet


W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

X